Épülettervek/Hallgatói terv

Távbeszélő – Kollektívház – Kapui Kevin diplomaterve

2023.10.16. 12:54

Kapui Kevin diplomamunkájában a Római-parti Postás üdülő megmaradt szerkezetét egy összetett, kíséreleti funkcióval lakja be. Programja nem csupán a vázig visszabontott modernista épület hasznosítása, hanem az épületen és közvetlen környezetén túlmutató társadalmi célokat is megfogalmaz.

Diplomamunkám témáját a 2006 óta teljesen elhagyatott Római-parti Postás üdülő épülete adja, melyet K. Artner Klára tervezett 1970-ben. Az építészeti tervek nagy része elveszett, és az épületet 2021-ben elkezdték bontani. Azonban az internetes források, blogbejegyzések, archív fotók és részleges belsőépítészeti tervek segítségével sikerült visszafejtenem az épület szerkezetét.

A globális járvány hirtelen változásokat hozott mindennapjainkban, a home-office vált általánossá, és az otthonainkat munkahellyé, iskolává és játszótérré alakítottuk. Ez a helyzet felvetette a kérdést, hogy milyen hatása lehet ennek a környezeti kultúránkra és környezetünkre. Norman Foster erről úgy vélekedett, hogy a történelem folyamán számtalan globális katasztrófa hatott az építészetre. Például Angliában az 1666-os tűzvész után téglával építették újra Londont. Foster azt jósolja, hogy azok a folyamatok, amelyek már elindultak a járvány hatására csak felgyorsulnak. Elektromos autók elterjedése, dróntechnológia szállítási célokra, zöld építészet, városi zöld területek védelme –  csak néhány Foster gondolataiból a jövőnkre tekintve.[1]

Program

Tervezésem kezdetén úgy gondoltam, hogy a karantén és korlátozások közepette lehetőségem van a jövő alakítására. Projektemre egyfajta utópiaként tekintettem, és hat fenntartható programpontot vizsgáltam.

  • Energia: Napelempark segíti az épület energiaellátását a lapos tetőn, és okosotthon alkalmazás segíti a lakókat az energiafelhasználásuk vizualizálásában.
  • Alacsony vízfelhasználás: A tetőteraszra pozsgás növényeket telepítek, és automatizált öntözési rendszert használok a Duna vízével.
  • Közlekedési terhelés csökkentése: Partneri kapcsolatok révén lehetőség nyílik a lakóknak elektromos közlekedési eszközök (kerékpár, autó, roller) olcsóbb bérlésére és elektromos autók töltésére napelemek segítségével. Az épülethez tartozó autók töltése az épületen elhelyezett napelemek segítségével történik.
  • Egészség: Az épület minden lakója számára megfelelő mennyiségű és minőségű zöldterületet biztosít.
  • Épület városi szövetbe integrálása: Az épületet inkább felhasználom, mintsem lebontom, és a Duna partján álló csontváz-szerű szerkezetbe egyszerűen "beköltözök".
  • Hulladékstratégia: Az épület közösségi központként működik, ahol a lakók hulladékból termékeket hoznak létre, és az alapanyagokat a helyi "FKF hulladékudvarokból" nyerik. A program időszakos, és cserélődő kollektívákat von be.

Ez az épületem legfontosabb programpontja. Az ötlet egy már létező programból fejlődött ki. A japán kisváros Kamikatsu példájából inspirálódtam, amelynek sikerült elérnie, hogy nullára redukálják a hulladékot. Ezt a módszert népszerűsítik, sőt oktatják is saját akadémiájukon.[2]

A Római-parton található Távbeszélő kollektívház lakói mint egy alkotó kollektíva vannak jelen. Pályázat benyújtásával juthatnak lakáshoz és hozzá tartozó műhelyekhez, irodákhoz, szolgáltatásokhoz. A célközönsége olyan alkotó személyek, akik hulladékból terméket tudnak előállítani. Az igényelt alapanyagokat az “FKF hulladékudvaraiból" már leválogatva kapják meg. Előre meghatározott ideig lakik itt mindenki, utána cserélődik a kollektíva. 

Az épület inkubátorházként működik, lehetőséget kínálva akár konkrét startup vállalkozások indítására is a pályázók számára. Nemcsak kísérletezésre és fejlesztésre ad lehetőséget, hanem a termékek értékesítésére is. Erre az épület földszintjén egy külön üzlethelyiség található, amelynek másik fele az elhasznált, de még használható holmiknak van fenntartva, például babakocsi, gyerekjáték stb. Fontos, hogy a személyzet csak tiszta és működő állapotú holmikat fogad be és ad tovább. Ezeket a holmikat ingyenesen vihetik el az érdeklődők, így segítve a hulladék csökkentését és az újrahasznosítást. 

Az épület belső udvarán a kollektíva hétvégente piacokat is tarthat. Az emeleten található workshop és kiállítótér a lakosság bevonására, oktatására és kreatív fejlesztésére szolgál. Mindebben a lakók végig támogatást kapnak, mivel a kollektívában olyan személyek is részt vesznek, akik a PR, marketing, jog, gazdaság és értékesítés területén jártasak.

