Zártkörű tervpályázat
Kiíró: Gödöllő Város Önkormányzata
Építész Mester Egylet
Zsűritagok:
A tervpályázat célja pontos megfogalmazást nyert a pályázati kiírásban. A város életében fontos szerepet betöltő Főtér szerkezeti kialakításában jelentős változás áll be a jövőben, s ennek a változásnak a kezelésére várt válaszokat a Kiíró. A városháza bontásával felszabaduló területen olyan városszöveti szakadás, térfal hiány jön létre, amelyre a pályázók komplex elemzések és az elbontott épület kontúrjain túlmutató összefüggések újraértelmezésével adtak válaszokat.
A tervek az önkormányzati vezetés és a lakosság előtt is bemutatták, ezáltal érzékelhető volt az a szándék, hogy a Főtér meglévő kialakításába való beavatkozást minimálisra kívánják szorítani. A közösségi funkciók fejlesztése terén is maradt a kiírónak hiányérzete. A városvezetés ugyanis úgy ítélte meg, hogy a pályaművek fókuszába többnyire a Főtér építészeti átformálása került, és kevésbé a tér közösségi célú lehetőségeinek bővítése. A Bíráló Bizottság mindezek ismeretében a pályázatot építészeti minőség szempontjából sikeresnek tekinti.
A Bíráló Bizottság [BB] általános szempontrendszere és ajánlásai
A tervek nyilvános bemutatásán történt "szelíd pengeváltás" következményeként a BB újra körül járta a "bontás-nembontás" kérdés körét, annak ellenére, hogy a pályázati kiírás egyértelműen megfogalmazta, s kész tényként kezelte a jelenlegi városháza épületének elbontását. A BB e kérdéshez viszonyuló empátiáját, az 1.sz. pályaműben szereplő építészeti állítások hívták életre. A részleges bontás és az újrahasznosítás jegyében megfogalmazott terv magas színvonalú, karakteres megoldásai ellenére nem helyezhető reális alapokra. Szakmai alapú érvek - ellenérvek vizsgálatában a BB egységes álláspontot alakított ki a tekintetben, hogy racionálisan nem tartja megvalósíthatónak a terv által felkínált komplex architektúrát, de gondolati minősége koherens részét képezi a pályázat egészét jellemző kompetens, kortárs építészeti eszköztárnak.
A további négy pályamű mindegyike a bontás utáni állapot rekonstrukcióját, a tér újraértelmezését tűzte ki célul, ennek ellenére markánsan eltérő karakterekről beszélünk. Az új térfal létrehozását, a hiány pótlását, mindegyik terv evidenciaként kezelte. Színes palettája tárul fel e tekintetben a megoldásoknak. Tartalmában az egyszerű eszköztártól (3.sz. pályamű), a rétegzettebb megoldásokig (5.sz. pályamű) vonulnak fel a pályaművek.
Egységesen minden pályamű, a tér egészének figyelembe vételével fogalmazta meg megoldási javaslatait. Fontos üzenetnek tekinthető ez a magatartás, mert rávilágít arra, hogy a tér valós városszöveti rehabilitációja, nem egyetlen lokális probléma megoldásában rejlik, hanem átfogó, komplex döntések sorozatában. A pályázat nagy mértékben hozzájárulhat ahhoz, hogy a Kiíró megalapozott, összefüggő szempontrendszert állíthasson fel, fogalmazhasson meg a tervezett beruházáshoz. Pontosabbá, érthetőbbé válhatnak ezáltal a fejlesztési, rehabilitációs szándékok. A térhasználat irányai, arányai magyarázhatók és kézzelfoghatók lesznek.
A tervpályázat végeredménye:
I. helyezett:
II. helyezett: