Jurity Andor Törtel eddig ki nem használt lehetősége köré építi diploma koncepcióját. A község termálvize ugyanis nagy kincs, amely a helyi turisztika fellendítését biztosíthatná.
Az épület helyszíne Törtel, pontosabban a község központjától 1 km-re található 43 hektáros terület. A környező telkek mind mezőgazdasági területekként vannak számon tartva, elszórtan erdősávokkal. Főként mezőgazdasági majorok találhatóak errefelé, illetve kisebb tanyák és egy horgásztó. A helyszín betonos úton közelíthető meg a községből, így autóval könnyedén lehet eljutni oda, azonban nagy szakaszokon hiányzik a járda kiépítése. A telek szélén egy buszmegálló található, ahol jelenleg naponta egy busz áll meg, ezeknek a járatoknak a sűrítésével a látogatók igényeit is ki lehetne szolgálni.
Az építési telekre vonatkozó szabályzatot a közelmúltban változtatták meg. A terület kiemelt helyet kapott a Törtel község településrendezési tervében. Któf, azaz Külterületen kijelölt tófürdő építési övezetként hivatkoznak rá, mely egy új tófürdő helyét jelentené a jövőben. A telek beépítési módja szabadon álló; a beépítettség megengedett legnagyobb mértéke 20%; a megengedett legnagyobb épületmagasság 7,50 m.
A tervezett épület egy termálfürdő. A területen található egy termálkút, mely jelenleg egy kisebb termáltóba engedi a termálvizet. A község nem hasznosította még ezt az adottságot, annak ellenére sem, hogy a helyiek szeretik használni a termáltavat, szoktak benne fürdeni, illetve megtöltik műanyag palackjaikat és visznek haza a termálvízből. Az építészeti program célja, hogy ne hagyjon kihasználatlanul egy olyan adottságot, mely valójában nagy értéket képviselhet. Ezen felül cél még Törtel község turisztikai fellendítése, ugyanis a közelben horgásztó és ahhoz tartozó szállók is találhatóak. A beruházási terv része, hogy ha a termálfürdő megfelelő látógatószámot eredményez, akkor az építési helyszín további részein apartmanházak is épülnek, ezzel is kielégítve az ideérkezők igényeit.
A településen a 60-as években végeztek gázfúrásokat, azonban gáz helyett hévízet találtak. Több tulajdonos váltást követően a kút és a földterület is visszakerült az önkormányzat tulajdonába, és a község eltökélt szándéka, hogy hasznosítsa az itt található termálvizet. A környező területeken az erdősávok a legmeghatározóbb elemek. Ezek az erdők osztják a tájat szeletekre, sokszor telekhatárként viselkedve. Ehhez a rendszerhez igazodva a területen egy L alakú erdősáv jelenik meg, mely természetes határt képvisel a fürdő és a szomszédos területek között. A termálfürdő mellett a beépítéshez szorosan kapcsolódó apartmanházak találhatóak. Ezek az épületek fontos szerepet játszanak a beépítési koncepcióban és az utcaképet is befolyásolják. Ez a beépített sáv szintén a telek egyik erőteljes határaként értelmezhető. A beépítés célja, hogy éreztesse, hogy az épített határon túl egy elzártabb, intimebb hely található. Ezt a választóvonalat erősítve az épületeket egy 3,00 méter magas fal köti össze, mely a telek teljes hosszán végigfut. Építészeti szándék volt, hogy ez a középület úgy mutasson beépítési mintát, hogy ne hagyja figyelmen kívül a már meglévő építményeket.
A belső udvar szerkesztési elvénél az organikus, a szabad formálás, és az egyéb szabályos szerkesztések sem bizonyultak megfelelőnek. A környező területekkel összevetve erős kontraszt alakult ki, idegenné vált a beépítés. Azonban a termőföldek és mezőgazdasági területek szinte derékszögű szabályossága átemelhetőnek bizonyult. A területek foltszerűségéből kiindulva az udvar szerkesztését egy derékszögű rendszer határozta meg. A főbb tengelyek az épületből kivezető utak lettek, az ezeket összekötő merőleges utak pedig a másodrangú tengelyek. Ezen szabályok miatt a külső rendszer és az épület belső funkcionális felosztása szorosan összekapcsolódik, az egyik következik a másikból. A főbb közlekedők csomópontjaiba kerültek a lábvizek, így a belső medencetér nem közelíthető meg lábmosó használata nélkül. A külső medencék elhelyezését is ezek a tengelyek szabták meg, a medencék mindig egy-egy főbb úthoz simulnak. Az apartmanházak mögött található termáltó szintén ehhez a rendszerhez igazodik. A medencéket vízszintes irányban a mellékutak kötik össze.
Az épület belsejét a különböző funkciódobozok szervezik. Ezen elemek közé tartozik a recepció, büfé, mosdóblokkok, zuhanyzók és a szaunavilág. A téglalap alaprajzú helyiségek úgy lettek elrendezve, hogy olyan területeket fogjanak közre, melyek jól elkülöníthetőek a többi funkciótól. A funkciódobozok által létrehozott nagyobb területek közé tartozik az öltöző, a medencetér, a szaunavilág, és az épület jobb oldalán található előtér. A medencetérben két taposó medence szintén létrehoz kisebb teresedéseket, ezek a részek pihenőhelyként működnek. A két leginkább zárt terület az öltöző és a szaunavilág lett. Ennek oka, hogy ezek a helyek sokkal intimbek, nem igényelnek óriási tereket. Ennek okán itt emeleti födémet is beépítenek, hiszen nincs szükség a medencetérrel egyforma nagyságú légtérre. Az első emeleten pihenők, masszázsszobák és szaunák találhatóak.
Kísérleti városközpont egy lakótelep közepén, termálfürdő Törtelen, rekreációs központ a Hajógyári szigeten, újrahasznosító központ a III. kerületben a volt Harisnyagyár területén, napközi Győrben, diákszálló Budapesten az Erzsébetvárosban, sörkert és sörmanufaktúra a Puskás Aréna közelében – ezeket emeltük ki a Lakó Tanszék műhelyének idei januári diplomaterv-terméséből. Színes, változatos helyszínek és programok – színes, változatos és érett tervek, öröm rájuk nézni. Ami közös bennük, az a hallgatók – már végzett építészek – szakmai elkötelezettsége és a tervek magas építészeti minősége. A diplomázók többsége itthon folytatja pályafutását, van aki tanulni, tapasztalatot szerezni külföldre megy – őket várjuk vissza. És reméljük, néhányukat DLA-hallgatóként is viszontláthatunk az elkövetkező években. Az ígéretes kezdést követően szép sikereket kívánunk nekik a további pályafutásukhoz!
A Lakó Tanszék közössége
Szerk.: Pleskovics Viola