A Drechsler-palota kortárs üvegtetejével nyert közönségdíjat a Bánáti + Hartvig Építész Iroda a népszerű nemzetközi építészeti szaklap, az Architizer versenyén. Az A+Awards idei pályázatán 126 kategóriában osztottak díjakat. Az Andrássy úti palota rekonstrukciója a +Glass szekcióban nyerte el a közönség tetszését, melyben olyan projekteket díjaztak, melyek innovatív módon használják az üveget.
Közel húsz évig állt kihasználatlanul Budapest egyik emblematikus épülete, a 19. századi, Lechner Ödön által tervezett Drechsler-palota. Az épület az elmúlt években műemléki rekonstrukción esett át a Bánát + Hartvig Építész Iroda tervei alapján, majd a W szállodalánc tagjaként nyitotta meg kapuit.
A díszes lechneri homlokzatok impozáns belső udvart fognak közre, amely a szálloda forgalmi rendszerének középpontja. A terület az építészek szavai szerint finom, fátyolszerű üvegfedést kapott annak érdekében, hogy védelmet kapjon a környezeti hatásokkal szemben, illetve egy emberléptékű, intimebb udvar jöhessen létre.
A tervezéssel kapcsolatban az építésziroda így fogalmaz: “Az üvegtető építészeti tervezése valódi szakmai kihívást jelentett, komplex feladat volt ugyanis megtalálni az udvaron belül a szerkezet helyét, ahol a tető tiszteletben tartja a belső homlokzatokat, kerülve a felületen található építészeti értékeket. A lépcsőházak oldalán erre íves felület adódott, míg a rövidebb oldalakon egyenes vonal mentén nyílt lehetőség a tető csatlakozására. Ennek eredményeként egy feszített nyeregfelület jött létre, statikai kialakítása egyedi megoldást igényelt.
Egy függesztett, feszített rúdlánc-háló tartja a kétszer görbült üvegtáblákat. A fémháló ellentétes irányba hajló, egymásra merőleges rudakból áll, többek között ezek feszítése biztosít stabilitást. Az erők intenzitása okán amellett, hogy a szerkezet a téglafalon rögzül, a födémek síkjában is vissza kellett kötni az épülethez, ezért az első és második emeleti födémben vasbeton gyűrűk kerültek kialakításra.
A fémszerkezet kétrétegű, finoman hajlított, víztiszta hőszigetelő üvegtáblákat tart, melyek az udvar szabálytalan kontúrjából adódóan mind egyedi mérettel rendelkeznek. Az üvegtetőre érkező csapadék elvezetése a lejtésből adódóan a két hosszoldalon, rejtett vájatban történik.
Az eredmény egy elegáns feszített hártyaszerkezet, mely tökéletesen simul a lechneri műemlék belsőudvarába.
Az épület főbejáratát védő előtető hasonló tervezői elv mentén készült. A vakolatarchitektúra íveit követve, a külső peremen pedig vízszintes vonalban zárul a görbült üvegfelület, melyet egyedileg hajlított, függesztett acélkonzolok tartanak.
A két üvegfelület kiváló építészeti párbeszédet alkot, tiszteletben tartva a meglévő architektúrát, hangsúlyozva annak értékeit."