Épülettervek/Lakóépület

”Itt fogunk lakni!” Támogatott terv: Rustinczky László, Molnár-Schád Gergely

2011.04.27. 13:25

Bemutatjuk az Itt fogunk lakni! pályázat Rustinczky László, Molnár-Schád Gergely zsűri által támogatott tervét.

 

Műszaki leírás - családi ház koncepcióterve
A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt ötletbörzét írt ki abból a célból, hogy építészeti koncepciók készüljenek a III. kerület Harsánylejtő Kertváros lakóingatlan-fejlesztési projekt számára. A kiíró összesen 51 telket jelölt meg lehetséges helyszínként a pályázat résztvevői számára. A telkek mérete és a rájuk vonatkozó szabályozás a csalási háztól a négylakásos társasházig többféle épülettípus kialakításának lehetőségét magában hordozza. A kiíró a tervezendő épülettípust családi házként határozta meg. A kiíró által adott tervezési program nagy alkotói szabadságot enged meg a tervezőknek, mivel az épülettípus és az építési szabályozás betartandó kritériumai mellett egyéb megkötést nem tartalmaz. A kiíró célja tehát beépítési alternatívák keresése és a telekértékesítés során a vevők megfelelő orientációjának biztosítása.

A helyszín
Harsánylejtő a III. kerület északi részén, Budapest közigazgatási határának közelében helyezkedik el. A Bécsi út, Testvérhegy, Hármashatárhegy és a Csúcshegy által határolt terület kényelmesen megközelíthető, ám távol esik a város zajától. Az északkelet felé, a Bécsi út irányába lejtő területen kellemes a levegő a hegyes környezetnek és a környékbeli erdőknek köszönhetően. A lankás domboldal jó benapozottságot tesz lehetővé, mely ideális családi házas lakóövezet kialakítására.

A terület a régészeti feltárások adatai szerint már évezredekkel ezelőtt lakott volt, a tatárjárás után elnéptelenedett, az elmúlt 500 évben elsősorban mezőgazdasági területként használták. A környék lakóövezeteiben jelentős a zöldfelületek aránya, azért a terület méltán nevezhető emberközeli, kertvárosias övezetnek. A közeli utcák jellemző épülettípusai a családi házak, villák, kisebb arányban társasházak, lakóparkok. A 39 hektár összterületen a fejlesztő 3 ütemben 178 építési telek kialakítását tervezi, melyekhez korszerű úthálózat, és földkábelen vezetett közművek fognak tartozni. A terület szabályozásának fontos eleme az alacsony beépítettség és a zöldfelületek magas aránya, mely biztosítja egy egészséges, emberközeli környezet létrehozását.  

 

Tervezési szempontok
A szokásos építészeti műszaki szempontok mellett a kiíró korunk nagy jelentőségű kérdéseit, a környezettudatosságot és a fenntarthatóságot állította középpontba és jelölte ki követendő irányként. A világ kortárs építészetét jelentős mértékben átható gondolatok Magyarországon is egyre nagyobb teret nyernek. Az új épületek tervezése és építése mindig egy új lehetőséget jelent a környezettudatos szempontok egyre hatékonyabb érvényre juttatására.

Az általunk választott tervezési telek egy északkelet-délnyugati irányú hossztengellyel rendelkező, trapéz alakú terület, mely ideális helyet biztosít egy korszerű családi ház számára. A terület mérete és a vonatkozó előírások egy magas igényszintű, akár több generáció számára is otthont adó épület kialakítását teszik lehetővé. Mivel az életteret illetően konkrét igények nem kerültek megfogalmazásra, a rendelkezésre álló adatokon kívül a napjainkban a kertvárosi családi házaktól általánosan elvárt igényeket vettük alapul. Ezek körül fontosnak tartottuk a kellően tágas, jól szervezett, kényelmes élettér biztosítását, amely a fenntarthatóság és a környezettudatosság előtérbe helyezésének köszönhetően mentes a túlzásoktól és a városi villák egy részére jellemző terjengős fényűző terektől. Amit viszont a ház maradéktalanul meg kíván valósítani: a környezettel és a kert zöldfelületeivel való intenzív kapcsolat, a tájhoz való alkalmazkodás, a környezet tehermentesítése, a károsanyag-kibocsátás csökkentésével az építkezés megkezdésétől az épület üzemelésének teljes időtartamán keresztül.

Tervezési program
Az általunk felvázolt tervezési program egy 5-7 fős család számára biztosít életteret. Fontos szempont volt az egészséges mozgás és feltöltődés lehetőségének, valamint a járművek épületen belüli biztonságos elhelyezésének és megközelíthetőségének biztosítása. Hangsúlyt helyeztünk arra is, hogy az épület mindenkori lakóinak igényeit kellő rugalmassággal követni tudja. A mindenkori trendekkel szemben a funkcionalitást és az egyszerűséget helyeztük előtérbe, az épület időtállóságának biztosítására. Az anyaghasználatot illetően előnyben részesítettük a természetes és helyben is rendelkezésre álló anyagokat - téglát, fát-, amelyek barátságos, kellemes érzetet nyújtanak és a felesleges szállítás kiküszöbölésével a környezet terhelését is csökkentik. Ez utóbbi célból újszerű anyagok, technológiák alkalmazását is javasoljuk, mint például a Novacem cement, amelynek gyártási eljárása szén-dioxidot köt meg. A lejtős terep adottságaiból kiindulva az épületet 3 szintesre terveztük. Az utcaszinthez közeli földszint elsősorban a közösségi helyiségeknek ad helyet, az emelet a hálószobák intim szférájának, míg a pince a kiegészítő funkciókat foglalja magában.

