A hagyomány tisztelete modern környezetben - íme a Babel étterem
Intim, rusztikus hangulat, lélegző felületek, sőt, egy átjárható borhűtő jellemzi a Dékány Annamária tervezte fine dining étteremként működő Babelt, ahol a tervezők és a tulajdonos közös célja az eredeti jelleg megóvása és a hazai műhelyekből származó elemek használata volt.
A Babel étterem az V. kerületben, az 1913-1917 között Piarista Rendházként épült létesítmény alsó szintjén, az épület déli részén található.
Az építészeti – belsőépítészeti tervezés a portál kialakításánál kezdődött el. A Babel egy fine dining étterem, amely mindösszesen 105 m2 alapterületű, ráadásul fő nézete és bejárata egy kevésbé frekventált kis közből látható. Mivel az épület Duna felőli oldala jóval nagyobb gyalogos és autós átmenő forgalomnak van kitéve, olyan portálkialakítást terveztünk, amely oldalnézetből is látványos. Az épületen végigfutó felületeknek megfelelően antracitszürke fémlemezekkel burkoltuk a bejáratot. A kivitelezés következő lépcsőjében ez perforált rézlemezekkel egészül ki, amelyek a különböző ritmusú, látványos fel- és lenyílásukkal hívják fel az étteremre azok figyelmét, akik nem a főbejárat irányából érkeznek.
A felújítás illetve az étterem kialakítása során a tervezők mind a tömb építészetében, mind a belsőépítészet tekintetében nagy figyelmet fordítottak az eredeti jelleg megóvására, a történelmi környezet és a hagyomány tiszteletben tartására. Ennek keretében megmaradt az eredeti téglaarchitektúra, amelyet tisztítással és felületkezeléssel tettünk a mai használatra alkalmassá. Az ezáltal létrejött, erősen rusztikus jellegű tér anyaghasználat tekintetében szinte mindenütt a természetesség elvét követi. A térben például kizárólag füstölt tölgyből készült visszakefélt, olajozással kezelt fa asztalokat helyeztünk el. Felületüket nem lakkoztuk, így ugyanazt a természetes hatást keltik, mint a burkolatlan téglafal.
A nem lezárt, „lélegző" felületekkel a rusztikus jelleget kívántuk hangsúlyozni. A tégla és a fa mellett a térben hangsúlyos szerepet játszik a beton, amely a téglák közötti fugaanyagra reflektál, és tovább erősíti a természetes, rusztikus hangulatot. Egyes kontúrokat és kiegészítőket vörösrézből alakítottunk ki, a könyvespolc esetében a befejezetlenség szándékos: célunk az volt, hogy a polc az étterem működésével párhuzamosan, fokozatosan teljen meg, ezáltal még otthonosabbá, természetesebbé téve a helyet. Szintén a természetességet, rusztikusságot hangsúlyozzák a fa falburkolatok a bejárati résznél, a belső tér szerves részét képező dísznövények, valamint a látványt meghatározó, nyitott tűzterű kandalló is.
Az enteriőr központi része a hatalmas borhűtő, melynek kialakítása rendkívüli kihívást jelentett a tervezők számára. A borhűtő ugyanis átjárható és mindkét oldalról falat képez a Babel és a szomszédos Kiosk étterem között. A Babel étterem felőli oldalon, a borhűtő előtt egy hosszú szervízasztal kapott helyet, amely elhelyezése és megvilágítása révén egyfajta színpadként működik a térben: ide irányul a vendégek figyelme, itt történnek a tálalás előtti utolsó lépések, megvilágítása is hangsúlyos.
A bejárattól balra elhelyezkedő fal esetén csak kisebb javítások történtek annak érdekében, hogy a templomkerti pazar kilátás megmaradhasson. Ennél nagyobb beavatkozást igényelt a bejárati folyósó és a mosdó, amelyek az étterem méreteihez, léptékéhez illően kifejezetten szűkek. Ezért a térben igyekeztünk a tükör optikai térnövelő képességét kihasználni, így a bejárattal szemben valamint a mosdókban tükörfalakat terveztünk.
Az étterem berendezése során a tulajdonossal közös célunk volt, hogy a lehető legtöbb elem hazai műhelyekből származzon. Ennek jegyében az összes asztalos- és vörösrézmunkát hazai műhelyekben készíttettük. A Babel egy fine dining étterem, ennek jegyében egy intim, otthonos teret igyekeztünk kialakítani, amelyben fontos szerepet játszanak a tompított fények, a puha felületek, a kárpitok és az anyagok; a műanyagokat, felesleges dekorációs elemeket kerültük.
Dékány Annamária