Közbeszerzési eljáráson megtalálták azt a céget, amely az előzetes jóváhagyási tervek alapján elkészítheti a műemléki védettség alatt álló templom felújításának engedélyezési és kiviteli terveit. A 13 ajánlattevő közül kiválasztott MAGYAR ENERGIA CENTRUM Projektfejlesztő és Koordinációs Szolgáltató Kft. 100 millió forintért vállalta a munkák elvégzését, 2027. június 30-i határidővel.
A Rákóczi út 57. alatti, járókelők számára láthatatlan templomot Diescher József tervezte a szlovák közösség számára romantikus stílusban, és a 19. századi Budapest egyik fontos szlovák központjaként tartották számon. Az 1850-es években itt épült meg az evangélikus iskola és a paplak, ezek közé került 1867-ben az ezer fős templom, melynek oltárképét Than Mór festette. Az építkezés eladósította az egyházközséget, ezért 1893-1894-ben a telken bérházakat emeltek (Luther-udvar), amely így teljesen elrejtette a templomot. Bár a háború után még templomként újították fel, később államosították, majd eladták, és az épület különféle funkciókat töltött be: volt kiállítótér, vásár, kaszinó, sportközpont és turkáló is. Az épület történetéről itt írtunk részletesen.
Az Országos Szlovák Önkormányzat (OSZÖ) egy 2020-as kormányhatározat alapján vásárolhatta meg állami támogatásból, az épület felújítására pedig kormányközi döntés alapján a magyar és a szlovák állam biztosít fedezetet. Az államközi megegyezés tartalmazta azt is, hogy a felújítása után az OSZÖ kulturális központot létesít az épületben, hogy átalakítása után ökumenikus kápolna, színház, múzeum, könyvtár, valamint művészeti és civil csoportok otthonává váljon. Minderre, valamint az átalakítás tervezésére és a felújítási költségekre mintegy 765 millió forintot biztosítottak a költségvetésből.
Az OSZÖ elsőként az ingatlan homlokzatának és tetőszerkezetének életveszély-elhárítási munkálatait végeztette el 2022 áprilisa és júliusa között, melyről itt írtunk részletesebben.
A kormányhivatal idő közben az utcai homlokzatok veszélytelenítésére kötelezte a társasházat, de az OSZÖ erről is megállapodott a társasházzal, és 2022 szeptember végén elvégeztette ezeket a munkálatokat is. Vagyis elvállalta a főbejárat feletti toronyrész vizsgálatát, az omladozó futópárkányok és a táskásodott részek eltávolítását, valamint az új vakolat tapadását segítő ún. gúzolás munkafolyamatát.
2023 áprilisában az OSZÖ arról tájékoztatta a szlovák önkormányzatot, hogy jelenleg a templomépülethez hozzáépített melléképületek bontása folyik, és a tető bontása lesz a következő lépés.
Tegnap újabb hír érkezett a templom felújátásval kapcsolatban. Október 14-én a Közbeszerzési Értesítőben jelent meg a dokumentum, amely szerint megtalálták azt a céget, amely az előzetes jóváhagyási tervek alapján elkészítheti a műemléki védettség alatt álló templom felújításának engedélyezési és kiviteli terveit. A 13 ajánlattevő közül kiválasztott MAGYAR ENERGIA CENTRUM Projektfejlesztő és Koordinációs Szolgáltató Kft. 100 millió forintért vállalta a munkák elvégzését, 2027. június 30-i határidővel.
A nyertes ajánlattevő feladata lesz továbbá az építési engedély megszerzésére irányuló építési és örökségvédelmi hatósági engedélyezési eljárás lefolytatása is. , a kivitelező kiválasztására irányuló közbeszerzés során a kiegészítő tájékoztatás keretein belül érkező ajánlattevői kérdések megválaszolása, a kivitelezés időszakában tervezői művezetés és kapcsolódó feladatok ellátása.
Forrás: TED, Józsefváros Újság