Kétrészes cikkünk első részében a kutatás kontextusáról és célkitűzéseiről, illetve a szabályozási környezet elemzéséről írtunk. Ebben a második részben a sárfal műszaki teljesítményének vizsgálatáról és annak eredményeiről, következményeiről számolunk be.
Az eredmények ismertetése
A kutatás keretében nem minden releváns műszaki jellemzőt volt lehetőség vizsgálni, ezért a két legfontosabbat választottuk ki: a hőtechnikai és a mechanikai tulajdonságokat, ezeken belül is a következőket:
A hőtechnikai tulajdonságok voltaképpen azt írják le, hogy egy adott anyagból lévő fal hogyan reagál a környezetében lévő hőmérséklet változásokra. A hővezetési tényező azt mutatja meg, hogy a fal két oldala között mekkora hőáram indul meg egységnyi hőmérsékletkülönbség hatására. Durván fogalmazva ez a tulajdonság mutatja meg, hogy mennyire jó vagy nem jó hőszigetelő az adott anyag - vagyis ez a téli működés szempontjából meghatározó tulajdonság. A hőkapacitás pedig a hőtároló képességet mutatja meg, ennek mind a nyári, mind a téli működés szempontjából van jelentősége. Nyáron a nappali nagy melegek pufferelésében segít, télen pedig az épület felfűtési (és kihűlési) idejét befolyásolja erősen.
A mechanikai tulajdonságok az anyag teherbíró képességét írják le. Egy olyan épületnél, ahol a függőleges teherhordó szerkezetek falak, ott legjelentősebb a nyomószilárdság — ez fogja megadni, hogy adott terhek (pl. födém típus és szintszám függvénye) mellett milyen vastag falat kell építeni a választott anyagból. A hajlító-húzó, illetve tapadó szilárdság sokkal inkább az egyes szerkezeti részletek kialakításánál fontos tényezők, például annak a meghatározásában, hogy a vastagságához képest milyen magas lehet az adott fal.
A fenti tulajdonságoknak szabványos vizsgálati módszereit alkalmaztuk, amihez meghatározott méretű próbatestekre volt szükség. Mivel monolit építési technikáról volt szó, így ezeket a próbatesteket a külön erre a célra készült monolit faltestből vágtuk ki. Ezeket a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, az Építőmérnöki Tanszék Magasépítési és Építőanyagok Tanszék szakemberei vizsgálták be.
Szakirodalmi források és kollégáink több évtizedes tapasztalata alapján elmondható, hogy a rakott fal vizsgálata a többi vályogépítési módozathoz képest nem okozott nagy meglepetést. Az eredmények kiértékelésekor látható a vályog hőtani sajátossága: "Nyáron hideg, télen hideg." Azaz nyáron ideálisabb választás, mivel nagy hőkapacitása és tömege miatt a nagy nyári hőingadozásokat ki tudja küszöbölni csillapítás és késleltetés révén. Télen azonban a jó hővezető képessége miatt hőszigetelésre szorul.
A fizikai ellenálló képesség vizsgálatánál a mintavétel módja és laboratóriumi vizsgálata néhány kérdést vetett fel szakértőinkben. Egybehangzó véleményünk, hogy monolit fal esetében a nagy mennyiségű növényi rostot tartalmazó, tömörödött, nagy tömegű faltest helyben jobb értékekre képes, mint a fizikai úton megbontott és szállított kisméretű próbatest. A vasalt beton analógiáján bemutatva: a sávalapba helyezett betonvas, mint szálas anyag fizikai kötésként erősíti a szerkezet ellenállóképességét. Kiemelve (vésve) egy kisebb, megbontott elemet nem kapunk valós képet annak tulajdonságairól.
Mindezek tükrében összeállítottunk egy sárfallal készülő külső falszerkezet rétegrendjét. A rétegrend kidolgozásával célkitűzésünk az volt, hogy a sárfal technikával egy, a mai műszaki és komfort követelményeknek egyaránt megfelelő és az anyag előnyös tulajdonságait érvényesítő szerkezeti felépítést állítsunk össze.
A vályog páraszabályozó képessége és természetessége révén egészséges belső klímát tud teremteni. Ahhoz, hogy ez a tulajdonság érvényesülni tudjon a külső és belső oldalon a tapasztó, vakoló, felületfedő és színező anyagoknak páraáteresztőnek kell lennie.
Előnyei:
Hátrányai:
Összegezve a fent bemutatott szerkezeti kialakítás az anyagok diverz tulajdonságait felhasználó, környezetkímélő, szerkezetileg és energetikailag is megfelelő falszerkezet. Szélesebb körű alkalmazásához némi továbbképzésre van szükség a kivitelezők oldaláról. Gazdaságosabb pedig az alkalmas kivitelezők számának növekedésétől, illetve a faváz elhagyásával lesz. Ez utóbbihoz a szabályozók megfelelő alakítására lenne szükség.
Bihari Ádám, Medvey Boldizsár, Gáspár János, Miklósi Mátyás
Szerk.: Hulesch Máté