Közélet, hírek

A Forensic Architecture a 2022-es Charles Jencks-díj kitüntetettje

2022.12.10. 11:28

A Jencks Alapítvány és a Brit Építészek Királyi Intézete (RIBA) a Forensic Architecture számára ítélte oda a RIBA 2022-es Charles Jencks-díját. Ezzel az évente kiosztott díjjal olyan személyt vagy irodát jutalmaznak, aki egyszerre járult hozzá jelentős mértékben az építészet elméletéhez és gyakorlatához.

Eyal Weizman, a Forensic Architecture alapítója és igazgatója elmondta:

"Két okból is különösen nagy megtiszteltetés számunkra, hogy idén mi kapjuk a RIBA Charles Jencks-díjat. Először is, ez az első kitüntetés, amelyet építészeti szakmai szervezettől kaptunk, és örülünk, hogy a szakma ezzel bizonyítja elkötelezettségét a miénkhez hasonló, az építészetből különböző irányokba elindult gyakorlatok befogadása, támogatása iránt. Reméljük, hogy a díj segít inspirálni az építészeket, hogy diszciplináris eszközeiket az igazságosságért folytatott nyilvános és politikai küzdelemre használják. Ugyanakkor azért is megtiszteltetés, mert barátságban álltam Charles-szal, és régóta csodálom őt, aki az évek során támogatta az FA munkáját. Ezért keserédes, hogy most kapjuk meg ezt a díjat, hiszen nagyon szerettük volna vele együtt ünnepelni."

Az Eyal Weizman által vezetett Forensic Architecture egy 2010-ben alapított, a londoni Goldsmiths Egyetemen működő kutatási ügynökség. A "törvényszéki építészet" az építészeti bizonyítékoknak a jogi és politikai folyamatokban történő, épített környezettel kapcsolatos bemutatását jelenti. Az ügynökség az alulról szerveződő aktivistáktól a nemzetközi civil szervezetekig együttműködik különböző intézményekkel, hogy a konfliktusok, a környezeti erőszak és a rendőri brutalitás által érintett közösségek és egyének nevében kivizsgálja az emberi jogok megsértését.

Munkájukat nemzeti és nemzetközi bíróságokon, igazságügyi bizottságokban, parlamenti vizsgálatokban, valamint művészeti és építészeti kiállításokon mutatják be. A Forensic Architecture az állami erőszakot és felügyeletet vizsgálja világszerte építészeti eszközök és technikák segítségével. Ezek a módszerek az erőszakos eseményekről készült fényképek, videók és tanúvallomások elemzésére szolgálnak, emellett digitális modelleket használnak az erőszak túlélőivel készített interjúkhoz, hogy hozzáférjenek a trauma emlékeihez és feltárják azokat. Az Építészfórumon korábban bemutattuk a 2020-as bejrúti robbanás körülményeinek kivizsgálására tett kísérletüket, és részletesebben ismertettük egy projektjüket, amely egy titkos szíriai fogolyközpont brutalitásait tárta fel.

Lily Jencks, a Jencks Alapítvány alapítója elmondta:

"Nagy örömmel adjuk át a 2022-es RIBA Jencks-díjat a Forensic Architecture-nek, és munkájukat egy előadással ünnepeljük az "Építészet Házában". A díj az építészeti gyakorlathoz és elmélethez való egyidejű hozzájárulásért jár. A Forensic Architecture-t olyan hibrid gyakorlatként méltatjuk, amely egyszerre építészet (tágabban értelmezve az emberek közötti térbeli és anyagi kapcsolatokat megváltoztató munka kivitelezése) és elmélet (az ezt a munkát létrehozó tanulmányok). Bár nem építenek épületeket, a Forensic Architecture minden egyes kutatása arra törekszik, hogy közvetlen változást érjen el a fizikai világban a társadalmi igazságosság kérdései körül, az építészek eszközeit atipikus, de mesteri módon használva."

A RIBA Charles Jencks-díját 1992-ben alapította Charles Jencks. 2003-ban a díj feladatkörét megváltoztatták, és olyan építészeket kezdtek díjazni, akik a gyakorlat és az elmélet segítségével egyaránt a legjobb építészeti kultúra megteremtésén dolgoznak. A díjjal járó pénzjutalom mellett a győztes előadást tart a RIBA-ban. A korábbi díjazottak közé tartozik Níall McLaughlin, Herzog & de Meuron, OMA / AMO Rem Koolhaas és Zaha Hadid. A díjat 2021 óta a Jencks Alapítvány koordinálja a RIBA-val közösen.

Forrás: Jencks Foundation / e-flux

Szerk.: Hulesch Máté