Az új múzeumi épület tervezésére meghirdetett eljárásban a meghívott hét világhírű építésziroda mellett további három, referenciái alapján kiválasztott pályázó is részt vehet majd.
A Városligetben felépítendő öt új múzeumi épületre – köztük az Új Nemzeti Galéria-Ludwig Múzeumra - idén februárban írt ki nyílt nemzetközi tervpályázatot a Szépművészeti Múzeum és a Városliget Zrt. A május végi határidőre beérkezett több mint 470 pályaművet 11 tagú magyar és külföldi múzeumi és építészeti szakemberekből álló zsűri értékelte. A pályázatokat elbíráló zsűri döntése alapján a Néprajzi Múzeum épületére beérkezett több mint 110 pályaműből 6, a Magyar Zene Házára érkezett több mint 170 pályázatból szintén 6, a Fotó Múzeum Budapest és a Magyar Építészeti Múzeum épületeire kiírt közös pályázatra beérkező csaknem 110 műből 5 jutott tovább a második fordulóba, amely idén decemberben zárul majd le.
Az Új Nemzeti Galéria - Ludwig Múzeum épületére beérkezett 80 pályamű között azonban a bíráló bizottság nem talált olyan pályázatot, amelyet az értékelési kritériumok összessége alapján megvalósításra alkalmasnak ítélt volna, így új eljárás kiírását javasolta. A zsűri 5 pályaművet elismerésben részesített, rangsorolás nélküli megvételre megfelelőnek talált, melyeket a kiírók tervenként 20 ezer euró összegért vásároltak meg:
A most meghirdetett nemzetközi, nyílt kétfordulós pályázat előminősítéses. Az első szakaszában nem építészeti tervek kerülnek elbírálásra, hanem a kiírásra jelentkezők alkalmasságáról születik döntés a pályázatban rögzített kritériumok alapján. Ebben a szakaszban a jelentkezőknek többek között referenciák bemutatásával kell igazolniuk kompetenciájukat és jártasságukat kulturális közhasználatú építmények tervezésében. Az új pályázatot kiíró Városliget Zrt. hét világhírű építészirodát hív meg az eljárásba, akik megerősítették részvételi szándékukat:
A pályázat második fordulójába összesen 10 pályázó jut: a hét meghívott mellett a pályázat első fordulójára benyújtott referenciáinak, szakmai kompetenciájának és pénzügyi alkalmasságának értékelése alapján három további pályázó kerül kiválasztásra a második fordulóba.
Az idén decemberben induló második fordulóba jutott 10 pályázótól már részletes építészeti terveket vár a zsűri, amelyeket 2015 április közepéig bírál majd el. A leendő múzeum építészeti minősége és megoldásai mellett a zsűri a tervekre jellemző technológiai és funkcionális elképzeléseket (például a várható látogatói élményt és múzeumtechológiai megoldásokat) a tervezett épület fenntarthatóságát (energiahatékonyság, ökológia) a környezettel kapcsolatos párbeszédet (többek között a városképi beágyazottságot, zöld területi szempontokat, a Városligettel való kapcsolatot vagy az épület megközelítését) és a várható költségeket (mind bekerülési, mind üzemeltetési vonatkozásban) is értékeli majd.
A pályázati bíráló bizottság tagjai:
Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke, belsőépítész, Finta Sándor, Budapest főépítésze Füleky Zsolt, építészetért felelős helyettes államtitkár, építész, Sáros László György, a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke, építész, valamint Roueida Ayache, építész, Paula Cadima, tanszékvezető-helyettes, AA London Shool of Architecture, építész, Edwin Heathcote, a Financial Times építészeti kritikusa, építész, Eva Jiricna, építész, Juhani Katainen, Tampere University of Technology építész karának volt dékánja, építész, és Klaus Albrecht Schröder, a bécsi Albertina főigazgatója.
A bíráló bizottság póttagjai: Bálint Imre, a Budapesti Építész Kamara elnöke, építész, Katona András, az Építészetért és építésügyért felelős államtitkárság főosztályvezetője, építész, Perényi Tamás, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Karának tanszékvezető egyetemi docense, építész, és Sághi Attila, a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ elnöke, építőmérnök.
Az eredményhirdetést követően 2015-ben a részletes tervezés, a szükséges engedélyek beszerzése és a közbeszerzési eljárások lebonyolítása zajlik majd, az építkezés pedig 2016-ban indulhat, s az épületek 2018 tavaszán kerülnek átadásra. Az öt új múzeumépület megvalósításának tervezett összköltsége 75 milliárd forint.
(forrás: sajtóanyag)