Pályázatok

Belső-Ferencváros új súlyvonalai — hallgatói ötletpályázat

2009.09.23. 05:39

Urbanisztikai- és designelemeket egyszerre váró ötletpályázat valamennyi felsőfokú - építész-, tájépítész-,  településmérnök, formatervező és terméktervező képzését nyújtó oktatási intézményének hallgatói számára. • A pályázat beadása: 2009. november 5-én 15 óráig (elektronikus úton)

Országos, nyilvános, titkos, urbanisztikai- és designelemeket egyszerre váró ötletpályázat Magyarország valamennyi felsőfokú építész-, tájépítész-  településmérnök formatervező- és terméktervező képző oktatási intézményének hallgatói részére.

A Ferencváros önkormányzata által a Ráday utcában már egy évtizede – nemzetközi minták nyomán - elindított kulturális- és vendéglátó-tevékenységet támogató projekt vitathatatlan sikerére a négyes metró építéséhez kapcsolódó felszínrendezések várhatóan további pozitív hatást gyakorolnak. A városrészre készült közlekedési rendszerterv a Ráday utcában további forgalomkorlátozást tesz lehetővé. Spontán módon bebizonyosodott, hogy a fellendült városi élet-aktivitás nagyobb hatósugárban is „üzemképes”. A Kálvin tér, a Vámház körút és a Duna part közterületeinek megújítása felveti a „Kultucca” projekt továbbgondolásának időszerűségét, a jövő tervezését.

 

 

 

A hallgatói ötletpályázat kiírója Budapest Főváros IX. kerület Ferencváros Önkormányzata megbízásából:
RÁDAY KULT2UCCA - Orbán György projektmenedzser, a Ráday Könyvesház tulajdonosa
Mű-Hely Tervező és Tanácsadó Zrt. - Dr. Nagy Béla építész, várostervező
Magyar Építőművészet folyóirat - Szegő György DLA építész, látványtervező, szakíró, szerkesztő
MOME Formatervező Tanszék - Koós Pál formatervező művész, tanszékvezető-helyettes

A tervpályázat célja
Legújabban a környezet is előnyösen megváltozott, és a közvetlenül vagy közvetetten kapcsolódó intézményi kör megújulása a Ráday utca topográfiai és „kultucca” előéletéből adódó súlyvonal-szerepét erősíti. Kínálkozik, hogy a Ráday utca segítségével a kulturális intézmények-műhelyek és az ide szerveződött üzleti élet az eddigi párhuzamosság helyett egymást erősítő háló-kapcsolatokká alakulhasson át. Megfelelő koncepcióval elérhető, hogy a környék a megújuló Belváros sétazónáját folytatva színes kulturális és gasztronómiai kínálattal rendelkező sétálóvárossá, turisztikai célponttá fejlődjön. A kiírók olyan ötleteket, koncepciókat várnak, melyek javaslatokat adnak a „kultucca” kiterjesztését lehetővé tevő átfogó, részletes program kialakításához és népszerűsítik is azt.

A tervpályázat programja
A pályázati kiírás 1 sz. melléklete egyben részletes tervezési programnak is tekinthető. A Bíráló Bizottság különös tekintettel az alábbi kérdésekre várja a választ a pályázóktól:

  • új tér szervezési és tér berendezési elképzelések felvetése
  • a helyi lakosok, vendéglők, galériák, intézmények és a turisták élethelyzeteinek elemzése és a felmerülő problémák megoldási javaslatai: zene/zaj, fény/árnyék, látvány/funkció, közösségi tér/privát tér, vendég/állandó lakos, magyar nyelv/idegen nyelvek, jel/információ stb.
  • a ki- és belépő végpontok és csomópontok, vizuálisan kiemelendő „helyek” meghatározása és létrehozása
  • javaslatok a terület arculatának alakítására
  • a koncepcióba illeszkedő utca berendezési tárgyak, tárgycsoportok tervezése
  • az információs rendszer fejlesztése, információk hatékonyabb átadásának módozatai
  • a terület életét, folyamatait befolyásoló, irányító elemek, projektek felvetése
  • egyes rendezvényekhez/fesztiválokhoz kötődő installációkra javaslatok

Beadandó munkarészek
A tervpályázatra beadható minden olyan városépítészeti - új gyalogos tengelyeket, udvari passzázsokat, fél-közterületeket, stb. -, felületeket is feltüntető építészeti elképzelés, designkoncepció, amely a fenti 1. és 2. pontban és tervpályázati kiírás mellékleteiben meghatározott felvetésekre, programpontokra, akár azok egy részére érdemi ötletet, megoldási javaslatot ad.

Feltöltendő az ftp://radaykultucca.mome.hu címre (a feltöltéshez szükséges azonosítót emailben a regisztráció után kapják meg) kettő darab „tervlap” – 70x100 cm-es kiállításra alkalmas print nyomtatására alkalmas szerkesztésű, tetszőleges technikájú képek/tervrajzok montázsa –, digitális formában, 400 dpi felbontásban, PDF formátumban. A pályázatra mellékletként video anyag is beadható, szintén 15 MB-os korlátozással.

