Épülettervek/Tervpályázat

A Nagyharsányi csata emlékműve – Chen Ming Rong és Szolga Kata megosztott III. díjas pályaműve

2024.04.26. 18:07

"Nagyon bátor s egyben nagyon elegáns terv. Itt minden mindennel összefügg: a táj rendezése, az egyetlen épület megfogalmazása. Minden egymásból következik, egymást erősítve: támfal, lépcső, kápolna, tisztások, meglévő emlékművek" – fogalmazott a bírálóbizottság a megosztott harmadik díjban részesült pályaműről.

A Szársomlyói-hegy lábánál elterülő nagyharsányi művésztelep és szoborpark előtt meghúzódó területen egy olyan emlékezeti teret szerettünk volna létrehozni, ami méltón emlékeztet az 1687-es csatára, különböző eseményeknek is helyet ad, vonzó az odalátogatók számára, a meglévő emlékművek pedig összhangban vannak elhelyezve.

Beépítés

Az út másik felén lévő szoborpark képét sok kis alkotás rajzolja ki egészen az út mellől a sziklafal lábáig elterülve, ezzel szemben az emlékpark esetében azt szerettük volna, hogy máshogy viselkedjen, egy egybefüggő építmény legyen. A két terület teljesen más rendeltetésű, erre szeretne ráerősíteni a tervezett, kialakított parkunk.

A beépítés a meglévő hosszúkás teret kihasználva, és a földrajzi adottságokat, szintvonalak vonulatait figyelembevéve alakult ki, amely egy tájba illeszkedő támfalként jelenik meg:

  • ami információval lát el
  • amiből “kinő" a kápolna
  • ami közrefogja a gyülekező teret
  • ami összeköti a szinteket.

A meglévő öt szobrot, melyek a csatában résztvevő feleket képviselik, egymástól elhúzva helyeztük el egészen a parkoló melletti tisztástól a kápolna előtti térig. Az emlékművek önmagukban is értelmezhetőek, de végigsétálva is egy egységet alkotnak.

A park így olyan különböző események megtartására is alkalmas, mint a történelmi hadijátékok, iskolai események, koszorúzás, istentisztelet tartása, és a hétköznapokban is egy bejárható terület marad.

Megközelítés

Az emlékpark parkolóját az ide vezető út aljába helyeztük el, innen tárul fel az idelátogatóknak az emlékmű, háttérben a szoborpark és Szársomlyó hegycsúcsa. A fenti parkolókat megszüntetve zöldterület alakult ki. A parkolótól a kápolnáig burkolt sétány vezet, a sétány mellett találhatók a meglévő emlékművek, majd elérkezünk a támfalhoz, ami magába foglalja a felvezető lépcsőt és a kápolnát.

Kápolna

A kápolna a támfal része, a sétány végén a fal kibővül, és létrejön egy fedett-nyitott tér. Mire a kápolnához, a sétány végéhez érkezünk a park cselekménye lenyugszik, egy intim, nyugodt térbe kerülünk. Az előtte lévő teret egy kültéri kápolnának rendeztük be, hogy kültéri eseményeknek is helyet adjon, nagyobb tömegek számára is elérhető legyen. A kápolna a támfal részeként, kőfalként folytatódik tovább, csak a teteje emelkedik el a falak fölé, ezzel is jelezve, hogy ott valami más, szakrális funkció található. A felső rész a kővel szemben könnyű anyagból, fából készült, ami a falakhoz képest lebeg felette.

Anyaghasználat

A győztes csatára emlékezve egy nehéz, monolit anyagot szerettünk volna használni, a támfal kialakítása is ezt igényelte. Fontos szempont volt, hogy elérhető és helyi építőanyagokat használjunk fel, így a kőfal nagyharsányi mészkőből épül fel, felfelé kisebb és kevesebb köveket használva, ezzel is erősítve a felfelé egyre könnyedebb érzetet. A kápolna elemelkedő tetejéhez igazodva a belső/külső padok is fa anyagúak.

Tájépítészet

Minden bejáratnál, ahol a funkció és tér jellege változik – sétány, támfal, kápolna – egy színesebb, változatosabb virágokkal teli ágyás jelenik meg. Ezek a színekkel teli foltok hívogató funkciót töltenek be, felkeltve az odalátogatók figyelmét, kíváncsiságát. A nagyobb tisztásnál, gyülekező tereknél kavicsos gyepet, zöldfelületet terveztünk, ami nagyobb tömegek befogadására is alkalmas. A felső részen megszüntetett parkolót is zölddé tettük, így a szoborparktól, úttesttől jobban leválasztva alakítottuk ki az emlékkertet.

Jövőkép

Ugyan jelenleg nem éreztük szükségét további kiszolgáló funkció létrehozásának az emlékkertben, szerettük volna megadni a bővítési lehetőséget a jövőben. Zártabb bővítés jöhet létre a visszafordított támfalrésznél; nyitott, kültéri funkcióbővítésre pedig a tisztás lenne alkalmas.

Chen Ming Rong, Szolga Kata