Európa építési piaci kilátásai 2012-ig
A 69. EUROCONSTRUCT konferencia elsősorban a 2010-2012-ben várható építési piaci kilátásokat tekintette át: hatalmas fejlesztésekre van kilátás a lengyel, a szlovák és a magyar közlekedési, környezetvédelmi és energetikai területeken, elsősorban EU-s forrásból.
Sajtótájékoztató a 69. Euroconstruct Konferenciáról
Dublin Castle, 2010. június 25.
Európa építési piaci kilátásai 2012-ig – az építőipar helyzetbe hozása – lassú kilábalás – Lengyelország az élen - decemberben jubileumi konferencia Budapesten
Az építési tevékenység 2009-ben is az európai gazdaság jelentékeny szektorának bizonyult. A recesszió ellenére – amely talán ezt az ágazatot érintette a legsúlyosabban – az építési piac szereplői a 1,316 milliárd Eurós teljesítménnyel a GDP 11% -át termelték meg, 12 millió embert foglalkoztatva (a foglalkoztatottak száma 2007-ben még 13,5 millió volt!) a 19 EUROCONSTRUCT országban. A térségben a 2008-as évi 3,1%-os csökkenést egy 8,8%-os további, igen erőteljes romlás követte 2009-ben és 2010-ben is mintegy 4%-ra tehető a további lejtmenet.
A 69. EUROCONSTRUCT konferencia – híven a mindenkori előrejelző tevékenységéhez – elsősorban a 2010-2012-ben várható építési piaci kilátásokat tekintette át. A harmadik éve tartó recesszió 2010-re sem ígér semmi jót. A 2008 óta tartó zuhanás várhatóan a mélypontjára ér ebben az évben, de a következő két év csak igen szerény növekedést ígér. 2010-ben Írország, Spanyolország és Portugália építési teljesítménye tovább zuhan, míg Lengyelországban 10%-os növekedést várnak. A fiskális megszorítások jelentős csökkenést idéznek elő az eddig stabilan növekvő infrastrukturális fejlesztések területén a következő években. Ez elsősorban az ír, a spanyol, a norvég és a holland piacokat érinti, míg hatalmas fejlesztésekre van kilátás a lengyel, a szlovák és a magyar közlekedési, környezetvédelmi és energetikai területeken, elsősorban EU-s forrásból.
Előre tekintve 2011-re várható, hogy az ír, a spanyol, a portugál építésgazdaság stabilizálódik, a nyugat-európai országokban ezért összességében 0,6%-os növekedést prognosztizálnak az egyes tagországok. 2012-re 1,8%-ra “gyorsulhat fel" a növekedés. Ezzel szemben a visegrádi országokban látványos – közel 10%-os mind a két évben - a javulás!
A konferenciát rendező dublini DKM gazdaságkutató összefoglalójában felvázolta e szerény növekedést előrejelző prognózis potenciális veszélyforrásait is. Ezeket többek között a globális válság egy újabb hullámában és annak következményeiben, a gazdaságélénkítő csomagok túl korai visszavonásában, a közösségi kiadások további csökkentésében, a PPP-projekteknek a magántőke részéről történő befagyasztásában, valamint a Közép-Keleteurópai országokban felmerülő, az EU alapokat kiegészítő sajáterő hiányában látja.
A rendezvény második része az építőipar kilábalási stratégiájának lehetséges útjait vázolta fel. Az építőipart sokan a gazdasági fejlődés előrejelzőjének tekintik, a recesszió vége azonban még önmagában nem jelent gyógyulást. A dublini Euroconstruct konferencia széles skálán nyújtotta a nagy mérnöki és stratégiai tanácsadók, gyártók, beruházás bonyolítók tapasztalatait és tanácsait a kiút keresésében.
A BUILDECON – a következő, jubileumi, 70-ik EUROCONSTRUCT konferencia rendezője – igen fontos piaci tényezőnek tartja az új kelet-európai építési piacokat, ahol újabb növekedési hullám kezdődhet. Bár ezek az országok is erősen megtapasztalták a válságot, mind a lakás, mind a mélyépítés terén potenciálisan jelentős piacok. Konferenciánk 2010 december legelején ezért nemcsak az EUROCONSTRUCT régió építési piacainak 2013-ig várható alakulását tekinti át, hanem keresi az új lehetőségeket keleten. Míg Nyugat-Európában az energia megtakarítás, az épület korszerűsítés, az infrastruktúrában a vízvédelem lehet a közeljövő piaca, Kelet-Európában az egyes országok áttekintésével, más és más preferenciákra juthatunk. Ezért december 3-án a budapesti konferencián áttekintjük, hogy az orosz, az ukrán, a török, a román, a lengyel, a Balkán, stb. országok piacain 2011-től milyen al-szektorokat fognak preferálni és finanszírozni az egyes kormányok, az EU, a magántőke.
Gáspár Anna
További információk:
www.buildecon.com/en/conferences