
Olasz zuhanyfolyóka kedvező áron - a Mini-flow
Szigetelt, állítható zuhanyfolyóka nagyon kedvező áron. (x)
A Mini-Flow zuhanyfolyóka főbb tulajdonságai:
- Jó minőségű ABS műanyagól készül, stabil rozsdamentes ráccsal
- A folyóka rendelkezik egy bűzzárral, egy homokfogó kosárral, és egy hajszűrővel
- Mindezek könnyen kiemelhetőek és tisztíthatóak, illetve ezek kivételével közvetlen a lefolyócső csonkoz nyerünk hozzáférést, aminek köszönhetően a lefolyórendszer duguláselhárítása bontás nélkül megoldható
- A terméket forgalmazzuk előre ragasztott, burkolható fóliagallérral, amivel egyszerűen, gyorsan folytonosítható a helység szigetelése, illetve fóliagallér nélkül is, ahol a már beépített alapfóliát szabhatják, illetve ragaszthatják a szigetelőtányérra.
- A szintállítási lehetőség a rácskonzolnál nagyban segíti a pontos, gyors beépítést, illetve a szivárgásmentes üzemelést, lévén a folyóka szintje állítható az elvezető csőhöz, nem a csövekkel kell „bűvészkedni" az illeszkedéshez
- A kivehető, állítható távtartó talpak tovább növelik a stabilitást
- Átfolyási kapacitás: hossz 700mm, kapacitás: 45l/perc, bűzzár vízszint: 35mm, magasság 85-115mm, szigetelőgallérral
Felhasználás:
- Sík-zuhanyzók
- Fürdőszobák, konyhák, általános vízelvezetése
- Teraszok, medence-szegélyek /napozók
- Nagyobb közösségi vizes helységek
- Ipari csarnokok, sport, egészségügy
„A jövő a síkzuhanyzóké"
Állítások – tények
Valahogy egyre többet és stresszesebben dolgozunk, így a rövid pihenésre maradó idő egy nem elhanyagolható részét szeretnénk minél tökéletesebb lazulással kikapcsolódással tölteni egy szép, modern harmónikus környezetben.
Így a fürdőszobák egyre nagyobb hangsúlyt kapnak életünkben, illetve egyre több kis Welles centrum, szauna épül magánházakban, továbbá: építőanyagaink egyre időállóbbak (kopásálló, rugalmas kötések, színtartósság)
Európa lakossága egyre öregszik, nő az átlag életkor (egy ma 50 éves ember várható élettartama 112 év).
Következtetések
Mindebből következően egyre szebb, komfortosabb, és akadálymentes fürdőszobákat építünk: részben mert, 20-30 évig újszerű marad, és hogy ne kelljen pl. 65 évesen átépíteni, akkor sem ha akkor már kissé nehezebben mozgunk.
Mit jelent egy fürdőszobában az akadály-mentesség?
- részben nyilván a funkcionális elemek szellős elrendezését, másrészt ha van is kád mindenképpen szükséges egy zuhanyzó is
- a zuhanyzó alsó síkja a padló síkjában kell, hogy legyen, így nem kell a nedves környezetben nagyokat lépnünk, illetve a zuhanyzó akár kerekes eszközökkel is megközelíthető (ha nagyobb problémáink lennének idős korunkban)
A síkba épített zuhanyzók tehát célszerűek, de nem mellékesen divatosak modernek és nem, vagy alig drágábbak a klasszikus zuhanytálcás megoldásoknál.
És ha síkzuhanyzó: nyilván célszerű a vonal menti vízelvezetést (zuhanyfolyókát) választani elsősorban azért, mert ez esetben építéskor nem egy kis lejtésű kúpot vagy tetraédert kell a burkolószakembernek kialakítani (ami vagy sikerül vagy nem), hanem elég a zuhanyzó alját síkban a folyóka felé „meglejtetni", így sokkal valószínűbb, hogy nem lesznek fürdőszobánkban tartós tócsák, el nem vezetett pangó vizes részek.
A síkzuhanyzók követelményei:
A zuhanyzó padlózat nem lejthet túlzottan (minthogy ez balesetveszélyes lenne), mégis minden pontján határozottan a lefolyó felé kell lejtenie, hogy ne keletkezzenek pangó vizes területek, illetve a lefolyás a lefolyóba és ne a fürdőszobában szétfolyva oldódjon meg (ezek követelmények adott esetben lehetnek a teljes fürdőszobára igazak).
Nyilván sok szerencsével, tanult, gyakorlott, biztos szaktudással és rengeteg idő árán kialakítható, esetleg a fenti követelményeknek megfelelő zuhany padlóburkolat központi lefolyó esetén is, de itt az egyébként sík járólapokból kellene egy kis lejtésszögű kúpot, vagy tetraédert kialakítani – ami nagyon gyakran nem sikerül. Ugyanakkor a lineáris vízelvezetés esetén, elegendő a zuhany padlóját, egy síkban meglejtetni.
