Sivadó Anna Erzsébet Budaörsre tervezett a helyiek és a zenészek számára egyaránt belakható kulturális épületet és hozzákapcsolódó közterületet.
Egy építésznek könnyebb a dolga, ha valamilyen módon kapcsolódik vagy a tervezni kívánt épület funkciójához, vagy a tervezési helyszínhez. Számomra mindkettő megadatott. Zenészként tervezhettem egy zeneházat Budaörsre, ahol lakom. Hogy pontosan mit is értek zeneház alatt, kicsit később részletesen is kifejtem.
Budaörs közel 30 000 lakosú intenzíven fejlődő agglomerációs város. Jól kiépített infrastruktúrával rendelkezik; akár ha a gépkocsival, akár ha a tömegközlekedéssel vagy kerékpárral való közlekedést vesszük. Budaörs történelmi ófalujának szívében, a Templom téren helyezkedik el a kiválasztott tervezési helyszín. Három oldalról közúttal határos, nyugaton zártsorúan csatlakozik a szomszédos telekhez. Az építési terület két telek összevonásával jött létre. Az egyik telken jelenleg parkoló található, a másikon egy lebontásra szánt épület.
Terepviszonyait tekintve a buszmegálló irányába enyhén lejt (4,5%-os lejtés). A területen viszonylag sok fa található, melyek főként a meglévő parkoló két oldalán helyezkednek el. Diplomatervem célja a meglévő épület elbontásával, annak helyére egy új, közösségi funkciójú épület létrehozása, illetve az új épület és a parkoló közötti terület közteresítése, parkosítása.
A Zeneháza egyszerre ad helyet a város hangszeres együtteseinek, kórusainak próbáknak, kisebb koncerteknek, zenével kapcsolatos programoknak, ugyanakkor stúdiót is biztosít hangfelvételekhez. Mindez kiegészül a földszinten egy kávézóval, melynek zenét népszerűsítő szerepe is lenne. Minden napnak/hétnek lehetne más témája, például egyszer klasszikus zenét játszhatnának, máskor jazzt, popot, rockot, hiphopot, akár különböző népek zenéit stb., illetve lehetőség lenne élőzenére is.
A funkciókat egy függőleges közlekedést biztosító lépcsőmag fogja össze, mely mind a földszinten, mind az emeleten egy-egy előtérrel bővül ki. A lépcsőházban az akadálymentes közlekedést, a forgalomcsillapítást és a hangszerszállítást segítő lift található. Ebből a magból megközelíthető az emeleti stúdió, a terem és a földszinten elhelyezkedő kávézó és vizesblokk. Ez utóbbi kiszolgálja a kávézót és a termet is, ugyanakkor az épülettől függetlenül is használható a nyilvánosság számára. A kávézónak külön saját bejárata is van, mely a kialakított közterületről nyílik. A főhomlokzat előtt, a kávézó mellett, a terep természetes lejtését követő – egy szélesebb sávban vízszintes kialakítású – térkővel kirakott terasz kap helyet.
Az épület minden nap 8:00 és 22:00 óra között működne, ebben az idősávban a kávézó és a mosdó folyamatosan üzemel, a stúdió és a terem bérléstől függően. Napközben nyugdíjas zenekedvelőknek lehetne közös beszélgetés/zenehallgatás, vagy akár a környező iskoláknak, óvodáknak zenei érzékenyítő és népszerűsítő foglalkozásokat tarthatnak. Délután és este pedig a különböző együttesek jöhetnek próbálni (Pro Musica Kórus, Szent Demeter Énekkar, Vivart Budaörsi Sinfonietta, Budaörsi Fúvószenekar, zeneiskolák együttesei stb.). A változatos előadások, zenei kiállítások valószínűleg késő délután, illetve az esti órákban lennének.
A Zeneház külső megjelenésének formálásánál fontos szempont volt a városképbe való illeszkedés. Az ófaluban a főút felé eső épületek jellegzetes magastetős arculatához a párhuzamos ereszvonal tartozik, míg az Esze Tamás utca felé az oromfalas kialakítás jellemzőbb. A Zeneház magastetős, kétszintes tömege délen párhuzamos ereszvonalú, míg északon oromfalas kialakítású. Az épület gyakorlatilag egy hosszúház, egy traktusban és szélességben fut végig. A tömeg egyszerűségét és sematikusságát oldja a világos téglaburkolatú homlokzat kialakítása. Bár a főút felőli homlokzat a hagyományos vonalat hozza a nyílászárók elrendezését illetően, a keleti főhomlokzaton a téglaburkolat perforációja a zene játékosságát jeleníti meg. A téglaburkolat átfordul a tetőre is, egységes megjelenést kölcsönözve az épületnek.
A Zeneház mellett kialakított zöldfelület, mely a parkoló egy részének parkosításával és a tervezett térköves szabadtéri felület összekapcsolásával jön létre, nagyvonalú, intim kisvárosias közterületté válik.
Sivadó Anna Erzsébet