Az OFIS új diákszállója Párizsban
A francia főváros dinamikusan fejlődő részében, a La Villette Park közelében épület fel egy 192 apartmant tartalmazó diákszálló a szlovén OFIS iroda tervei alapján. Az extrém környezeti adottságok nagy kihívás elé állították az építészeket, de a Rok Oman és Špela Videčnik vezette csapat által felvázolt koncepció eredményeként egy látványos megjelenésű, mégis szigorúan szerkesztett és energiahatékony épület született.
Városszerkezeti adottságok
A diákok számára épült, Basket Apartments nevet viselő új lakótömb egy hosszú és nagyon keskeny telken található Párizs 19. kerületében, a La Villette Park sarkánál. A frissen beépülő területre vonatkozó rendezési tervet a Reichen & Robert architects készítette. Északkelet felől egy új villamos vonal húzódik a telek mellett, délnyugatról villamosremíz határolja, tetején futballpályával. Az alsó három szint szükségszerűen a villamosremíz falához csatlakozik.
Helyszíni adottságok, telepítés
A telek szokatlan méretekkel rendelkezik: 11 m széles és mintegy 200 m hosszan nyúlik el észak-déli irányban. Ez a helyzet előre sejtette a keleti homlokzatkialakítás fontosságát, amely a Route des Petit Ponts felé néz, ahol a villamos vonal mellett gyalogos járda és bicikliút is húzódik. A hosszú épülettömeget a tervezők két részre bontották és keskeny híddal kötötték össze. Az épületszárnyak között, a híd alatt kertet alakítottak ki. A ház legmagasabb pontja, 29,2 m, összesen 11 szinttel rendelkezik: a pinceszinten gépészeti terek, a földszinten vegyes funkciók, a felső 9 emeleten pedig diáklakások találhatók. Az alaprajzi elrendezés szigorú és moduláris rendszerű.
Tervezési program
A projekt fő célja az volt, hogy az ide beköltöző hallgatók számára egészséges, kényelmes környezetet biztosítsanak a tanuláshoz és a közösségi élethez. A futballpálya felé néző oldal teljes hosszában, minden szinten fedett-nyitott közlekedő sáv húzódik, ahonnan a városra és az Eiffel toronyra nyílik kilátás. Ez folyosó közösségi térként is szolgált, továbbá innen közelíthetők meg a lakóegységek is. Mind a 192 apartman egyformán 35 m2 alapterületű, a tervezés és kivitelezés optimalizálása érdekében ugyanazokat az elemeket tartalmazza: előtér, fürdőszoba, gardrób, főzőfülke, tanulóhely és ágy. Mindegyik lakóegységhez tarozik egy utca felé néző erkély is. Az épületben étterem és tároló területek is találhatók.
Koncepció
A telek keskeny voltából adódóan egy tízemeletes épület jelenléte meghatározó lesz a területen. Mindkét épülettömeg két különböző arccal rendelkezik a funkciók és a program tekintetében. A Route des Petit Ponts felé néző homlokzat különböző méretű erkélyek, „tanuló-fészkek" rendszeréből épül fel, amelyek burkolata magas nyomáson préselt, laminált fa lemez sávokból (HPL) készült. Véletlenszerű elrendeződésük ritmizálja és változatossá teszi a homlokzatot. A megmozgatott, kosárszerű kubusok látványa dinamikus hatást hoz létre, továbbá tagolja, megbontja az épület óriási léptékét. A futballpálya felé néző homlokzat nyitott folyosói előtt térbeli, kristályszerű felületet idéző fémrácsozat található. A két fő épületszárnyat az első emeleten egy keskeny, oldalról szintén nyitott híd köti össze, amely közösségi térként szolgál a hallgatók számára.
Fenntarthatóság
Az épület energiahatékony kialakítása jól alkalmazkodik Párizs fenntartható fejlődés iránti kívánalmaihoz. Az energetikai tervezés során az volt a cél, hogy a használat során a fajlagos igény maximum 50 kWh/m2 legyen. Ezzel összefüggésben a szerkezeti részletek kialakítása során a hangsúlyt egy egyszerű, jól szigetelt és szellőztethető épület létrehozására helyezték a tervezők. A lakóegységek bőséges napfényt kapnak és jól átszellőzethetők. A külső közlekedők és az üveghomlokzatú lépcsőházak elegendő természetes megvilágítást kapnak. A fűtött tereket 20 cm vastagságú hőszigetelő réteg határolja. Az épület monolit vasbeton tartószerkezettel készült, a közlekedők födémeinél és az erkélylemezeknél hőhídmegszakítókat építettek be. A hővisszanyerős gépi szellőztető rendszer minden lakóegységet friss levegővel lát el, emellett optimális hőmérsékletet biztosít az év minden szakában. A lapostetőt 300 m2 napelem borítja, amely elektromos áramot termel. Az esővizet a telken belül kialakított ciszternában gyűjtik és a kültéri zöldfelületek öntözésére használják.