Mini-Flow beépítés:
A zuhanyfolyókát szakemberrel építtesse be, lévén a szigetelési technológia pontos betartása nagy gyakorlatot igényel.
Előkészítés
Szintek kijelölése: a tárgy vizes helyiségben ki kell jelölni a Mini-Flow helyét. (Ennek hosszabbik széle legyen legalább 40 mm-re a tervezett végleges falburkolattól (lehet egy egész járólap is a távolság), a hosszanti végeknél nincs ilyen követelmény, de hagyjunk helyet a szigetelések élerősítő elemeinek ragasztásához.) A szintek a továbbiakban úgy jelölendőek ki, hogy a Mini-Flow vízgyűjtő területének egésze, zuhanyzó esetén: min. 1% (opt. 2-3%).
Egyéb esetekben 0,3-1% -ot lejtsenek a folyóka irányába (1% lejtés 10mm/m)
Mivel a vizes helyiség burkolatának valamilyen módon illeszkednie kell a többi helyiség szintjeihez, célszerű a szintezést az ajtóknál kezdeni, és innen lejtetni a folyóka felé. A végleges burkolat felső szintjét úgy célszerű méretezni, hogy az alapszint, amire a szigetelés, majd burkolat kerül, legalább 15 mm-rel a burkolat tervezett felső szintje alatt legyen.
Egy helyiségben több vízgyűjtő szektor is kijelölhető - ennek megfelelően több folyóka beépítése szükséges. Talán kicsit költségesebb, de vízelvezetés szempontjából nagyon biztonságos megoldás, ha a teljes helyiség hosszában a fal mellett vagy középen alakítunk ki egy víznyelő sávot.
Szigetelés: többszintes épületek vizes helyiségeit kötelező vízzáró szigeteléssel ellátni. A szigetelés lehet kenhető, vagy ún. „burkolható lemezszigetelés"(ezt fóliának is nevezik). Mi a burkolható fóliaszigetelést ajánljuk, mert ez tökéletesebb védelmet nyújt az aljzat repedéseinél és egyenletlenségeinél, dilatációs mozgásoknál (mellékesen könnyebb vele dolgozni, és átlagos esetben olcsóbb is).
A fóliás szigetelés esetén, új építésnél célszerű az olcsóbb szigetelőgallér nélküli folyókát beszerezni, és a helyiség szigetelése során a folytonos fóliába beleszabni a folyóka illeszkedésére alkalmas lukat. Ez esetben a fóliát MS- polimer ragasztóval lehet a szigetelőperemhez rögzíteni. Amennyiben nem az ajánlott ragasztót használja, végezzen próbaragasztást. A ritkább PVC-fólia esetén a ragasztás történhet PVC ragasztóval is.
Amennyiben a szigetelés utólagos, illetve kenhető szigetelést választunk, a szigetelő galléros kivitelt ajánljuk a szigetelés folytonossága és biztonsága miatt. A fóliagallér felületén egy csemperagasztóval is ragasztható érdesített réteg van kiképezve, ide speciális anyagok nem kellenek (de a ragasztó legyen legalább C2 flex minőségű).
Alaprétegek, a folyókatest helyének kialakítása: alapszintnek nevezzük azt az aljzat szintet, amin a szigetelés elhelyezkedik – a folyókatest illetve az elvezető csövek ez alatt vannak vezetve. (Fölötte a szigetelésragasztó, illetve csempe van). A korszerűbb épületekben a vizes helyiségek padlózatánál, a statikai teherhordó födém felett egy lazább estrichtes réteg van kialakítva 80-150mm vastagságban.
Amennyiben ilyen helyiségbe kell utólag a folyókát telepítenünk, a könnyen véshető anyagban ki kell alakítanunk a csővezetések helyét, illetve a folyóka alaptestének egy legalább 80*260mm felületű és 65-68mm mély üreget.
Adott üreg a csőbekötésnél, gumigyűrűs csatlakozás esetén további 12 ragasztott csatlakozásnál további 8 mm-t kell mélyítenünk. Amennyiben a helyiséget fóliával szigeteljük, a folyóka 3mm vastag szigetelőlemeze is az alapsíkba kell hogy illeszkedjen, lévén a fóliák csak 20-40 mikrometer vastagok – így ekkor az alaptest további 3mm-rel lejjebb kell, hogy „üljön".
Kent szigeteléseknél a szigetelőlemez lehet magasabban, lévén a kent szigetelések 2-4mm vastagok, így a gallér előtt nem alakul ki pangó víz.
Új építésnél a fentieknek megfelelő méreteket vékony deszka, vagy polisztirolhab zsaluzással az esztricht terítésnél „kihagyhatjuk". Az esztrichtet célszerű már úgy teríteni, hogy a megfelelő lejtések kialakuljanak.
