Bukarestben, egy ünnepélyes gála keretében hirdették ki az idei Europa Nostra-díj öt Grand Prix nyertesét és a közönségdíjast, akik egyenként 10 000 eurós pénzjutalomban részesülnek. A rangos elismerést Grúziából, Írországból, Romániából, Horvátországból és Lengyelországból érkező kiemelkedő műemlékvédelmi projektek nyerték el.
Európa legmagasabb szintű örökségvédelmi elismerése, az Európai Örökség díj, más néven Europa Nostra díj 2024-es nyerteseit ünnepelték tegnap este egy nagyszabású esemény keretében, amelyet a romániai Bukarest ikonikus helyszínén, a Román Atheneumban tartottak. Az idei díjátadó ünnepséget Iliana Ivanova, az Európai Bizottság innovációért, kutatásért, kultúráért, oktatásért és ifjúságért felelős biztosa, valamint Prof. Dr. Hermann Parzinger, az Europa Nostra ügyvezető elnöke közösen vezették.
Az ünnepségen mintegy 800 örökségvédelmi szakember, önkéntes, lelkes támogató és rajongó vett részt egész Európából. A díjátadó volt a legnagyobb eseménye a 2024-es Európai Kulturális Örökség Csúcsnak, amelyet Bukarestben rendeztek meg október 6. és 8. között. A csúcstalálkozót az Europa Nostra szervezte, az Európai Unió Kreatív Európa Programjának társfinanszírozásával, és Románia elnöke, Klaus Iohannis védnöksége alatt zajlik.
Az Europa Nostra fődíjasait idén 26 nyertes közül választotta ki az Europa Nostra igazgatósága egy független szakértői zsűri ajánlása alapján, 18 európai országból érkezett pályázatokból.
A 2024-es Grand Prix díj öt nyertese:
A Tsiskarauli-torony polgári helyreállítása, Akhieli, Grúzia
Grand Prix nyertes a „Polgári részvétel és tudatosságnövelés" kategóriában
Három év alatt 46 grúz és nemzetközi állampolgár dolgozott együtt szakértőkkel és kézművesekkel a Tsiskarauli-torony helyreállításán. A projekt felhívta a figyelmet a grúz örökség európai értékére. A projektet az International National Trusts Organisation (INTO) vezette, szoros együttműködésben a National Trust of Georgia-val, a francia REMPART-tal és a lengyel Chudow Vár Alapítvánnyal. A projektet az ALIPH, a konfliktuszónákban lévő örökségek védelmére alakult nemzetközi szövetség támogatta.
Hagyományos mezőgazdasági épületek programja, Írország
Grand Prix nyertes az „Oktatás, képzés és készségek" kategóriában
Az országos program fő célja, hogy segítsen a gazdáknak felismerni a hagyományos mezőgazdasági épületek kulturális értékét. A résztvevők támogatást kapnak ahhoz, hogy elsajátítsák a javítási munkálatokhoz szükséges készségeket, és az épületeket újra használatba állíthassák. A program 2008-as indulása óta több mint 1000 épületet állítottak helyre. (Az Ír Örökség Tanácsa a Mezőgazdasági, Élelmiszerügyi és Tengeri Minisztériummal közösen indította a programot, amelyet az ír kormány és az Európai Unió is támogat Írország vidékfejlesztési programjának részeként.)
Szász templom, Alma Vii, Románia
Grand Prix nyertes a „Konzerválás és adaptív újrahasznosítás" kategóriában
Ez a projekt egy évszázadok történelmét és kézműves mesterségét szimbolizáló kulturális örökséget állított helyre a festői Alma Vii falujában, Erdélyben. A teljes körű restaurálás nemcsak a templom építészeti és történelmi integritását őrizte meg, hanem hozzájárult a helyi közösség megerősítéséhez és a fenntartható turizmus fejlesztéséhez is. (A projektet a Mihai Eminescu Trust koordinálta, és az USA Nagykövetségének Kulturális Örökség Megőrzési Alapja, valamint az EEA Grants támogatta.)
A Dubrovniki Műemlékek Barátainak Társasága, Horvátország
Grand Prix nyertes az „Örökségvédelmi bajnokok" kategóriában
Dubrovniki Műemlékek Barátainak Társasága (Society of Friends of Dubrovnik Antiquities) nevű civil szervezet 1952 óta finanszíroz és valósít meg kutatási és konzerválási projekteket Dubrovnik nevezetességein, köztük a városfalakon is. A társaság részt vett Dubrovnik óvárosának UNESCO világörökségi listára való felvételében 1979-ben, és azóta is kulcsszerepet játszik a helyszín megóvásában és fejlesztésében.
Ignacy történelmi bánya, Rybnik, Lengyelország
Grand Prix nyertes a „Konzerválás és adaptív újrahasznosítás" kategóriában
Ez az egykori szénbánya területén zajló egyedülálló felújítási projekt Lengyelország egyik legrégebbi bányájához kapcsolódik, amelyet 1792-ben alapítottak, és több mint 200 éven át működött. A volt bányászok, Rybnik városa, a lengyel állam és az EU támogatásának köszönhetően a komplexum megmenekült, és új funkciókat kapott, mint kulturális és rekreációs központ.
A közönségdíjat idén a Grand Prix díjjal is kitüntetett Alma Vii szász templomának helyreállítása kapta. Az online szavazáson mintegy 10 000 európai polgár vett részt.