Egyéb cikkek

Zugló Sport- és Kulturális Központ városrendezési és építészeti ötletpályázata

2006.08.25. 12:23



I. díjban részesült pályamű.



Tervező: Rosta Csaba, RAS Építész Kft.

I. díjban részesült a 3-as bírálati sorszámú pályamű.
Vezető építész tervezők: Rosta S. Csaba, Deák F. Tamás RAS Építész Kft.
Építész munkatársak: Konkolyi Péter, Pados Melinda, Száraz Andrea, Szebeni Zsuzsanna, Kincses-Uzsaly Anna
Városépítészet: Kerekes György




 
képek, fotók: RAS Építész Kft.

Részletes bírálat: 

A pályamű a ZKSZT módosítására világos javaslatokat ad, kiemeli a benzinkút területének, a Németpróna u. öblösödésének, a Rákos patak előtti területeknek szabályozási problematikáját. Egyértelműen határozza meg a koncentrált építési hely módosítási igényét, és az építménymagasság max. 15,0 m-ben. A pályamű szerinti ütemezett megvalósítást a ZKVSZ-ZKSZT módosítást követően lehet eszközölni.

A pályamű a tervezési terület adottságait (városközpont felőli gyalogos tengely folytatása, Csömöri út - Rákospatak u. felőli fontos megközelítési, városképi elem) tájépítészeti elemek (tó, víziszínpad, hidak, kerékpárút, Rákos patak) alkalmazása révén jól használja fel.

A jól összefűzött két fő közlekedési irány a városközpont tengelyének irányában domináns építészeti elemként folytatódik. Erre megfelelő hierarchiában sorolva fűzi fel a négy – sportcsarnok-tanuszodánál kettőzött – funkcionális egységet (I. egység: üzemeltetés, igazgatás, kiegészítő-szórakoztató sportok, tenisz, - II. egység: napközis tábor, - III. egység: tanuszoda, sportcsarnok, - IV. egység: vívás és szabadtéri sportágak) E tengely végét felkiáltó jelként, fedett, kilátást nyújtó lelátóval zárja. Az épületegyüttes a Csömöri út mentén jelenik meg fő nézetével, a Rákospatak u. mentén fellazul, a lakóterületek felé pavilonszerűen tagozódik. Az épületegyüttest a lakóterületek, ill. a Miskolci u. felől mintegy zöld védőzónát alkotva a szabadtéri sportterületek övezik, amelyek funkcionálisan tagolva jól csatlakoznak a főépület azonos funkciójú egységeihez. A terv az atlétikai pályával övezett labdarúgó pályát a meglevőhöz képest befordítja, a kedvező épület és térsorolás, és terület-kihasználás érdekében, így az edzőpálya a mai helyén maximális mérettel megmarad. A meglévő futódombot és a lelátósort - személygépkocsi parkolósáncként - felhasználva a környezeti hatásoktól védett öblöt alakít, ugyanakkor a szintkülönbségeket kedvezően kihasználja és belső tereiben minden funkcionális egységnél vonzó megoldásokat nyújt.

A szeparált sportolói és közönségforgalom összevezetése, bújtatott és kereszteződésmentes volta jól szolgálja a biztonságot és a multifunkcionális hasznosíthatóságot, ugyanakkor összefüggő rendszert alkot az elkülönített, decentralizált felszíni és szint alatti parkolással, árufeltöltési szervizút megoldásokkal.

A pályamű a sport és kulturális központ kiírók által megfogalmazott elvárásait magas városképi, építészeti, funkcionális, gazdaságossági minőségben teljesíti. Látványos, mindamellett visszafogott, de a domináns elemeket finoman hangsúlyozó elvárható hierarchikus rendet teremt, mind telepítési rendszerét mind pedig terület-felhasználását illetően.

Mind a szabadtéri, mind a fedett sportterületek koncentrációja kedvező, ötletes. Nagyon jó megoldásnak tűnik a labdarúgó pálya áthelyezése. A csarnok kapcsolata a többi létesítménnyel és ezek egyenkénti szakaszolhatósága a rendezvények alatt kedvező. Érdekesek az uszoda medencéjének és a sportcsarnoknak a térbeli megoldásai. A vívóterem az edzéseket és a versenyeket is jól kiszolgálja. A labdarúgó és atlétikai pálya kiszolgáló létesítményei többet érdemelnének, a tenisz klubház és a kapcsolódó sportágak elhelyezése megfelelő.

Összességében a pályamű méltó módon megteremtve a „hely szellemét” – a továbbiakra a legtöbb hasznosítható és jó javaslatot adja.