Közélet, hírek

Közkinccsé váltak a Gyermekvasút építészének tervei, írásai

2022.01.10. 11:09

Fodor Jenő a MÁV egyik vezető építésze volt, fontos szerepet töltött be a második világháború utáni vasúti építkezésekben, főként a felvételi épületek tervezésében.

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának tájékoztatása szerint szabadon felhasználhatóvá váltak Egry József festményei, Almásy László, Makkai Sándor, Sinclair Lewis, André Gide, Maróczy Géza, Henry de Vere Stacpoole írásai, Rosenberg Zsigmond zeneművei, illetve Fodor Jenő építészeti tervei január 1-jétől Magyarországon.

Az 1908-ban Budapesten született Fodor Jenő a MÁV magasépítési osztályának tervezője, a MÁV műszaki tanácsosa volt, fontos alakja a második világháború utáni vasúti építkezéseknek, azon belül is a felvételi épületek tervezésének. Ő tervezte többek között az egykori Úttörővasút, ma Gyermekvasút épületeit is, amelyeket korábban képgalériánkban mutattunk be. Írásaiban főként a vasút és a MÁV épületeinek újjáépítésével, felvételi és áruforgalmi épületekkel, vasúti magasépítményekkel foglalkozott.  



Ahogy a hivatal közleményében írták, a szerzői jogi védelem a szerző halálát követően még 70 évig él, ám ez az időtartam országonként változó lehet (az Európai Unió legtöbb tagállamában mindenesetre az alkotás a szerző életében és halálát követő 70 éven át részesül védelemben). Miután a mű közkinccsé válik, azt bárki engedély nélkül felhasználhatja, ugyanakkor az elhunyt szerző emlékét sértő magatartás ellen a védelmi idő lejártától függetlenül felléphet az örökös vagy az érintett közös jogkezelő, illetve érdekképviseleti szervezet, ha a magatartás sértené a szerző névfeltüntetési jogát. 

Forrás: MTI