Emberek/Interjú

Baumit Life Challenge – Interjú Getto Tamással és Sztranyák Gergellyel

2024.08.09. 14:09

Közel 300 nevezett munka közül választották az Új Pécsi VásárcsarnokotBaumit Life Challenge legjobbjának, így a verseny történetében először hozta el magyar csapat a fődíjat. A nyertes alkotás tervezőit, Getto Tamást és Sztranyák Gergelyt kérdeztük az épületükről és a pályázat részleteiről. 

A Baumit Life Challenge fődíját a verseny történetében először nyerte el magyar épület, közel 300 pályázat közül bizonyult az Új Pécsi Vásárcsarnok a legjobbnak. Mivel tudott kiemelkedni a létesítmény a mezőnyből? Milyen más díjakkal ismerték el korábban az épületet? 

A nyertes épületet egy nemzetközi zsűri választotta ki, zárt ajtók mögött, egészen a díjátadóig titok volt az eredmény. Nem számítottunk rá, hogy a Vásárcsarnok kapja a fődíjat. Azt megállapíthatjuk, hogy az általunk képviselt és megvalósult építészeti értékek leolvashatóak a házról mások számára is. Ez a sikeres kommunikáció volt az egyik célunk tervezőként. Ezt megelőzően Pro Architectura díjat nyert az épület.

A pályázat célja, hogy bemutassa és díjazza a Baumit homlokzatképző anyagokkal készült épületeket. Miért éppen erre az anyagra esett a választásotok a tervezés során? Milyen tapasztalatotok van vele kapcsolatban: milyen lehetőségei és korlátai vannak? 

Egyrészt az energetikai követelmények miatt tervezőként korlátozottabb szabadságunk van az egyszerűen kivitelezhető homlokzati felületek terén. Másrészről a különböző vakolat struktúráknak nagy múltja van, bár a mai vékonyvakolatokkal nem egyszerű ezeket újra életre hívni. Szerencsére a Baumit területi képviselője, Gyenes-Lele Adrián készségesen ellátott minket anyagmintákkal. Jó szakmai kapcsolat alakult ki vele, így magától értetődő volt, hogy a cég anyagaival dolgozzunk az épületen.

 

Több pályázat van itthon és külföldön egyaránt, amely az épület egy-egy részletére fókuszál, annak kivitelezését, vagy egy adott építőanyag használatát díjazza. Mit gondoltok, lehet hitelesen értékelni egy épületet kiragadott részek alapján?

Egy épület részletképzése elválaszthatatlan annak egészétől. E kettő oda-vissza erősíti, vagy épp gyengíti egymást. Az építészet komplex műfaj, és minden épületet a maga komplexitásában lehet csak értékelni, díjazni.  

22 országból érkeztek pályaművek a felhívásra. Hogyan értékelitek a nemzetközi mezőnyt? 

Mindig hasznos és érdekes más országok jelenlegi építészetéről tájékozódni. Erős volt a mezőny, minden kategóriában láttunk kiemelkedő színvonalú házakat. 

13 nemzetközileg elismert építész értékelte a beküldött pályázatokat. A hatodik alkalommal megrendezett verseny zsűrijének idén először magyar tagja is volt Molnár Zoltán személyében. Hogy látjátok, az ilyen pozíciók, illetve a külföldön elért sikerek látható hatással vannak a hazai építészeti szféra nemzetközi reputációjára? 

Egyrészről mindenképpen fontos dolog, hogy a nemzetközi szaktekintélyekből álló zsűrinek magyar tagja is volt. A nézőpontok bővítése differenciáltabb képet tud adni a pályamunkákról, és ezáltal a döntés is megalapozottabb. Másrészről a hazai építészetnek is jót tesz, ha minél több nemzetközi szakmai fórumon tudja megmérettetni magát. Fontos európai szinten is pozícionálnunk magunkat, illetve ez nemzetközi szakmai diskurzusra is alkalmat ad, így tanulhatunk egymástól.