Egyéb fafödémes, vagy vékony betonszerkezeteknél – azonos méretek szerint kell a folyókatest helyét kialakítani, de fontos, hogy a teherhordó födémet csak úgy vékonyítsunk ki, hogy ezt előzetesen szakemberrel megvizsgáltatjuk, nehogy a födém szilárdsága a csővezetések miatt kritikusan legyengüljön.
Megjegyzés: természetesen a fent megadott méretek a minimális helyigényt jelentik, a folyóka helykialakítása lehet ennél nagyobb. A végleges csemperagasztós beépítés a fölösleges hézagokat úgyis kitölti majd.
Beépítés
Miután az esztricht megfelelően megkötött, a folyókeresetet kell behelyezni és a csőhálózatra kötni. A behelyezéskor a szifont rögzítsük (minden irányban) csemperagasztóval úgy, hogy az a később ráterhelődő, a rácsokon megjelenő, de áttevődő terhet kimozdulás nélkül elviselje (a szabványos terhelés 150 kg). A folyókatest ragasztásának megkötését követően készülhet el a helyiség szigetelése, illetve a folyóka környezetének illesztése a már adott szigeteléshez.
Fóliás szigetelés esetén a folyóka szigetelőgallérja kerüljön alulra, és erre legalább 50mm átfedéssel, kellően összepréselve ragasszuk a bekötendő szigetelőfóliát.
A rácstartó konzol behelyezése, burkolás: amennyiben eddig megfelelően dolgoztunk, még van a folyókánál mérve (és a lejtéseket is figyelembe véve) legalább 15mm szabad rétegvastagságunk.
A konzol beállítása: a konzol alsó bordázott része 10 mm-t süllyed a folyóka alaptestébe – ezt figyelembe véve, és megmérve az előre kijelölt végleges burkolati magasságot, vágjuk a konzol illeszkedő nyakrészét megfelelő hosszra. (mért magasság + 9,5 -10mm). Végleges elhelyezkedéskor a folyóka rácsa néhány tized milliméterrel a burkolati szint alatt legyen (0,1- 0,5mm).
A leszabott nyaktagot helyezzük a nyílásba. Amennyiben a helyiség szigetelt, a folyóka alapteste és a konzol között képződő kis rést ne szigeteljük le. Ez a rés alkalmas arra, hogy a szigetelőlemezen esetleg mozgó víz a folyókába tudjon jutni. Szigeteletlen esetben (pl. földszintes nyaraló épület) ezt a rést MS-polimerrel ragasszuk körbe.
A folyóka rácskonzoljának alátámasztása a végeknél is fontos a ráeső nagy terhelések miatt. Nagyobb rétegvastagságoknál alkalmazhatóak a csomagolásban megtalálható távtartó-lábak (megfelelő méretre beállítva), illetve kisebb rétegvastagság esetén a konzol alatti teret töltse ki a csemperagasztó.
A burkolás során a folyóka rácsát célszerű megfordítva behelyezni – így a rács kevésbé szennyeződik. Burkolás, fúgázás alatt a rács legyen a folyókában, ez fontos, hogy megfelelő távolságra tartsa a konzol peremeit.
A rácsot a fúgázást követően minél előbb tisztítsuk meg tiszta vizes szivaccsal. A rács anyaga ugyan nemesacél, de agresszív tisztítószerek enyhe elszíneződéseket okozhatnak rajta. (A későbbiekben is csak kis koncentrációjú dörzsanyagmentes vegyszerekkel tisztítsuk és a fém-, krómtisztítók használatát mellőzzük).
Kültéri alkalmazás
(teraszok, ajtófellépők)
A folyóka kültéri alkalmazása esetén a beépítésnél ügyelni kell arra, hogy az elvezető csőszakasz enyhe lejtése mindenhol adott legyen, így egy-egy csapadékátvezetést követően a cső leürül. Amennyiben a csőben víz marad, ez megfagyva a csőrendszer csatlakozásait szétfeszítheti.
A folyóka önmagában fagyálló, és eleve csak a „bűzzár,- homokfogó" belső (zöld) alkatrészek tárolnak vizet. Ezek a részegységek fagyálló rugalmas műanyagból készülnek, mintegy -20 Co-ig fagytűrőek. Kültéri alkamazásnál mégis célszerű télen a homokfogó edényt kivenni, illetve azt eleve be sem helyezni, fokozottan homokszennyezett területen (pl: ajóbelépő) megtehető, hogy a homokfogó helyett a bűzzár elemet (2. tölcséres idom) hagyjuk ki. Ezek a könnyítések a vízátengedő kapacitást is növelik.
Fontos: A folyóka statikus tehertűrése egy emberre van méretezve, így ez nagyforgalmú helyeken, járművekkel járt helyen nem alkalmazható.
Stonell Kft
0620 973 66 01
terracell@terracell.hu