Hilton szálloda nyílt Debrecen történelmi városközpontjában, a Református Nagytemplom és a Református Kollégium szomszédságában. A négycsillagos, hivatalos nevén Hilton Garden Inn Debrecen City Centre a szállodalánc első vidéki hotele Magyarországon; az épület generáltervezője a BORD Építész Stúdió, belsőépítésze a BIS Építész Iroda volt, és az A-Híd Kft. kivitelezésében valósult meg.
A BORD Építész Stúdió több debreceni épületet is jegyez: ők tervezték a Kossuth tér közvetlen közelében lévő Mercure Hotelt, az egyetem új Innovációs Központját és a nemzetközi repülőtér új terminálját is. A BIS Építész Irodáról a Reimholz Péter és Nagy Péter által tervezett Szabadság téri eklektikus ház és kortárs ráépítés kombinációjának belsőépítészeti kialakítása kapcsán írtunk utoljára itt az Építészfórum oldalán.
A debreceni már több mint az ezredik Hilton-hotel a világon. A szálloda 101 szobával, 45-50 férőhelyes all day dining étteremmel, 35-40 fő kapacitású sky-bárral, 30-35 fő számára berendezett tetőterasszal várja a vendégeket, emellett fitneszteremmel, tárgyalóval, mélygarázzsal, gyereksarokkal és egy 8-10 fős tárgyalóval is rendelkezik. A hotel a fejlesztője szerint a legmodernebb fenntarthatósági előírásoknak megfelelően épült, és elnyerte az amerikai szabványoknak megfelelő LEED Gold minősítést is.
Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere az ünnepélyes szalagátvágáskor azt mondta, a város az elmúlt évek gazdasági eredményeivel hívta fel magára a Hilton döntéshozóinak a figyelmét. A várhatóan hosszú éveken át dinamikusan növekvő gazdaság, a turisztikai értékek, a repülőtér, a várost jellemző biztonság mellett a turizmus számai is alátámasztják a szállodaépítésre vonatkozó döntés helyességét - tette hozzá a polgármester jelezve, hogy 2023-ban 4 százalékkal nőtt a vendégek és 5,2 százalékkal a vendégéjszakák száma Debrecenben, amivel a tavalyi új csúcsév volt a város turizmusában. A turisztikai piac az idei évben robbant igazán: az első negyedévben a vendégéjszakák száma 23 százalékkal, a vendégeké pedig 17 százalékkal emelkedett az előző év első negyedévéhez képest.
Suhajda-Molnár Anikó, a Kisfaludy2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. vezérigazgatója szerint az első fél évben Debrecenben 100 ezer vendéget fogadott, akik 288 ezer vendégéjszakát töltöttek el, a város szálláshely-bevétele 6,7 milliárd forint volt.
Forrás: MTI, Turizmus.com