Helyek

Vizuális, Urbanisztikai és Építészeti Kultúra Háza (VUÉK Ház) lehet a Budafoki úti VÁTI-dokumentációs központból

2005.09.14. 12:03

Elképzelés és tanulmányterv már van, és az összefogás is körvonalazódik.

Elképzelés és tanulmányterv már van, és az összefogás is körvonalazódik az elsősorban építészeti értékeinket őrző Dokumentációs Központ és az annak helyet adó, a Budafoki úton található több mint 10 ezer m2 alapterületű rossz állapotban lévő épület rendbehozatalára és hasznosítására. A Vizuális, Urbanisztikai és Építészeti Kultúra Háza (VUÉK Ház) koncepciójának bemutatására, megvitatására és a partnerségi program indítására 2005. szeptember 13-án került sor az egykori dohánygyári telepen álló épületben, elsősorban az építész-, településtervezési és építésügyi szakma és a kerületi önkormányzat vezetői körében. A fejlesztés kezdeményezője Dr. Kolber István regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter.

A rendszerváltás éveiben bekövetkezett gazdasági változások számos építészeti, települési tervezéssel, kivitelezéssel foglalkozó szervezetet érintettek. A privatizáció, illetve a jogutód nélküli felszámolás komoly veszélybe sodorta az évtizedek alatt felhalmozódott tervtárak felbecsülhetetlen értékű, zömében közpénzekből készült terv-vagyonát. A tervtári dokumentációk megmentése és egy központi országos hatáskörű tájékoztatási-dokumentációs intézmény létrehozatala volt a célja a 181/1999. számú kormányrendeletnek, amelynek életbe lépésével a Dokumentációs Központ megalakulhatott.

A VÁTI Kht. által 1999 óta működtetett Dokumentációs Központ feladata az építészeti, települési és területi tervek - az újak és a rendszerváltáskor jogutód nélkül megszűnt tervezővállalatok terveinek -, az e szakterületekkel kapcsolatos dokumentumok, fotók, filmek, makettek gyűjtése, megőrzése, a kutatás elősegítése, szakmai információszolgáltatás. A Dokumentációs Központ ez évben használatba kapta a Budapest, XI. kerület, Budafoki út 59. sz. alatt, a régi dohánygyári telepen található több mint 10 ezer m2 alapterületű épületrészt. Az ingatlan állami tulajdon, kezelője az Országos Területfejlesztési Hivatal.

A műemlék értékű épület jelenleg rossz állapotban van, a dokumentációs központi alapfunkciókra történő kialakítása, illetve a rekonstrukció jelentős állami pénzforrást igényel. Szem előtt tartva a költséghatékony fejlesztést, a működés eddigi tapasztalatai alapján a VÁTI Kht. kidolgozta a feladatok korszerű ellátása, azok továbbfejlesztése révén megvalósítható Vizuális, Urbanisztikai és Építészeti Kultúra Háza (VUÉK Ház) koncepcióját. A tanulmányterv készítői számos külföldi példa több éves tapasztalatait is felhasználva a hazai körülményeknek megfelelő olyan intézmény kereteit igyekeztek meghatározni, mely alapvetően a már meglevő gyűjteményekre építve egy országos hatáskörű, dinamikusan fejlődő, nyitott, a korszerű informatikai technológiákra alapozott ”művelődési ház” lehet.

Az elképzelés lényege, hogy a Vizuális, Urbanisztikai és Építészeti Kultúra Háza legyen nyílt, a szakmai-társadalmi életet aktívan befolyásolni tudó intézmény, amely otthont ad az építészeti, településtervezési, urbanisztikai szakterületeket magas színvonalon kiszolgáló központnak, amelyben alkalom nyílik a szakterületek párbeszédére, amely szolgálja az oktatást és a kutatást, és egyben hozzájárul az építészeti-környezeti szemléletformáláshoz.

Ahhoz, hogy a most félig kihasználatlanul álló épületből az építész és urbanisztikai szakma kulturális központja legyen, szükség van a szakmai területek, szakmai és érdekvédelmi szövetségek, oktatási intézmények, kormányzati szervek és önkormányzatok széles körű összefogására. A ”szakma” képviselői részére itt a lehetőség, hogy a VUÉK Ház funkcióját megtalálják, és a központot tartalommal megtöltsék. Ennek jegyében kezdődött meg a párbeszéd a VUÉK Ház koncepciójának bemutatásakor. A miniszteri meghívásnak eleget tettek és a bemutatót személyes jelenlétükkel is megtisztelték többek között Molnár Gyula, a XI. kerület polgármestere és Schreffel János kerületi főépítész, Schneller István fővárosi főépítész, Vadász György, Kossuth díjas és Komjáthy Attila Ybl díjas építész, valamint Borsi László az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal elnöke. A jelenlévő szakemberek, építészek, tervezők értékelték a kezdeményezést és érdeklődésüket, együttgondolkodási szándékukat fejezték ki a megbeszélésen.

Mindezek jegyében tovább folynak majd az egyeztetések az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal és az Országos Területfejlesztési Hivatal, a Magyar Építész Kamara, Magyar Építőművészek Szövetsége, Magyar Urbanisztikai Társaság és a XI. kerület vezetőivel a tervek lehetséges megvalósításáról. Ezek során külön hangsúlyt kaphat még a szakmai programnak az alap-, közép- és felsőfokú oktatásban betöltött szerepe, ezért az együttműködésbe az oktatási intézmények bekapcsolódása is elengedhetetlen.

www.vati.hu


 

Fotó: sn.