
Lecke fenntarthatóságból – Pelgulinna Gymnasium, Tallinn
A komoly faépítészeti hagyományokkal bíró Észtország legnagyobb faszerkezetű épülete az Arhitekt Must által tervezett tallinni Pelgulinna Állami Gimnázium. A 2023-ban átadott épületet Farkas Zsófia mutatja be.
Az Arhitekt Must fiatal építészekből álló csapata 2020-ban nyerte meg az Észtország fővárosában, Tallinnban, a külvárosában található gimnázium és környező park tervezési megbízását. Ott Alverrel, az Arhitekt Must egyik alapítójával beszélgettem, akivel egy téli napon találkoztam az épület előtt. Először kívülről, majd belülről is körbejártuk az iskola és a park tereit. Észtország legnagyobb fa szerkezetű épülete a természetközeli értékrendet és a fenntarthatóságot helyezi a tervezés és a tanulás középpontjába. A fa tartószerkezet és faburkolatok mellett az épület belsejébe három élő fát is ültettek a tervezők. A térbeli homlokzati farács egy új és izgalmas megoldásokat tartalmazó gondolkodásmód eredménye. A projekt 2023-ban megnyerte az Észt Fa Építészet díját és a Themory természetes fa építőanyag gyártó cég díját.
Az Arhitekt Must észt építész iroda, melyet fiatal építészek alapították 2008-ban. Az iroda az innovatív tervezés és a fenntartható gyakorlatok élvonalában áll. Az iroda elkötelezett az olyan terek létrehozása iránt, amelyek zökkenőmentesen ötvözik a funkcionalitást az esztétikai vonzerővel. A lakossági, kereskedelmi és állami projekteket felölelő változatos portfólióval rendelkező cég tervei a helyi kultúra és a környezetvédelmi szempontok mély megértését tükrözik. Akár városi tájak revitalizálásáról, akár modern életterek kialakításáról van szó, az Arhitekt Must az ügyfelek együttműködését és a részletekre való odafigyelést helyezi előtérbe, inspiráló és sokoldalú tereket tervezve.
A gimnázium épülete Tallinn belvárosához közel található. A történelmi belvárosból busszal könnyen ide lehet találni a vasútállomás érintésével. Ahogy távolodunk a központtól a régi fa kétszintes lakóépületeket felváltják a házgyári lakótelepek. A balti régióban nagy hagyománya van a faépítészetnek. Az új, környezettudatos gimnázium 8230 m2-es épülete három, négyszögletes, a sarkainál kapcsolódó épület-tömbből áll. Kívülről a homlokzat egy fészekre emlékeztető térbeli farács, amely Ott elmondása szerint a sík homlokzatból kilépve újfajta helyet kínál az épülettel való interakcióra. A rácsozat a földszinti ablakok alatt padba fordul át, az emeleti ablakok felett pedig árnyékoló funkciót tölt be. A homlokzathoz megközelítőleg összesen 3 km hosszúságú, 12x12 cm átmérőjű hőkezelt fenyőfából készült gerendát használtak fel. A hőkezelést követően a fát vákuumkamrákba helyezték, és nagy nyomással polimer alapú tűzgátló anyaggal telítették. Ez az eljárás megközelítőleg 25 éves élettartamot biztosít a természetes fának. A faprofilok felső síkja a vízszintestől 5 fokos szögben lejt, hogy az esővíz el tudjon folyni róla. Az épület szerkezeti anyagának 85%-a fa, a lépcsőházak vasbeton szerkezete teszi merevvé a doboz szerkezet. A tervezéskor külön kihívást jelentett az elektromos hálózat elvezetése a fa szerkezetben, valamint a tűzvédelem. Az épületben gépi szellőztetés van, és szándékosan nincs automatikus hűtés.
A bejáratánál található két szint magas művészi alkotás az épület szerves része. Észtországban a középületek építési költségeinek 1%-át művészetek támogatására kell fordítani, így nem ritka, hogy kortárs épületekben kortárs művészek munkáival találkozhatnak a látogatók. A Pelgulinna Állami Gimnázium műalkotását Anna-Liisa Pärt, Martin Mikson, Juulia Aleksandra Mikson és Paul Aadam Mikson művészek készítették. A "Rõõm teeb taeva taga tuld" ("Az öröm tüzet gyújt az ég mögött") a címe, amelyet Ernst Enno észt költő azonos című verse ihletett. Az alkotás dombornyomott rézlemezekből készült, amelyek a zöld patina és a réz rózsaszínes árnyalatát ötvözi, ezek a színek később a belső terekben is visszaköszönnek.
Az aulába lépve vidám, halvány rózsaszín ruhatárban rakjuk le a kabátjainkat. A Pink OÜ belsőépítészei tört rózsaszínnel és kétféle zöld árnyalattal egészítették ki a világos fenyő belső burkolatokat. Az aula lépcsős dobogója dinamikus találkozóhelye a diákoknak, ezt felülről körbeöleli egy palackzöld edzett üvegkorlátos emeleti galéria. A közösségi terek az aula, étkező és az emeleti amfiteátrum egy légteret képeznek, ennek ellenére külön is használhatóak. Az ablakok mellett, a külső homlokzathoz hasonlóan beépített padok kisebb csoportoknak biztosítanak teret. A falak burkolata 2 m magasságig sík faburkolat, a 2 m feletti falszakaszokon felül a burkolat térbeli lamellás elemekre vált. Meglepően jól egészíti ki a világos belső tereket az egyedileg tervezett, ugyancsak térbeli lamellás áttört fémlemez álmennyezet. A három épületrész mindegyikében egy trópusi élő fát ültettek el tervezők. A könyvtárban egy mangófa nyúlik magasra a kétszintes tető felülvilágító felé.
Az gimnázium közvetlen környezetét a Kino Maastikuarhitektid OÜ tervezte abban a szellemben, hogy a környezettel való interakciót segítsék a kisebb pavilonok, új biciklitároló és sok újonnan ültetett facsemete. A parkolóban összesen 40 autó és 360 kerékpár fér el, ezzel is a fenntartható közlekedést szeretnék támogatni. Több mint 50 fát ültettek, és a beton burkolatokat kaviccsal helyettesítették, ami csökkenti az épület CO2 lábnyomát, ami jelenleg 31,7 kg CO2/m2/év.
A gimnázium nem csak egy intézmény, hanem egy kulturális, oktatási és közösségi központ, ami a jövőre való felkészülésnek ad helyet. A gimnázium tanulmányi és munkakörnyezete valóban inspiráló és támogató kiindulópontja a jövő nemzedék tanulmányainak.
Farkas Zsófia
építész
Szerk.: Hulesch Máté