A Római Parti Távbeszélő Kollektívház az ilyen kezdeményezések első lépcsőfoka lehet. A város különböző pontjain megjelenhetnek hasonló szervezetek, programok és épületek. Az "FKF Hulladékudvarok" például egy szélesebb kezdeményezés részei lehetnének, és további lehetőségeket kínálnak a hulladék újrahasznosítására és a kreatív alkotásokra. Például a 11. kerület elhagyatott gyárépületei alkalmasak lehetnek egy Alkotóház létrehozására, ahol olyan művészek dolgozhatnak, akik kidobott bútorokat újítanak fel és alakítanak át. Ezeket a termékeket pedig különböző pontokon a városban lehetne értékesíteni. A Régi Postás üdülőhöz tartozó beépítetlen területen elkészülhetne Magyarország első hulladékfeldolgozó akadémiája, ahol a lakosság oktatása folyik.

Építészet

A modernista épület tornyában 5 emeletnyi lakószint épült ki. Emeletenként 2 db önálló lakás, valamint egy nagy, 2 szobás lakás. Az első emeleten a workshop és kiállítótér, közösségi konyha, és a hozzá kapcsolódó zöldtető található. A “betonlapály" másik oldalán napelemparkot alakítottam ki, valamint ide pozsgás növényeket terveztem. A földszinten nyitott terű irodák, kísérleti műhelyek vannak, valamint az épület Duna-parti oldalán helyezkednek el az üzletek.
A lakószintekhez tartozó feljutás is innen történik lépcsővel, illetve kulccsal működtethető lifttel lehet egészen a tetőteraszig feljutni.

Tetőterasz
A tetőteraszon az eredeti Postás üdülő ikonikus postaláda-szerű nyílásainak emlékét egy perforált fémszalaggal idézem meg, amelyet a betonszerkezetbe integrálva, összekötve az épület vertikális közlekedőivel tartok meg.

Lépcsőház, teraszok
A betonfödémeket fém lépcsőház töri át, valamint az épület tömegéhez szorosan hozzásimulva egy üveglift található. A lakószintekhez nagy méretű közösségi teraszok kapcsolódnak, amelyekről nyílnak a lakások. A teraszokat fém hálóra futtatott növények határolják. Az épületen a nyers beton dominál, amit fa pálcás burkolati elemek és vékony, többrétegű üvegcsíkok szakítanak meg.

Lakások
Az épület 5 lakószintjén összesen 15 lakás található: 10 önálló lakás és 5 darab kétszobás lakás. Összesen 20 lakó fér el. Az önálló lakások 40-47 m2 alapterületűek. Önálló konyhával, fürdőszobávala és mosógéppel vannak ellátva, és mindegyikhez fedett terasz kapcsolódik. A többszobás lakás 88 m2, tágas közös konyha, nappali tartozik hozzá, valamint a lakószobákhoz saját fürdőszobát terveztem.

Első emelet
Erre a szintre kizárólag az üzletből lehet feljutni. Itt található a workshop-terem, ahova lakossági programokat, valamit látogatható kiállításokat lehet szervezni. Tágas közösségi konyha is helyet kapott, amelyet tolóajtókkal lehet összenyitni a terasszal. A lakótorony liftje ezen a szinten nem áll meg és a lépcsővel sem megközelíthető, mivel innen eltávolítottam a födémet. Az így kiszabadított betonpillérek még légiesebben nyúlnak túl a belsőudvarra.

Co-office
A földszinti nagy “lapály" betonfödémjeit átriumokkal törtem meg, és engedtem be az óriás térbe a természetet. Ezekben az átriumokban szintén lehet tartózkodni, akár még dolgozni is. Az iroda belsejében csak a betonpilléreket hagytam meg, ezek köré szerveztem a munkaállomásokat. Ezeket hőre lágyuló ipari filces anyagú paravánokkal szeparáltam max. 150 cm magasságban. Az iroda belső bútorozása mobilis, amit az itt dolgozók szabályoznak, ösztönözve a kollaborációt. Az iroda tere teljesen átlátható, csak a nagy teakonyha és étkező töri meg, illetve a hátsó szakaszban elhelyezett kísérleti műhely. Ezt gumifüggönyökkel választottam el a nyitott terű irodától. A másik szárny irodáinak koncepciói hasonlóak; ehhez az oldalhoz zárt műhely és raktár is tartozik.

Fedett előtér
A beton födém szélétől visszahúzott irodák üveg tolóajtajai elé tágas fedett teraszok kerültek. Ezeket nagyméretű fapálcás nyitható ajtókkal láttam el, amelynek bizonyos elemeit futónövényekkel telepítettem. Ennek nyitása- csukása szabályozza a terasz egységét is. Akár önálló külső munkaállomás is kialakulhat itt.

Az épület tervezése és kialakítása során a modernista stílus jegyei mellett a természet és az innováció is fontos szerepet kapott. A beton és faanyagok összjátéka, valamint az üvegezett felületek lehetővé teszik a természetes fény behatolását az épület belsejébe, miközben megőrzik az ipari stílus nyersségét és funkcionalitását. Az épület különleges környezetet teremt a lakók, dolgozók és látogatók számára, lehetőséget adva a kreativitásra, együttműködésre és az ötletelésre

 

Kapui Kevin

[1] https://epiteszforum.hu/norman-foster-a-covid-19-nem-fogja-megvaltoztatni-a-varosainkat
[2] https://www.theguardian.com/world/2020/mar/20/no-waste-japanese-village-is-a- peek-into-carbon-neutral-future