Közösségi városfejlesztés a Rákos-patak mentén
A Rákos-patak menti terület megújítására az EUROPAN rendszerben kiírt pályázat a helyi lakosságot is inspirálta. A hosszú évek óta elhanyagolt, hasznosításra váró Rákos-patak menti területek most végre megújulhatnak. A nyertes pályaművekből új helyszínen nyílt kiállítás, március 31-én pedig megnyitják az első közösségi kertet a kerületben.
Az EUROPAN pályázatok célja a kontinens fiatal építészei számára lehetőséget teremteni saját városépítészeti és építészeti elképzeléseiket kifejtésére, és innovatív ötleteik megvalósításában való részvételre (bővebben a háttéranyagunkban olvashat erről). Zugló esetében az volt a cél, hogy a hosszú évek óta elhanyagolt, hasznosításra váró Rákos-patak menti területet megújíthassák. A pályázatnak köszönhetően a kerületben olyan egyedülálló kezdeményezés indult útjára, mely win-win szituációt teremt: fokozatosan épülő, a közösségi igényeket maximálisan szem előtt tartó megoldások létesülnek az Önkormányzat támogatásával. A nyertes pályázók a megvalósulás folyamatát a Rákos-patak környékén közösségi részvétellel tervezve segítik.
A nyertes pályázatokat a BME diákjai tanóra keretében tekintették át. A Lipták-villában rendezett, már lezárult kiállítást követően a nyertes pályaműveket a weboldal mellett most 2014. március 25-ig a BME Urbanisztikai Tanszéke előtti folyosón tekinthetik meg az érdeklődők. A közösségi összefogás következő állomása a 2014. március 31-én nyíló első közösségi kert megnyitó ünnepsége, melyet 10 órakor a Zsálya utca és az Újváros park sétány sarkán tartanak meg. A kertet Zugló Önkormányzata építette és adja át.
Mit hoz a jövő?
Zugló az EUROPAN12 versennyel többet nyert, mint maguk a nyertes pályázók, hiszen lehetőség nyílik európai színvonalú patakmeder kialakítására. Olyan közösségi tér létesülhet a kerületben, mely az itt lakókkedvelt találkozóhelye és szabadidő eltöltésére alkalmas sport-, séta- és kerékpáros övezetévé válhat. A nyertes pályázókkal történt eddigi konzultációkból világosan látszik, hogy a helyi közösségek bevonásával kell folytatni a tervezést. Több változatban is elképzelhető a közösség kertek kialakítása, a játszóterek, sportpályák létesítése és az olyan utcabútorok, parkberendezések kivitelezése is, amelyeket a nyertes pályaművek eszköztárai is felsorolnak: mint például wifi-, kerékpáros-, vagy kilátópontok elhelyezése.
Mindezek a helyi lakosság tevőleges közreműködésével valósulhatnak meg, a helyi önkormányzat intézményi hátterének biztosítása mellett. A kialakított modellben lényegében olcsóbb megoldások születhetnek, másrészt a lakók jobban magukénak érezhetik a beruházásokat, mintha egy tervpályázat révén kizárólag profi kivitelezőkkel dolgoztatna az Önkormányzat.
Közösségi városfejlesztés – a módszer megszületik
A szervezők és a nyertes pályaművek készítői körében a nyári tábor indításának lehetősége is szóba került, ahol az arra vállalkozó egyetemisták a helyi lakossággal közösen kezdhetik el a munkát. A BME Városkommunikációs Műhelye, az Urbi:Comm projekt keretében pedig a téma széleskörű nyilvánosságának megteremtésén dolgozhatna. A projekthez szükséges feltételek biztosításához a következő hetekben a zuglói önkormányzat képviselőtestülete számára előterjesztés készül, amelynek elfogadása után indulhat meg a fokozatos megvalósítás.
A szervezők egyidejűleg már a következő pályázati cikluson, az EUROPAN13 programon dolgoznak. A legtöbb önkormányzatnál, kerületi főépítésznél élénk az érdeklődés a lehetőség iránt, hiszen Zugló kedvező példáján felbuzdulva többen látnak esélyt az elhanyagolt területeik megújítására, ráadásul rendkívül jó feltételek mellett. A szervezők így idén, az újabb kétéves ciklusra vonatkozóan több pályázatra számítanak, és mintegy 3-5 új helyszín indulását prognosztizálják.
EUROPAN Magyarország Titkársága