Ybl Miklós 1814. április 6-án, Székesfehérváron született. Apja, a kor tehetős kereskedője, puskaporral és salétrommal üzletelt. Jómódú ember fiaként Miklós iskoláit Bécsben végezte, majd Pesten Pollack Mihály építőmester inasának szegődött, akinél később rajzolóként is dolgozott. Korai éveiben szakmai tudását a bécsi Heinrich Koch irodában, majd a müncheni királyi Képzőművészeti Akadémián bővítette, ahonnan több európai várost is érintő tanulmányútra utazott. 1841-ben tért haza Pestre, ahol Pollack Ágostonnal, Pollack Mihály fiával közösen irodát alapítottak. 1863-ban Ybl felvételt nyert a pesti építőmesterek céhébe, alkotói munkássága innentől teljesedett ki. Munkabírásának köszönhetően az építészeti tervezés és művezetés mellett számos köztestületben is szerepet vállalt. Az építészettörténeti korszakokon is átívelő életműben mindenkor a minőséget tartotta szem előtt, az újdonságok befogadása mellett. Nevével összefüggésben először a Magyar Állami Operaház épületét, a fóti szeplőtelen Fogantatás templomot, a Várkert bazárt és a Szent István bazilikát szokták említeni, de jó olykor olyan épületekre is pillantani, amelyek szépségükben nem, csupán ismertségükben maradnak el a példának felhozottak mellől.
Ybl Miklós születésének 204. évfordulóján hasznos és élvezetes tavaszi program lehet a nagy építész életművének egyes darabjait meglátogatni, illetve elolvasni az épületekről elérhető információkat, érdekességeket. Szakmai életútját az igazán nagy mestereket megillető tisztelettel és alapossággal igyekszik feldolgozni a szakirodalom, cikkünkben éppen ezért csupán egy rövid sétára bíztatjuk az olvasókat Budapest belvárosában, ahol egymástól karnyújtásnyira öt épület érintésével adózhatunk Ybl szorgalma és tehetsége előtt a születésnapján.
Kezdjük sétánkat a Ferenciek terétől besétálva a Pesti Hazai Első Takarékpénztár Székházánál, a Károlyi utca 12-ben. A belső udvaros épület historizáló neoreneszánsz stílusú, néhány helyen klasszicizáló részletekkel. A Takarékpénztárt 1948-ban államosították és felszámolták, az épület később a Fővárosi Vízművek székházaként funkcionált. A Mérték Stúdió tervei alapján 1999-2001 között állították helyre, azóta irodaházként működik. A Reáltanoda utcán az Astoria felé kigyalogolva el is érkezünk az Unger-házhoz, amely a Múzeum körút 7-ben található. A Múzeum körutat és Magyar utcát összekötő árkádos belső udvarról ismertté vált Unger-ház 1852-53 között épült, Unger Henrik megrendelésére [Néhány évvel ezelőtt a társasház a tetőtér beépítése és az épület műemléki rekonstrukciója mellett döntött. A különleges tervezési feladatot a BORD Építész Stúdió kapta meg - a szerk.]. A romantikus stílusú, kétemeletes műemléképület kiskörúti homlokzatát bizánci, mór, gót és reneszánsz elemek is díszítik, a 7 erkélyt a román kort idéző griffek „tartják”. A Pesti Naplóban 1853-ban így írtak az épületről: "E ház, mintha mézeskalácsból nyomták volna, oly cifra és mesterkélt. Rajta az építészet minden stílje képviselve van."
Néhányszáz méterrel arrébb, a Nemzeti Múzeum háta mögött, a Pollack Mihály téren egymás mellett két Ybl-épületet is találunk. Itt, a Palotanegyednek nevezett városrészben található a Károlyi- és a Festetics-palota. Az előbbi, a Magyar Rádió egyik egykori épülete, a francia reneszánsz kastélyépítészet nyomait őrző palota 1863 és 1868 között épült gróf Károlyi Lajos megrendelésére. A palotát több mint két évtizedig az Olasz Királyság követsége bérelte, a második világháborúban azonban többek között a reneszánsz és hellenizáló elemekkel díszített homlokzat és a felülvilágított, reneszánsz árkádíves átrium is tűzvész áldozata lett. Az 1966-ban a Magyar Rádió egyik épületeként, később műszaki raktárként is funkcionáló palota ma üresen áll. A Festetics-palota, amely ma az Andrássy Egyetemnek ad otthont szinte egyszerre épült a Károlyival. A kilenctengelyes, egyemeletes neoreneszánsz épület Ybl még romantikus elemeket is felvonultató alkotása.
Szintén egyetemi terület ma virtuális sétánk utolsó színhelye, Ybl Miklós 1974-ben átadott Fővám téri épülete. A Budapesti Corvinus Egyetem neoreneszánsz főépülete a főváros pesti oldalán, a Dunával és a budai oldalon elterülő BME-vel szemben található. A Fővámpalota egészen a második világháborúig fontos vámházként funkcionált. A háborúban súlyos sebeket szerzett intézményt 1948-ra állították helyre. Új funkciójában egyetemi épületként szolgál azóta is.
További barangolások megtervezéséhez is kiváló kiindulópontot ad a Budapest Főváros Levéltárában őrzött terv- és irathagyatékát feldolgozó Ybl Miklós Virtuális Archívum, mely a magyar építészet egyik legjelentősebb alkotójának munkásságát gyűjteményes formában tárja az érdeklődők elé.
Április 7-én szombaton 11:00 órakor, az Ybl Egyesület által szervezett hagyományos születésnapi megemlékezésre is sor kerül a Várkert Bazár előtt az Ybl Miklós téren a nagy építész szobránál. Az ünnepségen, ahol a Mester mellett az idei Ybl-díjasokat is köszöntik, minden érdeklődőt szeretettel várnak.
Balázs Bálint, Juhász Réka