Térszervezés
A földszinten a tágas étkező - nappali térbe érkezünk, ahol a vertikális közlekedést biztosító lépcsőt is megtalálható. Ezt a teret áramló térként alakítottuk ki, mely jobb lehetőséget ad az otthonosabb kialakításra és érdekesebb térélményt nyújt, mint a gyakran alkalmazott mindent egyben terek. Ezen központi tér nagy üvegfelületeivel és teraszkapcsolatával szerves vizuális és funkcionális kapcsolatban van a kerttel. Az épületrészek által közrefogott védett patio az év legnagyobb részben ideális tere a családi étkezéseknek, vendégfogadásnak, amelyhez a szükséges intimitást az épület és a kert kialakítása biztosítja. A konyha is szervesen kapcsolódik a nappali-étkező teréhez, de szeparálása is megvalósítható. A nappali teréből közelíthető meg a szülői hálóblokk, amely saját gardróbbal és vizesblokkal rendelkezik. Az előtérből nyíló mini-apartman a ház legrugalmasabb tere kíván lenni: használható vendégszobaként, lehet a nagyszülők lakrésze, de kialakítható műteremként, irodaként is. A tömör és transzparens felületeket magában foglaló szalagablak-szerű nyíláselhelyezés biztosítja az ablakok áthelyezhetőségét, tartószerkezetek bontása nélkül. Ennek köszönhetően a tér jól tudja követni a ház lakóinak mindenkori igényeit.

Az emeleti hálószoba-blokk félrevonulás és a pihenés tere, elképzelésünk szerint a fiatalabb generáció számra. A szobák közti válaszfalak a mindenkori igények szerint alakíthatók ki, illetve a használat megváltozása esetén áthelyezhetőek. A zöldtetős kialakítás a traktus két szélső szobája számára is közvetlen kert- illetve teraszkapcsolatot biztosít. A hálószobák üvegfelületei előtti eltolható árnyékoló táblák a nyári meleg elleni védelem mellett kellő intimitást is biztosítanak. A pince a kiegészítő funkcióknak ad helyet, itt található a gépkocsitároló, a hozzá kapcsolódó kis műhellyel, a gépészeti berendezések elhelyezésére szolgáló helyiség, és a háztartási helyiség. Ezen a szinten kapott helyet a mini wellness részleg: a kondicionáló szoba a testedzés, a szauna és jacuzzi pedig a feltöltődés lehetőségét biztosítja egész éven át.

Környezetvédelmi szempontok – Környezettudatos technológiák

 

Energia megtakarítás (passzív eszközök):

Energiatakarékos háztartási gépek:

  • fogyasztás csökkentése kisebb energiaigényű eszközökkel
  • Víztakarékos szaniterek:
  • vízfelhasználás csökkentése praktikus szerelvényekkel, melegvíz körvezetékkel
  • Energiatakarékos világítás: korszerűbb világítás kisebb fogyasztású fényforrásokkal
  • Az előírtnál jobban hőszigetelt falak, hőszigetelt nyílászárók:
  • a belső és külső tér közti hőáramlás csökkentése vastag hőszigeteléssel
  • Zöldtető: hőtároló tömeg a kiegyensúlyozottabb belső klímáért, nyári záporok esővizének hasznosítása, tárolása
  • Délre tájolt üvegfelületek: passzív napenergia hasznosítás nyáron átszellőztetés lehetősége
  • Helyi honos növényzet alkalmazása a mikroklíma szabályozására:
  • nyári állapot: árnyékolás lombokkal, téli állapot: fényáteresztés lomb nélkül
  • Praktikus, helytakarékos bútorozás és térformálás:
  • praktikus megoldások a belső térben az épülettérfogat csökkentésére


Energia ill. erőforrás nyerés (aktív eszközök):

  • Szürkevíz-hasznosítás speciális, erre alkalmas szaniterekkel
  • Mini záportározó a kertben - nyári csapadék hasznosítása a kert öntözésére
  • PV cellák és napkollektorok: elektromos áram és melegvíz termelés napenergiával
  • Szélturbinák: a teljes lakóövezet számára közösen telepített szélturbinák által termelt elektromos árammal járművek üzemeltetése, középületek épületek világítása
  • Hőszivattyú rendszer: a talaj hőjének hasznosítása fűtésre és melegvíz termelésre
  • Automatizált, programvezérelt gépészeti rendszerek (BMS)
  • optimális energiagazdálkodás fenntartása a környezeti paramétereket figyelembe vevő automata épületirányítási rendszerrel

További kibocsátás csökkentés:

  • Környezettudatos és újrahasznosított építőanyagok: az építkezés káros anyag kibocsátásának csökkentése újrahasznosított, illetve helyben gyártott építőanyagokkal, környezetbarát technológiákkal
  • Szelektív hulladékgyűjtés: hulladékok osztályozott gyűjtése és felhasználása nyersanyagként
  • Konyhakert: friss zöldség és gyümölcs olcsón, vegyszerek és szállítás nélkül
  • Kerti komposztáló: az összes szerves hulladék helyi hasznosítására

Adatlap

  • Építési telek számjele: 56
  • Építési telek területe: 1003 m2
  • Beépített terület (bruttó): 199,6 m2
  • Beépítettség: 19,9%
  • Összes beépített szintterület: 396,4 m2
  • Szintterületi mutató: 0,395
  • Hasznos alapterület (összes, nettó): 363,2 m2
  • Építménymagasság számított éréke: 4,95 m
  • Zöldfelület tervezett területe zöldtetővel: 960,7 m2
  • Zöldfelület tervezett területe zöldtető nélkül: 877,6 m2
  • Zöldfelületi mutató: 78%
  • a telek 30%-ára 3 szintes növénytelepítés szükséges