Helyek/Köztér

Kötött geometria, szabad növénytársítások: díjnyertes magánkert Nyíregyházán

2010.07.23. 10:29

Bár a nyíregyházi családi ház esetén a fő sétányok nyomvonala és burkolása elkészült, mire a kerttervezési munkára felkérték Lipcsei Ágnest, a feladat (a telken elhelyezett kortárs épület okán) mégis inspiráló volt számára. Ez az eredményen is jól látszik, hiszen elnyerte „AZ ÉV KERTJE 2008” X. Országos kerttervezési és -építési nívódíj pályázat fődíját.

A család 2006 őszén kereste meg társaságunkat azzal a kéréssel, hogy tervezzük meg éppen épülő lakóházuk környezetét. A helyszínt első alkalommal bejárva két dolgot tapasztaltunk:

- Az új családi ház egy olyan modern, letisztult, tágas terekkel, nagyvonalú építészeti megoldásokkal, minőségi építőanyagokkal megvalósított irányvonalat képvisel, mely mifelénk egyelőre még igen ritka. Örömmel láttunk munkához ebben a környezetben.

 

 

 

- Az épület előtti közel 20 m-es előkertben és az oldalkertben a fő sétányok burkolatai, kapubehajtó stb. már megépültek, tehát igazából ehhez kellett alkalmazkodnunk. Tervezői munkánk e felületeken gyakorlatilag a növénykiültetés tervezésére korlátozódott. A hátsó kertben akadt kicsivel több feladatunk, bár az utak nyomvonal vezetését illetően, illetve a támfal rendszerek kialakításával kapcsolatban is a megrendelőnek már határozott elképzelései voltak.

Előkert
A kerítésen kívüli közterületi előkert lombhullató, örökzöld és télálló lomblevelű fajokból – elsősorban cserjékből és talajtakarókból – tervezett, örökzöld hangsúlyokkal. A kerítésen belüli reprezentatív előkert három gondolat köré szerveződik:

  1. A bevezető gyalogos sétányt oszlopos gyertyán sor kíséri, közte a burkolat két oldalán annak szegélyére merőleges vérborbolya sávokkal.
  2. Az előkertet két oldalról övező fasor egységes fajú – hárs, alatta a sövénysorok íves felületet kontúroznak.
  3. A nagy kiterjedésű, déli tájolású íves gyepfelületet diagonális vonalak mentén telepített talajtakaró és évelő formák szabdalják.




Az előkert meghatározó eleme a sétány mellett a szegélyre merőlegesen futó, ismétlődő vérborbolya sor, melyet az egyik oldalon oszlopos gyertyán sor kísér. Az épület utcai homlokzata aszimmetrikus, a jegenye alkatú gyertyánok sora az aszimmetriában magasabb homlokzati felület előtt áll. A nagy felületet ellensúlyozza és megtöri a jegenye alkatú lombhullatók égbetörő karcsúsága.

A kert középső része
Az épülettől délre eső keskeny sávot értjük e terület alatt, mely a lakóház délnyugati sarkától indul és az uszoda részhez tartozó terasz mellett ér véget. A terület kezdőpontján terebélyes lombkoronát nevelő juhart terveztünk, mely mint hangsúlyos kezdőpont és az előkertet kitakaró lombsátor egyaránt funkcionálna. Innen indul a gömbkoronát nevelő, magas törzsre oltott csepleszmeggy fasor, mely végig kíséri a kert déli kerítését egészen a keleten beforduló hársfa sorig. A csepleszmeggyek alatt színes évelő és talajtakaró foltok borítják be a felületet, melyek helyenként átfutnak az épületet kísérő járda fal felőli oldalára is. A terasz előtti kavicsterítésen egyforma, ismétlődő dézsás növények telepítését terveztük úgy, hogy a sarokban egy évelő sáv átfut a kavics felület mellé is. Az átterjeszkedő virágfelület színes levelű zsálya.

 


 

A megvalósulás a sétány mellett harmonikus, megnyugtató.

A kert keleti része - hátsókert
A hátsókert centrumát egy kerti építmény környezete uralja. Az építmény fedett teraszának burkolatához kapcsolódik az Old Town lapokból tervezett burkolat. E felületet napozóterasznak szántuk tekintettel arra, hogy minden korábban említett terasz fedett. A burkolt felületet íves támfalsor kíséri intenzív cserje és talajtakaró szegéllyel. A napozóteraszhoz közeli támfal teteje intenzíven beültetett keskeny zöldsáv, míg a hátsó - főépülethez közeli – terasz szintje fokozatosan emelkedő, lombhullató facsoporttal hangsúlyozott lejtős gyepfelület. Ez a gyepfelület ellenpontozása is egyben a hátsókertet feltáró fő sétány déli oldalán elterülő lankás gyepes felületnek. E fölső teraszfelületet csak a kerítés, illetve az épületet övező szolgálati járda mentén szegtük intenzív növénytelepítéssel.

 


 

A kerti építmény előtti központi rész kiültetését a változatos, de önállóan is karakteres habitusú, levél formájú és színű cserjék, talajtakarók és évelők határozzák meg. A törpe, gömb tujasor szabályosságát a szálkás hátteret adó, laza díszfüvek emelik ki, míg az előbbi tuja sor haragos zöld színét az előtte lévő sásliliom sorok halvány zöldje, japán kövérkék és indás ínfüvek pirosa oldja.

Tervlapunkon a kert keleti határát hársfasorok lombsátra választja el a haszonkertnek fenntartott további kb. 30 m hosszú kertrésztől. Ezzel célunk az volt, hogy egy összefüggő, élő térfallal kitakarjuk a hátsó haszonkertet, illetve az azóta részben játszóterületté avanzsált kertrészt.

Munkánkat ”AZ ÉV KERTJE 2008”    X. Országos kerttervezési és -építési nívódíj pályázat – FŐDÍJjával jutalmazták.


Nyíregyháza – Családi ház kertjének terve - 2007
vezető tervező: Lipcsei Ágnes
generáltervező: Lipcsei Ágnes - Mundus Viridis Kft.
tervezés éve: 2006
kivitelezés éve: 2007
bruttó szintterület: 2900 m2
beruházási költség: 12.000.000 Ft
építtető: magánszemély
generálkivitelező: NYÍRÉP Kft. - Nyíregyháza, Horváth Kertészet - Nagykálló