Épületek/Középület

Milánó az Expo előtt I.: Porta Nuova

2015.02.12. 07:00

Célegyenesben a világ élelmezésére fókuszáló milánói Expo 2015, amelynek magyar pavilonja körül kialakult szakmai és közéleti botrányairól az Építészfórum is rendszeresen beszámolt. Néhány cikkel azonban szeretnénk kitekinteni a vásárváros területéről és megnézni, milyen egyéb építészeti projektekkel készül a lombard nagyváros a májusi megnyitóra. 

Számos grandiózus beruházás zajlik a városban, több nem is kapcsolódik közvetlenül az Expo működéséhez és a várható 20 millió látogató kiszolgálásához, de átadásukat igyekeznek ahhoz időzíteni. A város északi részén, néhány megállónyira a belvárostól és csak pár lépésre a milánói főpályaudvartól helyezkedik el a Porta Nuova városrész, ami nagyszabású átalakuláson megy át. A negyed nevét adó „Új kapu” tipikus 19. század eleji neoklasszikus diadalív jellegű városkapu, egy a Milánó akkori határait körbevevő számos kapuból.  Az ezredfordulóra elhanyagolódott városnegyed rehabilitációjának tervét hivatalosan 2004-ben jelentették be azzal, hogy 10 évvel későbbre a városrész tejesen megújul és kapcsolódni fog az 1950-es, 60-as években számos toronyházzal kiépült szomszédos közigazgatási negyedhez.  

A Porta Nuova fejlesztési terv 340.000 négyzetméter beépítést tervezett, amelyben irodák, kereskedelmi egységek, lakóépületek, kulturális célú épületek valósulnak meg, ezek egy közparkot fognak majd közre. A negyed alacsony minőségű, főleg földszintes lakóházak szanálásával kezdődött, csupán néhány kiemelkedőbb, emeletes épületet hagytak meg, azokat felújították, nagy részükben elegáns éttermek és üzletek költöznek. Az Európai Fejlesztés Alap által támogatott magánberuházás területének határát az 1961-ben épült Porta Garibaldi vasútállomás képzi, amelynek áthaladó vágányait lefedték és fölé épült a negyed új központja bevásárlóközponttal és a városrész ikonikus épületével az Unicredit toronnyal.

A tervekben még Garibaldi toronyként szereplő, a tetején levő, esténként különböző színű LED megvilágításban pompázó „tű” végződésű antennával együtt 231 méteres magas épület az ország legmagasabbja, Cesar Pelli tervei alapján készült el 2012-re. Két évvel korábban avatták vetélytársát, a közhivataloknak, így az Expo igazgatásának is otthont adó,  Pei Cobb Freed & Partners iroda tervezte Palazzo Lombardiát, ami az Unicredit torony megépültéig az ország legmagasabb felhőkarcolójának számított.

Szintén itt épült meg a már korábban bemutatot Bosco Verticale, azaz a függőleges erdő elnevezésű, tervezetten kiskertekkel belakott és ezzel zöldülő lakótorony-pár Stefano Boeri tervezésében. A téli időszakban még kevésbé zöld képet mutató, a helyiek véleményét erőteljesen megosztó épület még keresi az erkélyekre betelepíthető megfelelő fa-és növénytípusokat. Körülötte azonban kezd felpezsdülni az élet, bio- és tematikus éttermek nyílnak, létrejött egy művészeti inkubátorház is a Boeri Studio - Nicolin Studio Architettura közös tervei alapján, valamint a totalitárius rendszerek kutató- és bemutatóközpontja a Case Della Memoria.


 

A húsz építész által jegyzett, többnyire iroda- és lakóházakból álló negyed mára nagyrészt elkészült, az Expo előkészítésének számos irodája is itt működik. Több épület azonban még befejezésre vár, néhány nem is készül el a májusi megnyitóig. A városrész jövőbeli központját képző park jelenleg a tereprendezésnél tart. A terület alatt tavaly óta már metró is fut, ami egyelőre még csak átszállásos kapcsolatot biztosít a belvárossal, de a tervek szerint májusra elkészül az 5-ös vonal utolsó szakasza is, ami majd összeköti Porta Nuovát a világkiállításra időzített másik nagyszabású iroda- és lakónegyeddel, a Zaha Hadid fémjelezte Tri Torre–CityLife kerülettel.

Bán Dávid