Épületek/Középület

Az elveszés pillanatának varázsa – Új Közösségi liget pavilon nyílt a Máriaremetei úton

2024.07.08. 07:40

Budapest második kerületének külső részén, Máriaremete, Széphalom és Budaliget határán egy új pavilon nyitotta meg kapuit a megújult közösségi liget részeként. Az épület tervezője a Zsuffa és Kalmár Építész Műterem, a társszerző, Rose Balázs írása következik. A terület tájépítészetéért az Újirány csoport felelt, a koncepciót Tihanyi Dominika mutatja be.

A tágabb helyszínt fás-bokros terület és mellette rendezetlenül elterülő, sorolt sportpályák alkották. A szomszédban, a 2010-es évek végén épült a PLANT - Atelier Peter Kis tervezte Gyarmati Dezső Uszoda. Az uszoda környezetrendezése után az Újirány csoport generáltervezői megbízást nyert el az egész terület tájépítészetére. A program része lett a sportpályák részleges átszervezése, egy új sportklubház kialakítása, a liget életre keltése és egy abban központi szerepet vállaló pavilonépület felépítése.

Adott volt tehát egy heterogén kertváros által körbezárt, elhanyagolt liget. Csenevész fácskák gyülekezete, egyetlen öreg nyárfasor. A tervezendő pavilon közvetlen szomszédságában az uszoda építése során kitermelt földtömeg. Nem volt adott a pontos tervezési program. Az input összesen annyi volt, hogy az új közösségi parkhoz kellenek mellékhelyiségek és helyet kell biztosítani a közterületfelügyeleti irodának. Tervezés közben merült fel a vendéglátás igénye, a zárt rendezvénytér gondolatát pedig már magunk tervezők illesztettük a programhoz. Ezzel összeállt egyfajta hármas tagolás lehetősége: mosdók, biztonsági szolgálat//kávézó, konyha//rendezvényterem jelenthettek egy-egy külön csoportot.

A kevés közvetlen inspiráció és a helyszíni kapaszkodók hiánya miatt az építészeti referenciákért kicsit távolabbra kellett nyúlni: az OMA glasgow-i Maggie´s Centre-je, vagy a Móricz Zsigmond körtéri Gomba eredeti (szintén hármas tagolású) épülete remek példának tűntek. Annak ellenére, hogy a Gomba teljesen más szituáció: nagyvárosi közlekedési csomópont, a téren átszálló, siető tömegekkel; a pozíciót, a formát és a használatot alapvetően meghatározó korabeli villamosfordulóval. Ezzel szemben a közösségi liget pavilon tervezését a „semmilyen" természeti környezetbe illesztendő forma szabadsága, a program viszonylagos rugalmassága és egy kikapcsolódni vágyó, kertvárosi lakóközösség igényei határozták meg. Alapvető tervezési szándék volt az épület és természeti környezete közötti integráció és harmónia megteremtése úgy, hogy a pavilon és a köré tervezett – formákban és színekben gazdag – tájépítészeti elemek ne zavarják egymást, ne eredményezzenek vizuális káoszt. Cél volt az is, hogy a szabadon álló épületnek ne legyen hátsó homlokzata, az érkezés minden irányából főhomlokzatot mutasson, minden oldala azonos minőségű legyen. A centrális telepítés, a tömeg- és téralakítás, az anyag- és színhasználat, a részletképzés mind-mind ezekből a gondolatokból következtek.

A pavilon építészeti karaktere, szerkesztése látszólag egyszerű, azonban „kifordított" szerkezeti rendszere szokatlannak tűnhet: a tartószerkezet minden eleme a külső síkon, látszó helyzetbe került – ezzel a mozdulattal az építészeti gondolkodás egyfajta őszinteségre talált. Az épület szerkezete egyetlen szabálytalan, sokszög-gyűrű alaprajzú monolit vasbeton födémlemezből áll, amely három külső homlokzati vasbeton merevítőfalra és acél oszlopokra van ültetve. Ez köti össze és fedi le az alatta elhelyezett három üvegdobozt – a külön tagolt beltér-csoportokat, és az azok közötti teraszokat. A látszó vasbeton fal- és födémszerkezetek anyagában színezettek, hol fa zsaluzatos, hol stokkolt, hol pedig sima felülettel. Az üvegszerkezetek helyzettől függően víztiszta és festett felületekkel váltják egymást, azonban mindenhol végigfut egy egységes grafikai motívum, amely az összképet egybentartja. A tető és a dobozok egy kis belső kertet ölelnek körbe. A pavilon bármely irányban szabadon átjárható és átlátható, az épület ezzel az attitűddel magához vonzza a ligetbe érkezőket, a belső kert pedig némi időt és teret hagy az elveszés pillanatának varázsához. 

