Egyéb cikkek

A Debreceni Egyetem ATC Műszaki Kar épület rekonstrukciója és új épületszárnnyal történő bővítése

2008.01.16. 11:53

Megvételben részesült 5. bírálati sorszámú pályamű szerzői:
Végh József és Kovács Rita építészmérnökök és munkatársaik,
ART-VITAL Tervező, Építő és Kereskedelmi Kft.

Megvételben részesült 5. bírálati sorszámú pályamű szerzői:
ART-VITAL Tervező, Építő és Kereskedelmi Kft.
vezető tervezők: Végh József és Kovács Rita
tartószerkezet: Salem Georges Nehme
épületgépészet: Fekete András
elektromos: Verba József
közlekedési építmény: Gulyás Imre
külső közmű: ifj. Major Ferenc
munkatársak: Csikai Tibor, Dékány-Kosnyider Tibor, Neumann Mónika, Makai Attila építész tervezők, Czernyinyák Attila tájépítész tervező

 


Részletes bírálat:

A pályamű a kiírás mindkét beépítési változatára tartalmaz beépítési javaslatot.

 



„A” változat
A beépítési javaslat erőssége, hogy a könyvtár új telken való önálló épületként történő elhelyezése mellett a meglévő épület bővítését és rekonstrukcióját is tömör, szinte tömbösített formában tartalmazza.


Funkcionálisan jól működő, szervezhető térsort hoz létre a meglévő épület déli szárnyában nyitott új bejárattal, ami előcsarnokban, többszintes aulában majd belső udvarokkal tagolt, megvilágított és szellőztetett funkcionális egységekben folytatódik.
A nyitott terek kapcsolata, - aula és előcsarnok légtere, a meglévő könyvtár funkcióváltást követő tere némi bizonytalanságot tükröz.


A meglévő tanulmányi épületszárnnyal párhuzamosan az aulára szervezett bővítés megfelel a kiírásban első ütemként elvárt feltételeknek, az aula a belső rend- és forgalom szervezője, a belső udvarkert lefedéséig is megtartható. A nehéz laboroknak a meglévők helyén történő megépítése megfelelő, utcai kapcsolata jó. A könyvtár önálló megépítése a bővítési területen jól használható épületet eredményez, - ugyanakkor nincs kihasználva a könyvtár és a tanulmányi épület lehetséges emeleti összekötése, és nem tisztázott az épület gazdasági kapcsolata, a pince teherforgalma.
Az „A” változat megfelel a kiírásban elvárt ütemezés feltételeinek, a konyha és az étterem elbontása, és új helyre történő építése gazdaságtalan.


A változat előnye, hogy a parkolást a felszínen biztosítja, városszerkezeti kapcsolatai a meglévő, kialakult rendnek megfelelnek. Az udvar és az ott lévő parkolók kapcsolata a főépülettel nem biztosított, kertészeti kidolgozása sematikus, valójában az épületegyüttes leszakadó része.

 

 

„B” változat
A pályázó a főbejárat megtartása mellett a telek nyugati oldalában a Virág utca felől kialakított új fogadó és rendezvény térre szervezi az épületet, ami környezeti kapcsolatai miatt perifériális megközelítés. Akkor lenne a javaslatnak realitása, ha az Árpád tér felől az épületegyüttesnek élő kapcsolata, megfelelő építészetileg megformált felvezetése lenne.


A könyvtárnak a telek észak-nyugati sarkán történő elhelyezése, az alatta kialakított tömbgarázzsal és az abból közvetlenül megközelíthető pinceraktárakkal megfelelő. A könyvtár belső elrendezése azonban nem felel meg a pályázatban kiírt könyvtár-szakmai előírásoknak. Átgondolatlan a funkciók térbeli elhelyezése, kimaradnak funkciók.

A tanulmányi épület térszervezése kevésbé konzekvens, mint az „A” változata esetén.
Az aula funkciója a nagy rendezvények megtartásának lehetőségében merül ki, nem térszervező, az épülethez szervetlenül, toldalékként kapcsolódik. Az épület az aula nélkül is működőképes. Mindezekből, és az ütemezés lehetőségének biztosításából adódóan a belső közlekedők területe relatíve nagy, gazdaságtalan.
Ezen belül az egyes helyiségek, helyiségcsoportok kialakítása, a nehéz laborok, könyvtár önálló megközelítése, kapcsolatai megfelelőek, illetve megfelelően alakíthatóak.


Kifogásolható, hogy az előadótermek, szemináriumi termek súlypontjában nincs mozgáskorlátozottak számára is használható lift, a meglévő könyvtár funkcióváltására nincs javaslat. Kifogásolható a sportpálya kirekesztett helye, tetőszinten való elhelyezése.

Mindkét változat igényes homlokzati anyagokat alkalmazva a meglévő épület átfogalmazásával deklaráltan változatos tömeg-, és építészeti hangsúlyképzésre törekszik, azonban nem hozza azt a többletet, ami elvárható lenne.

A pályaműben környezettudatos gondolatok is megjelennek. Ez vonatkozik a megújuló energiák hasznosításának vizsgálatára is. Részletesen foglalkozik a levegőtisztasági és zajvédelmi követelmények teljesítésével.