Hosszú ház
17 méteres könyvespolc a pilisi családi ház lelke. Egyszerű, skandináv és brit példákat idéző, emberarcú és természettisztelő épület Földes László és Sónicz Péter munkája nyomán.
Családi ház tervezésére kapott felkérést a Földes stúdió a Nagy-Kevély hegy oldalába, egy lankás telek, fákkal és bokrokkal gazdagon népesített természeti környezetébe. A flóra tiszteletben tartása, az alacsony kivitelezési költségen tartott beruházás éppúgy sarokpontok voltak a tervezés során, mint a közel 100 méter családi könyv méltó elhelyezése. Elnyúló, hosszú alaprajzot vázolt a tervező, ami a telek hosszúkás adottságát figyelembe véve, indokolt döntés. Ugyanakkor, az így kapott rajz pazarlóan hosszú közlekedőteret eredményezett.
A tervezők, Földes László és Sónicz Péter ahelyett, hogy felesleges négyzetmétereket vettek volna el az épületből a folyosóval, gigantikus könyvespolccá avanzsálták azt, az otthon díszévé és funkcionálisan többlettel bíró elemmé téve. Nemcsak a több száz kötetes könyvtár elhelyezése, hanem ennél összetettebb feladat is hárult a kivitelező asztalosra: a modulrendszerben kialakított polcok néhol ajtóval zártak, másutt ablaknyi nyílást hagynak - az 50 centiméter mély falvastagságnak köszönhetően egy olvasókuckót is magába foglalva -, ahol a kipárnázott párkány hívogat a természet szemlélésére és az elmélyülésre.
Folyamatosan bővülő térrendszer követi a telek lejtését, ahogyan haladunk a priváttól a közösségi terek felé. Az utcai, észak-keleti bejáratra tájolt hálószoba és fürdőszoba együttesét egy dolgozószoba követi, majd a bejárattól a kert felé sorakoznak a publikus terek, egyre nagyobb szélességet és belmagasságot kínálva. A konyha-étkező, bár egy légtérbe épült a nappalival, mégis funkciójuk térben némiképp elválik egymástól. A nappali intimitásához hozzájárul három lépcsőfok, ennyivel mélyebben fekszik a konyha-étkező együttesénél. Ezen a ponton az üvegfalnak köszönhetően a nappali tovább bővül az átmeneti térként megvalósított, emelt belmagasságú terasszal, amely kapcsolatot teremt a belső terek és a környezet végtelen természeti panorámája között. A beépített tűzhellyel ellátott terasz a dél-nyugati naptól védettséget biztosít, egyben nyári konyhaként is funkcionál.
Keskeny lépcsősor vezet az észak-keleti fronton az alagsorba, ahol raktár és szauna kapott helyet. Itt is, ahogy a teljes épületre jellemzően, a téglafelület dominál. A természetes anyagokat idéző burkolatok, a funkcionálisan kiaknázott lehetőségek és a leegyszerűsített alaprajz alapvetően meghatározzák a ház által közvetített örök értékeket, a régtől tudott alapigazságoknak formát adva: természet tisztelete, levegős és napfénytől átjárt terek együttese, a konyha és a nappali összekapcsolása, a közösen együtt töltött idő teljes kihasználására, a zölddel együtt lélegző ház a terasz és a kuckós ablakok révén, „természetbe simuló" építőanyagok és hasznosan kiszerkesztett alaprajz.
Szépvölgyi Viktória
Az épületről a 10. Média Építészeti Díja alkalmából az Építészet XII magazin stábja által készített videó:
06:22
A tégla varázsos burkolóanyag, de ami sok, az sok, pláne ennyire puritán fantáziátlansággal felrakva. Én nem a bachstein gothik csodáit (akár északon, akár Albiban) kérem számon, node hogy egyetlen féltéglát se legyenek képesek megfordítani a változatosság kedvéért... Ennél azért többet tudnak és többet is tanítanak a hazai téglaépítés kortárs mesterei - nem beszélve az európai városok százaiban ötletforrásként fellelhető, ezernyi jó példáról.
A könyvespolc-motívum a másik. Értem, értem, de másfelől mégsem. A könyv fontos, akár mint napi használati tárgy, akár mint manifesztum, akár e kettő emelt szintű, polcra szervezett, művészi felmutatása. Ez utóbbi azonban itt elmarad. Több ezer (és nem több száz, ahogy a cikk valószínűleg tévesen írja) könyv fantasztikus látvány, de szervesen, a polcokhoz kövülve az. Tehát nem ezen a - bocsássanak meg - frivolan elrendezett, dekorként megvalósított módon. Ez így hivalgás, ami 17 méteren unalmas. A stílustévesztés konkrét példája, ahogy a kandalló (nagyon szép, de jégszekrényként áll ki, türemkedik a térbe) mellett a könyvespolc rekeszeibe raktak néhány tűzifát. Pedig a hasábfa és a könyv tapintása, funkciója, cizelláltsági foka, ha úgy tetszik, a táplálékláncban elfoglalt helye között mérföldnyi a távolság. Még ha az egyikből lesz is a másik...
Vannak azért a háznak szép és jól sikerült megoldásai. Ilyen a nagy terasz és a nappali kapcsolata. Aki itt él, nagyon szeretheti a természetet és a könyveket. A bennlakás pedig megérleli és hitelesíti majd a tereket, továbbá néhány könyvfesztivál után besűrűsödnek és izgalmasan kezelhetetlenné válnak a könyvespolc rekeszei. Na, ekkor, majd ekkor kezdődik a ház természetes élete.