A programalkotás, majd a megvalósulás bizonytalanságai – akaratlanul is – egyfajta fordított gondolkodásra késztettek. A mosdók és a közterületfelügyeleti iroda helyiségcsoportjára mindenképp szükség lesz, a kávézó és a rendezvényterem sorsa kérdéses – szólt a helyzetértékelés a tervezés folyamán. Mi lesz, ha egyik vagy másik doboz végül mégsem épül meg? A kérdésre az építészeti válasz az volt, hogy az épület váza – a maga egyszerű szerkezeti szépségében – abban az esetben is ott fog állni. Ez összecseng a Gomba esetével, azzal, hogy a felújítás tervezői az eredeti Schall József épület nyers szerkezeti vasbeton vázát tekintették igazi, megtartandó értéknek, minden mást kortársra hangoltak.

A liget pavilon a park a környéken lakók között népszerű, üvegdobozai végül mind megépültek. Azonban a – megvalósulás biztosítékának gondolt – közterületfelügyelet végül nem költözött be, a közösségi rendezvénytermet pedig a kávézó használja. Az épületek sorsa mindig tartogat nem várt meglepetéseket.

Rose Balázs

Függelék // Tájépítészeti koncepció

A Máriaremetei Közösségi Liget pihenőparkja a sport köré szerveződő fejlesztéseket egészíti ki, mindenki által szabadon használható sport- és rekreációs funkciókkal. A park térszerkezetileg 3 fő részre tagolható: a Máriaremetei úthoz közelebb eső mezőre, a belső ligetes köztérrendszerre, és a meglévő sportpályákhoz közelebbi területen elhelyezett sporttérre. A parkban a petanque pályák, a játszótér, a sporttér funkciói (a futókör, streetworkout, kosárpálya, strandröplada pálya, mászófal, csocsó és pingpongasztalok), és a kresz pálya minden generáció sport-, rekreációs célú mozgásigényét igyekszik kielégíteni.

A parkot egyenes sétányok tagolják, amelyek a fő térrészeket határolják, a teljes parkot pedig futókör keretezi. A sétányok direkt összeköttetést biztosítanak a parkolóval, az uszoda épületével, és a sportközponttal, a fő haladási irányok metszéspontjaiban pedig egy közösségi pavilon található, mely a park egyik fő szervező eleme. A pavilon kávézója szerves kapcsolatban áll a játszótérrel is. A kávézó a szülők számára is lehetővé teszi a játszótér piknikszerű kényelmes és a feltöltődésre alkalmas használatát. A játszótér ölelő struktúrája és a terepszintek finom mozgatása a gyerekek számára nem csupán statikus térhasználatot enged, hanem intenzív mozgásra is készteti őket. A környéken hasonló funkciók hiánya okán, a már előreláthatólag is intenzív térhasználat miatt (mely még az esti órákban is tapasztalható), a sporttér területe vízáteresztő gumi-, a játszótér pedig részben műfű burkolatot kapott. A játszótér esetén a műfű – egyfajta szőnyegként – maradásra késztető felület, mely ebben a táji léptékben, és kanapészerű formai kialakítása okán vált indokolt választássá.

Az új park kihasználja a korábban elhanyagolt helyszín fák szempontjából viszont kedvező adottságait, a meglévő faállomány megtartása mellett számos honos fafajjal egészíti ki azt. Az árnyékos területeken árnyéki évelők és talajtakarók, a napos területeken – az uszoda előtti parkoló növényesítésének koncepcióját továbbvivő – biodiverz évelő kiültetések találhatóak. A mező szabad tér, melynek erejét a szabad belakás lehetősége adja. A tágas, füves területen szabadon mozgatható nyugágyak biztosítják a téralakítás lehetőségét, de a grillhelyeknél szülinapozó családok, közös jógaórák, piknikek színesítik folyamatosan a valós térhasználatot.

…Egy hely, amely a környékbeliek kedvelt találkozóhelyévé vált és ahova a belvárosból is sokan jönnek látogatóba.

Tihanyi Dominika

 

Lábjegyzet:
[1] https://epiteszforum.hu/verseny-az-idovel ; https://www.octogon.hu/epiteszet/egy-elegans-tagas-megis-befogadhato-uszoda/
[2] https://www.oma.com/projects/maggie-s-centre-gartnavelhttps://epiteszforum.hu/tovabbiro-felujitas-a-korteri-gomba-masodik-elete1Masznyik Csaba: Metamorfózis Móricz Zsigmond körtéri Gomba épület, METSZET 2014/4 ; Götz Eszter: Szép, jó, igaz: Kolokagatheia a Körtéren, OCTOGON 2014/4

[3] Munkaközi Gomba, OCTOGON 2014/1.

 

Szerk.: Borenich Levente