Épülettervek/Középület

ONKO Diagnosztikai Központ - Az Országos Onkológiai Intézet új épülete

2022.04.19. 08:03

Az Egészséges Budapest Program egyik legkomplexebb beruházása lesz az Országos Onkológiai Intézet diagnosztikai központjának megépítése. A beruházás híréről korábban egy rövid hírben szóltunk, most azonban a többek között a Média Építészeti Díja Energiahatékonysági díjával is kitüntetett Artonic Design iroda tervezői maguk mutatják be a koncepciót.

A feladat
A magyarországi daganatos halálozás csökkentése elsősorban a daganatok megelőzésétől, korai diagnózisától, a korszerűbb diagnosztikai módszerek alkalmazásától várható. A korszerű onkológiai diagnosztika a képalkotó eljárások, laboratóriumi vizsgálatok és a pathológiai, cytológiai vizsgálatok eredményeire támaszkodik, ezen funkciók egy épületbe történő elhelyezése jelenti tehát a célt.

A korai diagnosztizálás érdekében 2017-ben az Egészséges Budapest Program első ütemének fejlesztéseihez Fejlesztési tervet készített az Országos Onkológiai Intézet. A megvalósíthatósági tanulmány egy onko-diagnosztikai központ létesítésére vonatkozott PET MR és Telemedicina szolgáltatással és az ehhez szükséges szövettani háttér, valamint kutatási részek biztosításával.


A funkció
Az onkológiai betegek terápiás tervének kialakítását egy multi-diszciplináris orvos csapat, az úgynevezett onko-team végzi. A daganatos betegek hatékony kezelésének záloga, hogy az egyénre szabott terápiás terv minél hamarabb elkészüljön.

A  terápiás terv kialakításának alapját képező képalkotó diagnosztikai és az ezt szervesen kiegészítő szövettani osztályok is az épületben kapnak helyet kutatási laborokkal kiegészülve. Így a képalkotó diagnosztikai és patológiai laboratóriumok logisztikailag egy helyen történő elhelyezése lehetővé teszi a célzott biopsziavételt és az azt követő azonnali diagnózist, ezáltal megteremtve az egynapos diagnosztikai vizsgálatok feltételét.

Az onko-team munkáját országos szintre terjeszti ki a telemedicina rendszer. Az ennek segítségével összehívott virtuális onko-teamek lehetővé teszik, hogy térben és időben elkülönített módon az onkológus szakorvosok a betegdokumentációkat internetes felületen megismerjék, és video-konferencia modul alkalmazásával konzultáljanak az onko-team tagjaival, így a telemedicina központ működtetése igény szerint vidéki onkológiai ellátó helyek konzultációs igényeit is szolgálhatja.
 

Koncepció
Egy egészségügyi épület építészeti koncepciójának kialakítása számtalan  – sokszor igen kötött  – szempont mentén kell történjen. Az egészségügyi épület a legmagasabb technológiai kötöttségek mentén kell, hogy egyúttal a leghumánusabb épített tereket biztosítsa. A legfontosabb, hogy az épített terek emberi pszichére gyakorolt hatását nem lehet eléggé hangsúlyozni, de ha valahol, akkor egészségügyi intézményekben ennek súlya fokozott.

Az ilyen intézményekbe ritkán lép be a páciens önszántából. Minden építészeti projekt alapvető feladata, hogy olyan élettereket hozzon létre, amelyek a hely előnyeit láttatják, annak hátrányos jellemzőit tompítják. Egészségügyi beruházások esetén ez fokozottan igaz kell legyen. Ez építészeti koncepciónk egyik alappillére.

Másfelől egy meglévő egészségügyi intézmény bővítése nem értelmezhető önmagában, mindaz a város közegén túl, a teljes intézményi struktúra megismerése, annak jövőbeli bővítési irányának meghatározása mentén történhet csak. Így az építészeti koncepció több szempont alapos mérlegelésén alapszik. A beruházás alapvető feltétele, hogy az építés ideje alatt az intézmény zavartalan teljeskörű üzemeltetése biztosítható legyen, amely már az építés helyének kijelölését is alakítja.

Fontos, hogy az intézmény bővítése úgy történjen, hogy a beruházás segítse a terület jövőbeli tömbkórház struktúra irányába történő elmozdulását. Azaz az új épület egy feltételezett tömbkórház struktúrába legyen illeszthető oly módon, hogy a jövőbeli bővítéseknek teret adva minimális beavatkozással válhat annak integrálható (kapcsolható) részévé.  Az új épület funkciója és a teljes intézményi terület belső  – meglehetősen komplex  – forgalma összehangolt kell legyen. Harmadrészt városépítészeti szempontból a Kékgolyó utca nyugati frontjának rendezését nagyon fontosnak tartjuk, mert az utca ezen frontja térfal szempontjából meglehetősen zaklatott. Az évek során alakulása  – hosszútávú koncepció hiányában  – inkább praktikus működési szempontok mentén történt. Építészeti koncepciónkat mindezek mentén alakítottuk úgy, hogy a technológiai szempontok maximális figyelembevétele mellett barátságos külső és belső terek jöjjenek létre. Az építészeti karakter bizalmat kell közvetítsen, és kerülnie kell a túlzottan művi, rideg megoldásokat.

