Helyszín
A tervezési területen jelenleg a Csikós István által tervezett, 1990-ben átadott, kereskedelmi funkcióra tervezett épületegyüttes áll. A ház a tervezésekor korszerű, az akkori bevásárlásai szokásoknak megfelelő központ volt, amely a mai igényeknek már nem felel meg. Az épületegyüttes egy kiemelt térszínen kialakított központi térre szerveződik. E központi térre nyílnak a különböző nagyságú épülettömegek (pavilonok, földszintes és emeletes épületrészek).
Előzmények
A XII. kerületi Önkormányzat a Hegyvidék Bevásárló Központot 2008 tavaszán, pályázati úton értékesítette, azzal a szándékkal, hogy a meglévő épületek elbontásával egy új kisvárosias, családias hangulatú szolgáltató központ épüljön, megfelelő mennyiségű parkolóhellyel. Tervezőirodánk a beruházó megkeresésére elkészítette a terület bontási engedélyeztetéséhez szükséges tervdokumentációt, majd több vázlattervet készített a terület beépítésére. Az általunk készített vázlatterveket az illetékes Tervtanács elbírálta és engedélyeztetési eljárásra ajánlotta.
Telepítés
A tervezéssel érintett ingatlan egy védett épületekből álló templomegyüttes közvetlen szomszédságában, sűrű, de szabadon álló beépítési környezet közepén található. Az ingatlan hossztengelye észak-déli tájolású, a Szendi Árokra merőleges. A területen a meglévő Hegyvidék Bevásárló Központ helyére egy új, a mai igényeket kielégítő kereskedelmi központot terveztünk a HÉSZ előírásainak megfelelően szabadonállóan. Az épületet az 5 m széles elő-, és 5,25 m széles oldalkertek által határolt építési területen helyeztük el. A telket a Szendi Árok, ill. az Apor Vilmos tér felőli, már meglévő kapcsolatokon keresztül lehet elérni mind gyalogosan, mind gépkocsival.
Funkciók
Az új épületben a változó méretű és funkciójú kereskedelmi egységek mellett irodaterületeket és a hozzájuk tartozó kiszolgáló egységeket alakítottunk ki. A bérlői összetétel nem ismert, ezért a bérlemények kialakítását a beruházó a határoló szerkezetekig építi ki. Az épület szintszáma 6, amelyből a két alsó szinten helyezkedik el a teremgarázs, a legfelső szinten az irodaszint és a köztes szinteken kaptak helyet a kereskedelmi egységek. A szükséges parkolóhelyeket a 171 db férőhelyes felszín alatti mélygarázs biztosítja, amelynek ki-, és behajtója az Apor Vilmos térnél található, ezen felül a tér felőli főbejárat mellett 12 férőhelyes kerékpártárolót alakítunk ki.
Az áruszállítás a Szendi Árok felőli közúti kapcsolaton keresztül történik a gazdasági udvarba, amely egyidejűleg 3 db tehergépkocsi fogadására alkalmas, ollós emelő berendezésekkel kialakítva. A gazdasági udvarból a kereskedelmi szintek között kialakított gazdasági lifteken és feltöltő folyosókon keresztül érkezik az áru az üzletekbe. A parkolószintek és az üzletek között liftek, míg az üzlet és irodaszintek között mozgólépcsők és teherliftek biztosítják a forgalmat. A belső átrium nagy üvegtetőjén át bejutó fény világossá teszi a teret, a szintenként növekvő födémáttörések pedig biztosítják az átláthatóságot, továbbá galériák kialakítását teszik lehetővé, és nem utolsó sorban egyedi hangulatot kölcsönöznek az üzletháznak.
Homlokzatképzés
Az épület egységei, bérleményei egy központi átriumra szerveződnek, amelyek a tömegalakításban is megjelennek. A homlokzatok tagolásait megpróbáltuk környező beépítés tömegeihez igazítani. Így alakult ki egy kis üvegdoboz az Apor Vilmos tér - Szendi Árok sarkon, amelyet körbeölel a nemesvakolattal kialakított, „L” alakú épülettömeg. A homlokzatképzésnél arra törekedtünk, hogy a közvetlen szomszédos társasházak felé egyszerű, visszafogott zöldfelülettel borított felületeket alakítsunk ki. A főbejárat oldalán a kifelé zárt bevásárló központokkal ellentétben a nyitott, kisvárosias hangulatra törekedtünk, kirakatok és külső teraszos kapcsolatok kialakításával.
Szerkezet-, és anyaghasználat
Az épület szerkezeti rendszere monolit vasbeton pillérváz, monolit vasbeton lépcsőházi blokkal. A pillérváz kitöltő falazata a külső homlokzaton 30 cm vastag vázkerámia falazóelem 10 cm-es ásványi szálas hőszigeteléssel. A kereskedelmi-, és az irodaterületeken a válaszfalak 15 cm vastag gipszkarton szerkezetek. Az irodaterületeken lángmentes padlószőnyeg, a kiszolgáló helyiségekben és a vizesblokkban greslap burkolat készül.
Az épületet bitumenes csapadékvíz elleni szigeteléssel és expandált polisztirol hab hőszigeteléssel kialakított lapos tetővel terveztük. A területen összefüggő talajvíz nem jellemző, de időszakos rétegvizekkel kell számolni. Így a térszín alatt vízzáró vasbeton szerkezetet alakítunk ki, az üzleteknél talajvíznyomás elleni szigeteléssel. A külső megjelenést az ásványi szálas hőszigetelésre készített homokszínű nemesvakolat- rendszer, valamint az alumínium hátszerkezetre rögzített, szerelt, magasfényű, rozsdás alapszínű fémburkolat adja. A homlokzati nyílászárók és üvegfalak hőhídmentes alumínium szerkezetek porszórt felülettel, hőszigetelő üvegezéssel.
Hegyvidék Központ
vezető tervező: Szerdahelyi László
építész munkatársak: Pesti József, Földesi István, Gulácsi Norbert, Gáspár Tibor, Hőnich István
statika: Styaszny Sándor - Akonstrukt Kft.
épületgépészet: Kolarovszki László, Nyári Balázs - Kőrös Consult Kft.
elektromosság: Kun Gábor, Komlósi Tibor - Hungaroprojekt Mérnökiroda Kft.
tűzvédelem: Dr. Csizmadia Zoltán - OPROMM Mérnöki Iroda Kft.
konyhatechnológia: Gauland András - TECO-Gastro Bt.
környezetvédelem: Rogács István - Epsylon - Natura Kft.
kerttervezés: Tarcsányi Judit - Gardenworks Kft.
úttervezés: Czine Ferenc - Újlak Mérnökiroda Kft.
generáltervező: Aspectus Architect Zrt.
tervezés éve: 2009
kivitelezés éve: 2011-2012
bruttó szintterület: 15.000 m2
bruttó beruházási költség: 3 Mrd Ft
megbízó: WPR NONUS Ingatlanfejlesztő Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
generálkivitelező: Market Zrt.
Kapcsolódó oldal:
„Nem akartunk gigászi plázát!” - környezettudatos üzlet- és szolgáltató központ épül a XII. kerületben