Már lehet regisztrálni az idei Európai Kulturális Örökség Csúcsra
Idén október 6-8. között, a romániai Bukarestben rendezik meg az európai kulturális örökség szereplőinek éves találkozóját, a European Cultural Heritage Summit 2024-et. Az Europa Nostra által, az Európai Unió társtámogatásával szervezett eseményen bemutatkoznak az idei év Europa Nostra díjas műemlékvédelmi projektjei, de szó lesz mesterséges intelligenciáról, minőségről, és klímaváltozásról is az örökségvédelem vonatkozásában.
Az Európai Kulturális Örökség Csúcsot először rendezik meg Romániában, a porgram fővédnöke az ország elnöke, Klaus Iohannis lesz. A szervezet szerint Románia kimagasló elkötelezettséget és kreativitást mutat közös örökségünk védelme és népszerűsítése terén, ezért kaptak meg a lehetőséget, hogy az eseményt megszervezzék. A sajtóközlemény kiemeli az erdélyi Alma Viiben lévő szász templom, valamint a kolozsvári Szent Mihály-templom helyreállítását, melyek 2024-ben Európai Örökség díjban, más néven Europa Nostra díjban részesültek.
A két nap során az Európai Nostra díj átadó ünnepségére is sor kerül az Atheneum épületében, ahol mind a 26, Európa különböző országaiból származó kitüntetett bemutatkozik. A résztvevők közvetlenül hallgathatják meg az Európa legjobb örökségvédelmi gyakorlatait bemutató nyerteseket.
A minőség lesz a központi témája az Európai Örökségpolitikai Agórának (European Heritage Policy Agora). Örökségvédelmi szakemberek, civil szervezetek képviselői, akadémiai kutatók és döntéshozók gyűlnek össze, hogy megvitassák a minőség fogalmát, melynek a kulturális örökséggel kapcsolatos politikai stratégiák és konkrét beavatkozások hajtóerejének kell lennie. Külön szó lesz a klímaválságra adott megfelelő válaszok megtalálásáról, beleértve az alkalmazkodást, a kockázatkezelést, valamint a megfelelő készségek és kapacitások fejlesztésébe való befektetést.
A második Európai Örökség Hub Fórum (European Heritage Hub Forum) a kulturális örökség és társadalmunk digitális átalakulása témakörére fókuszál, különösen a mesterséges intelligencia vonatkozásában. A Europeana Alapítvány által szervezett eseményen lehetőség nyílik megvitatni, hogyan használhatjuk fel a digitális technológiákat a közös örökségünk megóvása érdekében.
A csúcs előestéjén két partner eseményre is sor kerül: egy kerekasztal-beszélgetésre a román kulturális örökséggel foglalkozó civil társadalom és a közintézmények, valamint a kormányzat elvárásairól (román nyelven), ahol bemutatják a Kulturális Örökségért Romániában című kiáltványt; és egy Ifjúsági Fórumra, amelyet az Európai Kulturális Örökségi Hallgatók Szövetsége (ESACH) szervez az Europa Nostra partnerségében.
A bukaresti Európai Kulturális Örökség Csúcson való részvételhez 2024. szeptember 25-ig kell regisztrálnia, további információk az Europa Nostra weboldalán érhetők el. Az esemény után, október 9. és 18. között kirándulásokra is sor kerül. Az útvonalakról, időpontokról és árakról részletes információk ezen a linken.
Forrás: Europa Nostra sajtóközlemény