Mit gondoltok akár a hazai, akár a nemzetközi pályázati lehetőségekről? Hogyan és mivel lehetne ösztönözni az építészeket, hogy pályázzanak ilyen és ehhez hasonló megmérettetéseken? 

Ha az ember nyitott szemmel jár, megtalálja a lehetőségeket. Szerencsére a Baumithoz hasonló pályázatok rengeteg online felületen megjelennek, illetve a cégek ezekre fel is hívják a tervezők figyelmét a sikeres együttműködéseket követően. Egy sikeres közös projekt már nemcsak az építész, hanem a többi megvalósításban résztvevő tag érdeke is. 

Milyen projekteken dolgoztok jelenleg? Milyen terveitek vannak a közelebbi jövőre nézve?     

A Gettoplan kedvenc munkája éppen egy műemléki vízimalom tervezése, új épülettel történő kiegészítése. Az SZTR Stúdió egyik kiemelt munkája jelenleg egy kis kabin a baranyai dombok között, melynek a tartószerkezete CLT (cross laminated timber) fa panel. A kabin mellett az építészeti projekteket belsőépítészeti megbízásokkal is szeretnénk bővíteni. Szeretünk a szakmai kihívások minél szélesebb skáláján alkotni.

Getto Tamás 1983-ban végzett a Magyar Iparművészeti Főiskolán. Tervező cégét 1991-ben alapította. 2009-ben a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Kar Breuer Marcell Doktori Iskolájában DLA-fokozatot szerzett, 2012-ben habilitált. Pécs kortárs építészetének meghatározó alakja. Nevéhez többek között olyan munkák fűződnek, mint a Média Építészeti Díja finalista Pellérdi Oktatási és Nevelési Központ, a villányi kiállító- és rendezvényház, a 305 függöny – az MTA Tudománytér pályázatának megosztott második díjas terve, a Veszprémi vár akadálymentesítésére kiírt pályázat rangsorolás nélküli, megosztott első díjas terve, valamint az Új Pécsi Vásárcsarnok. Alkotásaival érzékenyen reagál a táji és épített környezetre, korszerű, a mai igényeket, életmódot szolgáló házakat, enteriőröket hoz létre. Hitvallása szerint az építészetben a műszaki tudomány és a művészet szétválaszthatatlan egységet alkot. Az Ybl-, Príma-, Breuer Marcell, Forbát Alfréd, Pro Architektura díjas építész 2002 óta az Építész Mesteregylet Mesteriskolájának mestere, jelenleg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem professzora, az Építészeti Intézet Szakvezetője.

Sztranyák Gergely a Pécsi Tudományegyetemen végzett építészként 2008-ban, diplomamunkáját Breuer Marcell Diplomadíjjal ismerték el, majd még ebben az évben Junior Príma díjjal tüntették ki. 2011-ben fejezte be tanulmányait a pécsi Breuer Marcell Doktori Iskolában, majd 2018-ban habilitált. Szakmai tapasztalatára az ÉME Mesteriskola XXIV. ciklusában, a müncheni Meier-Scupin und Partner építészirodánál, valamint pécsi mesterekkel, Pelényi Margittal, Patartics Zoránnal, Getto Tamással és az S73 csapatával tervpályázatok útján tett szert. 2014-ben alapította meg saját irodáját, az SZTR Stúdiót. Legfontosabb munkái között szerepel a fonyódi piac, a Big SEE Architecture Award nyertes mecseki lakóház, illetve az Új Pécsi Vásárcsarnok. A Forbát Alfréd Építészeti Díjjal kitüntetett építész emellett számos installációt jegyez: a German Design Awardot és a Magyar Formatervezési Díj nagydíját nyert Lipcsei Könyvhét magyar pavilonját, a Piranesi Awardra jelölt Tyukockát és a Temporary City rendezvénysorozat keretében megvalósított Épületprotézist. A Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karán 2012-től kezdődően oktat egyetemi adjunktusként, 2021 óta egyetemi docensként.