Hullámok hátán - hetvenezer négyzetméter üzleti központ Őrmezőn
Így néz ki az új irodakomplexum Őrmezőn, amelyet a Futureal Csoport 2015 első negyedévében kezd építeni. A 4-es metró átadása új lendületet adott a projektnek, amely technológiák nélkül, pusztán építészeti megoldásaival is már zöld kategóriába sorolható, köszönhetően a Mérték Stúdió által Magyarországon először alkalmazott parametrikus design és környezettudatos tervezés összekapcsolásának.
Minden feltétel adottá vált, hogy elinduljon Budapest következő ikonikus irodafejlesztése: a Budapest ONE. Az európai ingatlanpiacon is jelentős szereplőnek számító Futureal Csoport mintegy 70.000 m2-nyi, mind a legmagasabb energiahatékonysági sztenderdeknek, mind pedig a legmodernebb irodakialakítási trendnek megfelelő irodapark kialakítását kezdi meg az M4 metróvonal végállomásánál, Budapest nyugati kapujában, Őrmezőn.
A Budapest One irodapark, az Etele térre tervezett bevásárló-és szolgáltató központhoz, valamint a kelenföldi pályaudvarnál kialakítandó intermodális közlekedési csomóponthoz szorosan kapcsolódó területen helyezkedik el, mely részét képezi annak a nagyszabású városmegújítási programnak, amely Kelenföld és környékét érinti. A Futureal komoly tapasztalatokkal rendelkezik az ilyen léptékű programok kivitelezésében, így akárcsak a Corvin Sétány esetében, itt is szoros együttműködésben tevékenykedik a Fővárosi Önkormányzattal, a XI. kerületi Önkormányzattal és a Budapesti Közlekedési Központtal a sikeres városrehabilitáció megvalósításán.
Az együttműködés keretében a Futureal mintegy 650 millió forint értékben járult hozzá a közterületek fejlesztéséhez és számos, a terület közlekedését segítő tervezési feladathoz.
A Futureal itt is teljes komplexitásában kezeli a projektet, ami nemcsak irodafejlesztést, de kiszolgáló kereskedelmi egységeket és rekreációs szolgáltatásokat is magában foglal. A bevásárlóközpontnak köszönhetően az összes szükséges szolgáltatás szinte karnyújtásnyira lesz a több ezer irodai alkalmazottnak. További erőssége a területnek a csomópont kiváló közlekedése, hiszen a metrón kívül villamosok és távolsági buszok és az elővárosi vonatok is megállnak itt.
„A 4-es metró átadása mérföldkő volt a projekt elindításában, hiszen időzítésünket mindig is szerettük volna ehhez igazítani. Az új metró gazdaságélénkítő hatására mi szeretnénk az első magánbefektetői példa lenni: hiszünk abban, hogy Őrmezőn, a 4-es metró végállomásánál, gyors autós megközelíthetőséggel és kiváló láthatósággal rendelkező telkünkön megvalósulhat az az irodapark, amely zászlóshajója lehet az M4 metróvonal mentén kialakuló új beruházásoknak, fejlesztéseknek és értéknövelő projekteknek." – hangsúlyozta Tatár Tibor, a Futureal vezérigazgatója.
A Futureal egy ikonikus, a főváros dinamikus fejlődését sugalló irodakomplexum megvalósítását tűzte ki célul, az építészetileg egyedülálló terveket a szakmai körökben elismert építésziroda, a Mérték Építészeti Stúdió vezető tervezői Dr. Paulinyi Gergely és Dr. Reith András, Burián Gergővel közösen álmodták meg. A környezettudatos koncepcióért az Advanced Building and Urban Design (ABUD) szakemberei feleltek, amely a magyar piacon egyedülállóan mindhárom minősítő rendszerben, LEED, BREEAM, DGNB vezető szerepet tölt be.
„Nem ez az első együttműködésünk a Futureal-lal és bízunk benne, hogy hasonlóan sikeres projektet hozunk létre, mint korábbi közös munkáink (a Gold Plaza Romániába, Corvin Plaza és Corvin Irodák II. a Corvin Sétányon) esetében. A Budapest ONE hatalmas szakmai kihívás, egy igazi építészeti uniqum lesz, hiszen nem egy egyszerű irodakomplexumot, hanem egy, a város megújuló képességét és szándékát jelképező épületet és közösségi tereket kellett terveznünk. Egy olyan házat, mely amellett, hogy minden szempontból illeszkedik vegyes funkciójú környezetébe, megfelel a legújabb energetikai, belsőépítészeti és műszaki elvárásoknak, emellett struktúrája és homlokzata méltóvá teszi arra, hogy Budapest nyugati kapujának ikonikus jelképe legyen." – nyilatkozta Dr. Paulinyi Gergely, a Mérték Group elnök-vezérigazgatója.
A Budapest ONE különleges épülettömbje látványra egységes egészet alkot majd, de felépítése külön ütemekben is kivitelezhető. A 4 külön közlekedő magnak, valamint a legújabb irodakialakítási trend, a tevékenység alapú munkavégzést támogató struktúrának köszönhetően az irodakomplexum leendő bérlőinek sokkal nagyobb mozgástere lesz bérleményeik méretének és funkcionalitásának szabad alakítására, mint a korábbi irodaházakban. A Budapest ONE-ban számos, az itt dolgozók kényelmét szolgáló funkció lesz: zöld teraszok és tetőkertek, több oldalról nyitott, éttermek, üzletek és szolgáltatók helyiségeit magába foglaló belső kert, elektromos autó töltőállomás, biciklitároló és hozzá kapcsolódó kiszolgáló helyiségek, tágas, világos közösségi terek. A fejlesztő a szabadidő sportról sem feledkezett meg, sky fitness és egy tetőtéri futópálya biztosítja az ott dolgozók aktív kikapcsolódását.
A ház különlegessége, hogy aktív technológiák nélkül kizárólag az építészeti kialakítással (dizájn, forma, felületek) is már a zöld kategóriába sorolható, köszönhetően a Mérték Group által Magyarországon először alkalmazott parametrikus design és környezettudatos tervezés összekapcsolásának. Ez elsősorban a optimalizált benapozottságnak, a traktus mélységnek, és a hatalmas belső és nyitott köztérnek köszönhető. A Budapest ONE a legmagasabb besorolást célozza meg a zöld és energetikai minősítésben.
A 170 millió eurós beruházással megvalósuló irodapark akár több ütemben mintegy 70.000 m2 irodaterületet kínál majd. Az első ütem munkálatai várhatóan 2015 első negyedévében kezdődnek, befejezése 2017 első negyedévére várható.
forrás: Futureal