Épületek/Középület

Az oroszok "esküvői tortája" vs. Foster

2017.08.30. 14:30

Varsó látképét évtizedek óta uralja a szovjetek "ajándékaként" megépült Kultúra és Tudomány Háza, amely sokakban még ma is rossz emlékeket idéz. Ám úgy tűnik, a város egyik legismertebb építészeti jelképének vetélytársa akadt. A Foster + Partners iroda által tervezett Varsó Towert csodafegyverként kívánják bevetni az itt maradt örökség ellen. Bán Dávid írása.

Varsó egyik legismertebb építészeti jelképe a Kultúra és Tudomány Háza, még akkor is, ha a város hadilábon áll vele. Az 1952-1955 között, a szovjet nép ajándékaként épült markáns toronyház máig a kontinens legmagasabb épületei közé tartozik. A sztálinista építészet meghatározó tervezője, Lev Rudnev a Lomonoszov Moszkvai Állami Egyetem központi épületét vette alapul, amikor megalkotta a varsói 42 emeletes, toronnyal együtt 237 méter magas munkáját. Az eredetileg Sztálin nevét viselő magasház a második világháború során földig rombolt lengyel főváros megújulásának, s nem utolsó sorban politikai ideológiai útmutatásának szimbóluma lett, ám a városlakókból kezdetektől fogva ellenérzést váltott ki. Gúnynevei között szerepelt az "oroszok esküvői tortája", az "elefánt csipkés fehérneműben" és a "Sztálin fecskendője" is. Rudnev helyi építészeti hagyományokat is igyekezett belecsempészni az építménybe - még tanulmányutakat is tett Lengyelországban e célból - így azon egy-egy krakkói vagy Zamość-i reneszánsz udvarházakból származó motívum is megjelenik. Mindennek ellenére az épület monumentálisra és leginkább a szovjet nagytestvérekre – a moszkvai hét nővérre – emlékeztet. A szovjet nép a tervezésen kívül ténylegesen kivette részét az ajándék előkészítésében, hiszen az épületen dolgozó 4000 helybéli mellett 3500-5000 munkást küldtek ide a Szovjetunióból, igaz mindezt a házigazdák finanszírozták. A vendégmunkások számára a korszakhoz és a lengyel állapotokhoz képest előkelőnek számító modern elővárosi komplexumot húztak fel mozival, uszodával, közösségi központtal, különböző étkezdékkel. Az építkezés során azonban 16 munkás halt meg munkahelyi baleset következében.



Mindezek után – ismerve a lengyelek máig is konzekvens ellenérzését a Szovjetunióval, majd Oroszországgal szemben – érthető, hogy sokak azóta is a szovjet uralom szembetűnő jelképét látják az épületben. Sőt, akik racionálisan és nem érzelmi alapon "kritizálják" az épületet, sokan gondolják úgy, hogy az semmiképpen sem illik Varsó összképéhez. A második világháború előtt Európa legszebbjei között számon tartott város újjáépítését nem segítette elő, durván beleavatkozott a látképébe felborítva annak egyensúlyát. Minden kritika és negatív érzet ellenére az épület idővel Varsó nemzetközileg is ismert építészeti szimbólumává vált.



Az épület megmaradt, tömege továbbra is uralja a lengyel főváros sziluettjét, ám az elmúlt évtizedekben új kontextusba került, mert a városvezetés már a '70-es években zöld utat adott a magasabb házak megépítésének. Egy rövid kitérőt téve érdemes megemlíteni, hogy ez korábban sem állt igazán a város ellenére. Az 1900-ban svéd kézbe került Varsói Telefontársaság komoly hálózatfejlesztésbe kezdett és ezzel egy időben építette meg első központját és irodaépületét, a későbbi tulajdonos vállalt nevét idővel felvevő PAST tornyot. A lengyel Bronisław Brochwicz-Rogoyski tervezte épület a maga 11 emeletével és 51 és fél méteres magasságával akkor az ország és az Orosz Birodalom legnagyobbjának számított. Építésekor Európában még nem használták ekkora volumenben a vasbeton technológiát, így az épület ebben is úttörő volt. Masszív vasbeton szerkezetű tömbje épp ezért, ha súlyos károkat is szenvedve, de átvészelte a második világháború viharait, és az épület ellen irányuló, több héten át tartó ostromot. A háború után az eredeti ornamentikájától kissé megfosztva, de az ősi toronyház újjáépült, máig jelentős szerepet tölt be a modern városkép alakításában.