A tervpályázatnak kötelező tartalmi munkarészei (sem szöveges, sem rajzi követelményei) nincsenek. A pályázók maguk határozzák meg, hogy milyen módon és milyen eszközökkel mutatják be a legátfogóbban és a legérthetőbben koncepciójukat.

A tervpályázat titkosságának biztosítása

  • A pályázók névvel, oktatási intézménnyel és postai címmel, email címmel regisztrálhatnak a forma/kukac/mome.hu elektromos postacímen,
  • a beadandó tervpályázati lapokon szerepeltetnek egy 8 jegyű tervpályázati kódot (4 betű + 4 szám, ami természetesen nem utalhat sem a nevükre, sem az intézményükre),
  • a beadási határidőig ajánlott levélben postára kell adniuk egy szabvány borítékban a készítők adatait (név, lakhely, telefon, e-mail cím), de a borítékon feladóként csak a 8 jegyű kód szerepelhet! A levelet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, Formatervező Tanszék, 1121 Bp. Zugligeti út 9-25 címre kell elküldeni.

 

 

 

A pályázatok elbírálásának fő szempontja
A pályázati kiírás 1. pontjában rögzített cél, illetve a 2. pontban ismertetett program egyszerre innovatív és megvalósítható  koncepciója.
Különös tekintettel:

  •  az esztétikai, művészeti értékre
  •  a városrész és a Ráday utca karakteréhez való illeszkedésre
  •  a megvalósíthatóságra, alkalmazhatóságra

A tervpályázat díjazása
A nyertes tervpályázatok díjazására összesen 1.500.000.-Ft áll rendelkezésre, amelyből a legnagyobb díj összege 500.000.-Ft, a legkisebb megvétel összege pedig 200.000.-Ft lehet. Eredményes tervpályázat esetén a Bíráló Bizottság a rendelkezésre álló teljes összeget kioszthatja a nyertes tervpályázatok között.

A részvétel feltételei
A tervpályázaton részt vehet Magyarország valamennyi felsőfokú építész-, tájépítész-, településmérnök-, formatervező- és terméktervező képző oktatási intézményének hallgatója, aki regisztráltatta magát, és akivel szemben nem áll fent a tervpályázatok kiírását szabályozó 137/2004. Korm. rendelet 13.§ (3) bekezdése szerinti kizáró okok egyike sem.

A Bíráló Bizottság
Elnök: Dr. Gegesy Ferenc Budapest IX. kerület Ferencváros Önkormányzatának polgármestere
Társelnök: Orbán György projekt menedzser (Ráday Könyvesház)
Tagok: Sersliné Kócsi Katalin kerületi főépítész; Szegő György DLA építész, látványtervező, szakíró (Magyar Építőművészet, főszerkesztő), Gönczi Ambrus muzeológus (Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény), valamint a Ráday Soho Egyesület képviseletében Elsik István ügyvezető

A Bíráló Bizottság a tervek elbírálásába szakértőket is bevonhat.

A pályázat lebonyolítása
A tervpályázat kiírása: 2009. szeptember 15.

A digitális alaptérképet tartalmazó CD nyilatkozattétel és aláírás ellenében vehető át a Ráday Könyvesházban.
(1092 Budapest, Ráday u. 27. Telefon: 219-5255, 219-5256, raday/kukac/enternet.hu)

Regisztráció: 2009. szeptember 15. és 2009. október 15. között, elektronikus úton

Nyilvános „kérdezz- felelek” tájékoztató: 2009. szeptember 23. (szerda) 17.00 óra
Ráday Képesház (1092 Budapest, Ráday u. 25.)

A pályázók számára hasznos tapasztalat, tájékozódási lehetőség az október 1-4 között zajló fesztivál a Ráday utcában. (www.radaykonyveshaz.hu)

Pályázat beadása: 2009. november 5-én 15 óráig (elektronikus úton)

 

 

 

Elektronikus eredményhirdetés: november 9.
Nyilvános eredményhirdetés: 2009. december 4.
Kiállítás a pályázat anyagából: 2009 december 4. –
Ráday Képesház (1092 Budapest, Ráday u. 25.)

MÉ lapbemutató és szakmai vita: december 16. - Ráday Képesház (1092 Budapest, Ráday u. 25.)

A tervpályázati kiírás mellékletei (Letölthetők a http://radaykultucca.mome.hu honlapról) A mellékletek tájékoztató jellegűek, ill. az ötletpályázat demonstrálásához szabadon felhasználhatóak.

1.sz. Orbán György (Ráday Kultucca) és Szegő György (Magyar Építőművészet) a pályázat célkitűzéseit bemutató tanulmánya 

Az Önkormányzat honlapján hozzáférhetőek:
2.sz. Belső Ferencváros  kerületi szabályozási terve (8/2006(III.10.) számú rendelet) – elérhető: ferencvaros.hu > Főépítész iroda > szabályozási terv
3.sz. Integrált Városfejlesztési Stratégia
4.sz. Rehabilitációs Koncepció, hosszú távú és a 2009. évi

A Polgármesteri Hivatal Főépítészi Irodájában megtekinthetőek a védett épületek értékvédelmi alapdokumentációi és a Ráday utca épületeire vonatkozó színtervek, továbbá a 4-es metróhoz kapcsolódó felszínrendezési tervek.