Funkcionális és építészeti karakter szempontjából két karakteresen elváló részre oszthatjuk a felépítést: az egyik a földszint, amely az épület publikus, járóbetegek fogadására szolgáló területe, itt történik a diagnosztika is. A másik nagy egység a járóbeteg forgalomtól mentes szövettani és kutatási osztályok területe az elsőtől a harmadik emeletig.

Földszint
Az épület egyetlen publikus páciensforgalmi területe az épület földszintje, amely a képalkotó diagnosztika  – PetMR, PetCT, ultrahang, röntgen, biopsziavétel, colonsoszkópia  – területe.

A járóbeteg forgalmi szint kialakítása kell, hogy a legérzékenyebben történjen. Tekintettel a daganatos betegségek statisztikai adataira az ide érkező betegek gyógyulásba vetett hite messze alacsonyabb, mint sok egyéb egészségügyi funkció esetében. Ezért alapvető téralkotási célunk, hogy az építészet eszközeivel  – annak lehetőségeihez mérten  – a gyógyulásba vetett bizalmat erősítsük.

Ennek érdekében a járóforgalmi tereket a város felé tájoljuk. A várakozással töltött idő alatt a páciensek nem a tömbbelső terápiás, fekvőbeteg avagy sebészeti osztályai felé néznek, hanem az intézményi területről kifelé, a város felé. Mindez úgy kell történjen, hogy a nyitottság egyben a védettség érzetével társuljon.

Ezeket a látszólag ellentmondásos elvárásokat úgy oldottuk fel, hogy az épület földszintjét egy védett fa köré szervezett ártiumra tájoljuk. Ez a zöld átrium távolságot tart az utcafronttól, miközben transzparens. A nyitottság és védettség érzetének kettősét tovább erősítettük a Kékgolyó utcai térfal földszintjének vertikális kialakításával. Élve a tereplejtő adta lehetőségekkel az utcafront az utca szintjén nyitott, miközben a váróterem szintjén már önmagába visszazáródó, védelmező gyűrű.

Az átriumot egy  – jelenleg is a területen lévő  – védett fa köré szerveztük. Mindeképpen javasoljuk ezen fa megtartását, mert jelenlétével, valamint a kiegészítő új növényzettel olyan élő zöld mikrokilímát teremtünk, amely pozitív hatást gyakorol a páciensek érzékeny világára.

Tanulmányok bizonyítják, hogy az esztétikus zöld környezet látványa pozitív hatást gyakorol a betegekre, így a meglévő és az új zöldfelületek integrálása egészségügyi létesítmenylekben fokozottan fontos. Ez a zöld átrium az épület szíve, természetes védelmező rétege. Anyaghasználat tekintetében fontos hogy az épület bizalmat mutasson, ugyanakkor jellemzően természetes anyagokkal operáljon ott, ahova páciensek érkezhetnek. E mentén az épület első szintjei természetes követ használnak, amely kellően időtálló, természetes, egyúttal az intézményi területen az utóbbi években dominánssá váló anyagot prezentálja tovább.


Emeleti szintek
A szövettani és kutatási osztályok, az elsőtől a harmadik emeleteken helyezkednek el, így a járóbeteg forgalmi szint és a járóbetegforgalom mentes laboratóriumi szintek egymás zavarása nélkül működhetnek. Ezen funkciók esetén az itt dolgozók optimális munkakörülményeinek biztosítása vezették a kezünket.

Olyan a technológia elvárásait a kor színvonalán teljesítő tereket terveztünk, amelyek világosak, ugyanakkor a zavaró fényhatásoktól mentesek. Az épület nyári túlmelegedését és a zavaró fényhatások kizárását kültéri lamellás árnyékolóval kezeljük. A déli oldalon motorosan forgatható az árnyékolás a maximális hatékonyság érdekében.

A többi homlokzaton olyan fix  – jellemzően vertikális  – árnyékolás készül, amely minden eleme picit kimozdul a szabályos rendből. Nagyon fontos mozzanat ez, mert a merev, gépiesen kiosztott rendszer ezekkel a kimozdításokkal  – tervezett hibákkal  – válnak emberközelivé, szerethetővé.  Ahogyan az univerzumot, úgy közvetlen környezetünket is a rend és a véletlen kettősének folyamatos tánca formálja olyanná, amilyennek ismerjük. A homlokzati felületet is e kettősség mentén alakítottuk, hogy az épület úgy mutasson bizalmat, hogy közben befogadható, szerethető, emberi.

 

Artonic Design Építészeti Kft. 

 

Szerk.: Pleskovics Viola

 

A cikksorozat megjelenését az Építészfórumon a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.