Két évtizeddel a Rudnev-féle torony átadása után – 1975 - készült el a svéd Byggnadsproduktion AB cég által tervezett és a belvárostól kicsit távolabb felépített 39 emeletes Intraco, egy zömök tömbből álló 138 méteres toronyház. Az épület 1998-ben teljes renováláson esett át, külső függönyfala a narancssárgás árnyalatból világoszöldre változott. Szintén a '70-es években épült a lengyel Jerzy Skrzypczak, H. Świergocka-Kaim és Wojciech Grzybowski tervezésében a ma Oxford torony nevet viselő 43 emeletes, antennával együtt 170 méter magas irodaház. Mindezek egy új, modern, alapvetően amerikai mintára épült magasházakkal tűzdelt irodanegyed létrejöttét alapozták meg, amely ma a lengyel főváros gazdasági és üzleti központjává vált.



A rendszerváltás és az ezredforduló után lendületet vett a toronyházak építése és mára a város sziluettje a Párizs melletti La Défense-hoz, Frankfurthoz vagy Rotterdamhoz hasonlít, sőt sokan Európa egyik  Manhattanjeként tartják számon [ahogy azt egy korábbi cikkben már olvashattuk, Moszkva is erre a címre pályázik - a szerk.]. Jelenleg 24 épület nyúlik túl a bűvös 100 méteres határon, további hét torony áll építés és újabb javasolt 14 építmény áll elbírálás alatt. Az amerikai A. Epstein & Sons International és Kohn Pedersen Fox Associates irodák által tervezett, 1998-ban befejezett Varsói Üzleti Központ 165 méteres épülete minden amerikai szabványnak megfelel, megjelenését egy chicagói toronyház inspirálta. A 2016-ban átadott Warsaw Spire hiperbolaid homlokzata csupa üveg, 220 méter magas tornyát a Jaspers-Eyers Architects és a lengyel PROJEKT Polsko-Belgijska Pracownia Architektury iroda tervezte. Az amerikai Larry Oltmanns a 192 méter magas Rondo 1 irodatornyával hagyta ujjlenyomatát Varsó térképén.



Mindezek ellenére a sztálini építészeti magasságokat mind a mai napig nem sikerült túlszárnyalni, így az ország rekorderének megmaradt a Kultúra és Tudomány Háza, amelyet ma már több, alacsonyabb toronyház, főleg szálloda és irodaház vesz körül. Ám Rudnev épülete már nem sokáig élvezheti kitüntetett elsőbbségét, hiszen idén év elején letették annak az új, a Központ Pályaudvar szomszédságában épülő felhőkarcolónak az alapjait, amelyet a brit Foster + Partners tervezett. A 310 méteres magasságig tornyosuló toronyház átadása várhatóan 2020-ban lesz és 140.000 négyzetméteren, flexiblilis terekben nyújt majd nemzetközi és helyi cégek, start-upok számára bérirodákat vagy helyiségeket. A 230 méteres magasságba tervezett kilátóterasz és étterem a nagyközönség és a turisták számára is nyitott lesz, míg az alsóbb szinteken üvegezett bevásárlóközpont és fedett utcák sora várja majd a látogatókat. "A Varsó Towerben a belváros revilatizációja valósulhat meg, továbbá egyedi, új sziluettként jelenik meg a város horizontján, amely segíthet megtörni a szovjet nép ajándékának bő hat évtizedes hegemóniáját." - vizionálja Grant Brooke, a londoni tervezőcsapat vezetője. S hogy mindez valóban sikerül-e, az már a jövő zenéje. 

Bán Dávid