A tervezőktől kapott leírás felhasználásával fordította: Garai Péter
22:08
Mit akar egy diák? Tanulni, enni, gondolkodni, szeretni, inni és barátkozni, ráadásul mindezt úgy, mintha a fentiek varázsos kavalkádját ő találta volna ki. Ezek az épületek segítik vagy lefojtják őt fenti törekvéseiben?
15:52
@Pákozdi Imre: Lehet, hogy Garai Péter már azt fogja gondolni, hogy holmi fogadatlan tanerőként javítom fordítási dolgozatait (amit köszönünk, hogy megoszt velünk még így vasvillával összerendezve is), de a Park de la Villette-t magyar fordítási szövegben is Villette-nek kell írni.Továbbá az utca Des Petits Ponts (Des Petit Pons helyett), ha már megnézzük az ArchDaily-ben található eredeti szöveget, hozzátéve, hogy a Google térkép még ebben a formában sem akarja megtalálni, pedig jó volna...
http://www.archdaily.com/280195/basket-apartments-in-paris-ofis-architects/
Sokkal érdekesebb adalék az épület megértéséhez és megítéléshez, miszerint ez a bizonyos párizsi park nem egyszerűen egy külvárosi terület, hanem a dekonstruktivizmus többek között Bernard Tschumi-val emblematikussá vált, a párizsi (és európai) zenei és kulturális élet egyik rendkívül fontos és sokak által látogatott helyszíne. Mozi, európai hírű és jelentőségű múzeum (City of Science and Industry = a legnagyobb tudományos múzeum Európában); koncerttermek és szabadtéri koncert helyszínek, színház, különleges kertek és szabadtéri szobrok, mobilok, dekonstruktivista extravaganciák emelik ennek a parknak az értékét, ahol a legnevesebb francia kortárs építészek jegyzik az épületeket, köztük pl.(személyes kedvencem is) Jean Nouvel.
És akkor már mindjárt érthető hogy miért írja a cikk:
"Az extrém környezeti adottságok nagy kihívás elé állították az építészeket..."
20:42
@FenyvesiHK: Az épületek láttán rögtön Peter Eiseman jutott eszembe és nem bármiféle formai hasonlóság, hanem a manifeszt dekonstruktivizmus kapcsán. (P. Eiseman házait kutatva fedeztem fel a City of Culture of Galicia-t, ami Ekler Dezső zseniális somlóvásárhelyi pincészetére hajaz - és viszont.) Diákként ugyanakkor rosszul érezném itt magam. Mert nem csak hogy minden stimmel, nem csak minden él és sarok tökéletes, elvágólagos és steril, hanem még lázadni is az építész lázad helyettem. Basszus. Az egyetlen vígaszom, hogy nekivethetem (a gyávák verziója: nekivethetném) magam a hátsó lépcsőház dróthálójának, annak is az alsó szegmensének, ami imádnám, ha kiszakadna, miközben remélem, hogy nem szakad ki.
De nem ez a legfontosabb tanulsága ennek az épületnek. Hanem az, hogy egy szlovén építész iroda tervezte, Párizs számára. Ébresztő, építész Urak és Hölgyek. Ha cukrászdát nem is igazán nyithatunk Bécsben, ahogy azt a 2004-es csatlakozás előtt "baloldali" nagyiparosaink gügyögték nekünk, az EU tényleg viszonylag szabad pályát ad a szellemi alkotások terjedésének. Ügyesség, tudás, érzékenység, tehetség, marketing, akarás és nyelvtudás: hajrá, magyarok.
17:51
@Pákozdi Imre: mB segítségét megköszönve, jelentem megvan a térképen a ház és persze hogy a gugli nem érti a pongyolaságot, mert ha egy utcának Route des Petits Ponts a neve, akkor ő azt úgy meg is találja....
10:36
@FenyvesiHK: kedves FenyvesiHK,
köszönjük az észrevételeket, a pontatlanságokat javítottam a szövegben.
GP