Helyszín
Az iroda-, és parkolóház-együttes Óbudán, a Flórián tér és a Polgár utca között helyezkedik el. Ipari épületből (BRG, korábban dohánygyár) a BIF építtette át, és üzemelteti (építészek: Kalo Emese, Pásztor József, Igar Péter - Építész Kaláka, 2003-2008). A megbízó 280 m2-nyi irodát bérel 20 fős igazgatósága számára. A magasföldszinti bérlemény 4,80 m belmagasságú, középső sávjában öntöttvas pillérekkel tagolt, acélgerendák között vasbeton boltozatos, fan-coillal fűtött-hűtött, természetes szellőzésű tér, kilenc keleti ablakkal a központi udvarra, négy nyugatival egy szűkebb mellékudvarra néz. Bejárata a déli, vizesblokkja az északi végén nyílik. A tervezési program szerint két felsővezető, 4 helyettes, 2 titkár, valamint 10 további vezető számára kellett munkahelyet biztosítani. Ki kellett alakítani egy nyolc fős felsővezetői és egy tizenkét fős központi tárgyalót.
Alapkoncepció
1. A négyablakos oldalra kerül a két felsővezetői iroda, közéjük a nyolcfős tárgyaló. Elhatárolásuk - egymástól és a maradék nagy tértől - üvegfalakkal történik. Gépi szellőzést létesítünk. Ahol lehet, visszaállítjuk az eredeti téglafelületeket. A kialakítás legyen reprezentatív, a bútorzatot klasszikus modern magángyűjteményből választjuk.
2. A kilencablakos nagy térbe nem kerülhet teljes magasságú fal, sem álmennyezet. Itt megmarad a természetes szellőzés. Elrendezése: 10 munkahely + a 2 titkár, egy-egy külön helyiségben pedig a tizenkét fős tárgyaló és a négy helyettes. A kialakítás legyen gyakorlatias, a bútorzatot színvonalas irodabútor-szállítótól szerezzük be.
Épületgépészet
Először a kis tér légtechnikájáról döntöttünk. Visszakeverés nélküli elárasztásos szellőzést választottunk. A vizesblokk álmennyezete fölé telepített légkezelőből a hosszfal mentén a kis tér két végébe érkezik a hőkezelt friss levegő, lemegy a padló fölé, és eláraszt. Az elszívások és a középső helyiség megfúvása érdekében a kis tárgytaló fölött álmennyezeti dobozt építettünk. (Másutt nem készült álmennyezet.) Az elszívás a hosszfal mentén tér vissza a vizesblokk fölé. Kiegészítő hűtést-fűtést a megtartott négy fan-coil biztosít, amelyeket parapet burkolatba rejtettünk. A nagy térben nem készült légtechnika. A vizes helyiségek az irodaház elszívó rendszerébe vannak kötve, fűtésük radiátorokkal történik. A légcsatornák számára a kis tér két végén egy-egy gipszkarton álpillér, a hosszfal mentén teljes hosszban függesztett gipszkarton kötényfaltest, a kis tárgyaló fölött függesztett akusztikus gipszkarton álmennyezet készült. Az üvegfalak ezek éleihez csatlakoznak. Az üveg hosszfalba három tok nélküli faajtót illesztettünk, a haránt üvegfalakba pedig egy-egy üveg tolóajtót. A nagy tér végében két cellát választottunk le 2,40 m magas gipszkarton faltestekkel, bennük egy-egy tok nélküli üveg lengőajtóval. A vizesblokk gipszkarton falakból, sötétszürke gres padló- és falburkolattal készült el, Duravit és Hansgrohe berendezéssel, a mosdók számára üveglap pultokkal.
Világítás
A világítás (a vizes helyiségekben kompakt) fénycsöves kialakítású. A kis térben Fagerhult NOTOR egycsöves, a nagytérben Fagerhult Closs Beta kétcsöves direkt függőlámpák vannak. Indirekt fényt a függesztett villamos tálcákon felfelé világító fénycső-sorok adnak. A közlekedő direkt világítására a kötényfaltest aljába egy sor bura nélküli fénycsősort süllyesztettünk. Az egyetlen dekoratív lámpatest a titkárság fölött egy Artemide Mouette Large. A függőlámpák áramkörei dimmeltek és távirányítottak. A szabad falfelületeken elhelyezendő képeket Artemide Picto pont- és Artemide Prado falvilágítók derítik.
Anyaghasználat
A kis térben feltártuk, javítottuk-impregnáltuk az eredeti téglafalakat, kivéve az álmennyezetes tárgyalóét, amely vakolt maradt. Az egyetlen gipszkarton fal elé acélvázra terhelt téglaburkolat került. Az ablakok körül megtartottuk az eredeti falsíkokat. A kis térben szálakra szedett ipari parkettát fektettünk (csiszolva, pácolva, lakkozva), a nagy térben ezzel síkba hozott 50x50 cm-es szőnyegmodult. Munkahelyenként általában egy, helyenként két villamos padlódobozt kértünk. A kis tér egyedi, a fan-coil készülékeket is rejtő új mellvédje indiai alma furnérozású (ugyanilyen anyagúak az ajtólapok is), és a két végfalon tárolóbútorként fordul be; ezek rejtik az elárasztó szellőzés befúvóit.
