Közélet, hírek

Zöld utat kapott a Ráckevei-Soroksári Duna-ág revitalizációja

2022.06.08. 12:22

A kiemelt beruházássá nyilvánított projekt megvalósításához nem kell településképi véleményezési eljárás és tervtanácsi vélemény sem. 

Egy június 7-én megjelent kormányrendelet alapján kiemelt beruházás lett a Ráckevei-Soroksári Duna-ág revitalizációja. A BFK-hoz tartozó fejlesztésről azt írják: vele kapcsolatban településképi véleményezési eljárást nem kell lefolytatni, településképi bejelentési eljárásnak nincs helye, valamint építészeti-műszaki tervtanácsi véleményt sem kell beszerezni. 

A projekttel összefüggésben előzetes régészeti dokumentáció készítése nem szükséges, ha a  kulturális örökség védelméről szóló vonatkozó törvényben foglalt feltételeknek megfelelő örökségvédelmi hatástanulmány már rendelkezésre áll. Ha ez nincs meg, elegendő egyszerűsített előzetes régészeti dokumentációt készíteni. 

Ahogy a projekt előkészítését végző BFK honlapján olvasható, a Ráckevei-Soroksári-Duna páratlan értéket képvisel az úszóláppal és az élővilággal együtt, fejlesztésének célja a Duna-ág revitalizációja, vízminőségének javítása. "Ugyancsak a projekt feladata a Budapest Déli Városkapu fejlesztési programhoz kapcsolódó folyószakaszon a partfalrekonstrukció, továbbá a partközeli kék-zöld infrastruktúra fejlesztése, vizes élőhely  létesítése, figyelembe véve a 21. század eleji globális környezeti kihívásokat, válaszokat adva a klímaváltozás, a fenntarthatóság és a biodiverzitás problémáira", foglalják össze. "Az RSD kiemelkedő értéke a Dunavarsány, Szigetcsép, Szigetszentmiklós és Taksony térségében húzódó, összesen 700 hektár kiterjedésű úszóláp, amely Európában a második helyen áll, méretét tekintve csupán a Rhône-delta hasonló képződménye előzi meg", teszik hozzá. 

A beruházás részeként eltávolítják az RSD medréből a káros iszapot, megelőzik az újraiszaposodást és javítják a vízminőséget, kiépítik a kék-zöld infrastruktúrát, innovatív csapadékvíz-gazdálkodást teremtenek meg, valamint a Budapest Déli Városkapu fejlesztési program városépítészeti mestertervének javaslatai alapján partfalkorrekciót is végeznek. A részletek ezen a térképen láthatóak összefoglalva:

A tavaly tavasszal kiírt közbeszerzés eredménye alapján a környezeti hatásvizsgálatot és a megvalósíthatósági tanulmányt, az ehhez szükséges méréseket a Naturaqua Környezetvédelmi Zrt., illetve az Envecon Környezetvédelmi és Projekttervező Kft. készíti. 

A projektről bővebben a BFK novemberben publikált kiadványában lehet olvasni, a tavaly novemberben készült lakossági igényfelmérés eredményeit pedig itt gyűjtötték össze.