Így fog kinézni a Liget a Néprajzi Múzeummal?
Németh Ádám grafikus önkéntes munkával olyan látványterveket készített, amelyek emberi szemmagasságból mutatják be, hogy hogyan is fog valójában kinézni a Néprajzi Múzeum, ha megépül a választott helyszínen.
A képek többféle szemszögből éreztetik, milyen jelentőséggel változik meg a helyszín és a látvány. Ez a képsorozat érdekes lehet azoknak, akik eddig nem tudták elképzelni, hogy fog kinézni a francia Vallet de Martinis DIID Architectes tervei.
Németh Ádám referencia oldala, ahol az eredeti animált gif-eket is látni lehet: http://lebegopont.tumblr.com/
06:02
Grafikus, nem építész, a cikk végén a tumblr oldala.
http://www.varosliget.info/index.php/85-cimlap/376-nezegessen-valodi-latvanyterveket
22:10
Sajnos ez az épület teljes mértékben kitölti azt az abszúrd eljárásban, hatalmilag kiszabályozott helyet, melyet a VÉSZ lehetővé tett számára. Ha lenne a Dózsa György út felől egy olyan centrális perspektíva, amely együtt mutatná a ház két tömb hosszú homlokzatát a meglévő beépítéssel, még jobban lehetene szörnyűlködni a városhoz való illeszkedést teljesen negligáló szerkesztéssel.
E látványterv világossá teszi, hogy nincs meg a megérkezés tere a Dósza-Ajtósi sarkon a múzeumbejárat előtt, pedig a legnagyobb kapacitású tömegközlekedési vonal (7-es buszcsalád, ill. a metrók és a Keleti pu.) pont ebbe az irányba találhatóak.
Ezzel szemben, az bizton borítékolható, hogy a Marek József utca felől nulla látogató fog érkezni. Így ez az átlyukasztás az utca folytatásában csupán egy üres manír, amely a pályázati lapokon lehet, hogy jól mutatott, de a helyismeret tökéletes hiányáról tanúskodik (vajon a zsűri se járta körbe a területet..?). Nem is értem, hogy akkor hány zebrát gondolt a pályázó a Dózsa György út túloldaláról..??
A városi gyalogos, tömegközlekedési és autós kapcsolatok, a környező lakóterületek, a Liget megközelíthetősége, a közpark ma még jól definiált térfalai mind-mind le lettek vágva erről a pályázatról, mintha épp az lett volna a hfeladat, hogy a préri szélére kell hirtelen felindulásból egy megakultúrházat felhúzni.
"Száz év óta először teljesen nyílt nemzetközi tervpályázat Magyarországon" ... "hároméves előkészítés után ... nemzetközi építészeti tervpályázat", ilyen hangzatos szólamok hangzottak jó egy éve.
Eljött az értékelés ideje.
18:46
Ez legjobb esetben is csak egy átlagos üzemcsarnok! Megint a fantáziát hiányolom.
Nem kellene az építészek figyelmét felhívni a geometria nevű tantárgyra? Meglepődnének, hogy milyen gyönyörű testek vannak.
17:05
Azt hiszem le Corbusier-nek tulajdonítják a mondást miszerint " a zsűri maga a középszer". A mai Magyarországon ez fokozottan igaz- az utóbbi időben azt figyeltem meg, hogy a zsűrik valószínűleg egyre jobban félnek a politikusoktól, ezért nem mernek semmi erőset kiválasztani, nehogy "balhé" legyen belőle, mint pl. Kis Péter várbéli épületénél. Marad az unalmas, nem jó, de azért nem is vállalhatatlan szürkeség. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény...
(ezzel persze nem azt akartam mondani, hogy az "erős" épület mindig jó, vagy helyénvaló)
17:12
@Ábel: Szerintem a zsűrinek még csak nem is az erőset, meg nem a progresszívet kell kiválasztania, hanem a szépet (azok közül a páylaművek közül, amik funkcionálisan rendben vannak).
A zsűri ugyanis nem a szakmát, és nem a politikusokat képviseli, hanem a népet, a közt, vagy ha úgy tetszik az adófizetőket.
És ez szerintem nem csak az építészetre igaz.
22:28
@Ábel: Frank Lloyd Wright mondta, hogy a pályázatok szükségszerű eredménye az átlagok átlagának az átlaga az átlagok nevében (FLLW: An Autobiography, 152. old. "an average upon an average by averages in behalf of the averages"), ugyanitt szerepel az is, hogy a zsüri maga a középszer, "The jury itself is necessarily a handpicked average".
05:54
@Lazzlo: Köszönjük :-)). Nagyon tanulságos. Mert ami itt folyik, az a kiváló egyénekből álló zsűri középszerű választásának megvalósítása egy minősíthetetlenül rossz terv jegyében.
15:57
Rondának ronda, de a biztonság kedvéért legalább eredetinek sem túl eredeti. Ha tippelnem kéne, azt tippelném, hogy olcsó sem lesz.
Utódaink meg szerencsétlenségükre vagy 50-80 évig bámulhatják majd, mint elfuserált korunk elfuserált hagyatékát.
Azért szurkolok nekik, hogy pár évtized múlva legyen elég pénzük lebontani - ezt is, és a többi közelmúlban épült rémséget - és valami normálisat, időtállót építeni helyette.