Bútorozás
A kistér bútorzata: Doge asztal (Carlo Scarpa, 1968; Simon), EA119 és EA108 székek (Charles és Ray Eames, 1958; vitra), Rich fotelek (Antonio Citterio, 1984; Moroso), Cicognino kisasztalok (Franco Albini, 1953; Cassina) és Schroeder kisasztal (Gerrit Rietveld, 1924; Cassina). Egy Wassily széket a titkársághoz helyeztünk (Marcel Breuer, 1925; Knoll). Az iroda bútorozását kétfordulós verseny után a Bene Budapest nyerte el. (AL_Group tárgyalóasztal Filo forgószékkel, T7 Π-lábú asztal, alátétszekrény és paraván Comforto székkel, Coffice Media pihenőbútor, Rondo karosszék, XS tolóajtós szekrények. A színek: szürke asztalláb, fehér asztallap fekete éllel, fekete-fehér szekrény, almazöld paravánbetét, fekete szék. A Coffice színei: elefántcsont bőr, króm váz, téglavörös asztallap.)
Üvegszerkezetek
A köröskörül keretmentes, tompán illesztett-ragasztott egyrétegű 10 mm-es edzettüveg fal kényes illesztései: a hosszfal kívülről síkban áll a két oldalfallal, belülről pedig a kötényfaltesttel. A harántfalak az álmennyezeti doboz oldalsíkjával futnak. Mindez különösen pontos gipszkartonos és üveges munkát és koordinációt követelt. Hasonló pontosságot igényelt a faajtók és az üveg hosszfal külső síkjának összehozása; itt az asztalos és a vasalatot szállító és az ajtót beépítő üveges szoros együttműködésére volt szükség. (Emlékezetes az üvegesek innovatív és áldozatos munkája.)
Felületképzések
A festés kiosztása: fehér lett minden fal, mennyezet és oszlop, kivéve a szürke kötényfaltestet és alatta egy benyíló almazöldjét. A nagy tér homlokzati faltestein szürke csíkozás (kötözött falak). A gipszkarton félfalak felső hosszélét egy 10,5 m-es bontott fenyőgerenda merevíti, ehhez fenyődeszkák kötik be a harántfalakat (fészekmotívumot képezve).
Összegzés
Belsőépítészként - az ésszerű határokon belül - megtisztelően szabad kezet kaptam, és igyekeztem ezzel nem visszaélni. Célom volt az erkölcsi avulás ellen bizonyos fokig védelmet nyújtó egyszerűség, átláthatóság elérése. Segítette ezt a megbízóval közös igényünk a nagy tér összefüggésének megőrzésére, valamint az üveg kiterjedt használatára. Elsőrendű szempont volt természetesen az igazgatóság önképéhez illő elegancia és - részben kézműves - igényesség is. Számomra ezeket a célokat képviselik az üvegfalakba illesztett faajtók és a gipszkartonfal üvegajtói, a szőtteshez hasonlóan finom parketta és az erre rímelő, lapjára rakott téglaszelet-burkolat, a talált tárgyként beemelt fagerenda, a nagyon egyszerű irodabútorok színvilága, a homlokzati faltestek mintázata. Úgyszólván egyetlen, annál hangsúlyosabb építészeti elemként tekintek a teljes hosszban végigfutó nagy kötényfaltestre, és annak levilágító fénycsíkjára. Az új iroda a Megbízó megelégedésére szolgál. Egyetlen - előre tudott - szerkezeti gond a nagy tér és a két félcella közti áthallás, amelyet - szakterv alapján - akusztikai elemek betelepítésével fogunk orvosolni.
Tardos Tibor
Az irodabelső elnyerte "Az Év Irodája" díj második helyezését.
Flórián Udvar, irodabelső
Megbízó: CIG Pannónia Nyrt
Vezető tervező: Tardos Tibor - Tardos Design Bt.
Klíma: Gáspár Tibor - Kőrös Consult
Világítás: Kralicsek László - RIO Lámpastúdió
Kivitelezők, szállítók:
Koordináció: Paulheim László - BIF
Építőmesteri munkák: Kis Péter - Asszír-Bau, BIF
Üveg-, és Dorma-szerkezetek: Pajor Gábor, Tomaschof Sándor - KU-PA
Klíma: Szabó Lajos - Kőrös Consult
Épületvillamosság: Számel Mihály (MW-Trio, BIF)
Bútorasztalos: Molnár Gábor (MG96)
Lámpatestek: RIO Lámpastúdió
Szaniterek és csapok: MART
Konyhabútor, épületasztalosság: Paulheim László - BIF
Bontott építőanyag: ifj. Jäger István (Jäger, Nagykovácsi)
Készbútorok: Arkhenea, Bene Budapest, CodeDecode, Dowork
Tervezés és kivitelezés éve: 2010. augusztus-október
Bruttó szintterület: 304 m2 (nagy tér: 204 m2, kis tér 64 m2, vizes blokk: 36 m2)