Csak úgy, mint minden év végén, idén is megosztjuk Önökkel a legnépszerűbb írásokat, ám 2021-ben a méltatlanul mellőzött cikkeknek is adunk egy új esélyt. Mai összeállításunkban kevesek által olvasott, ám érdekes írásokat ajánlunk.
Kotsis Iván és a szecessziós falusi iskolák
A 20. század első felének legjellemzőbb középülettípusa a templom és az iskola. Mindkettőből számos egyszerű, visszafogott, ám számos látványos példa is született. Az ebben az időszakban alkotó építészek tulajdonképpen szerencsésnek mondhatták magukat, hiszen ez a két épülettípus nem csak kutatást igénylő, izgalmas és nemes feladatot jelentett, hanem némi művészi önkifejezésre is lehetőséget adhatott. Csak úgy, mint kortársai, id. Kotsis Iván is több oktatási, tudományos, és vallási funkciójú épületet tervezett, korai iskolaépülettervei ugyan nem valósultak meg, mégis érdemes velük foglalkozni.
Úgy maradt… Szentföldi utazás a Hűvösvölgybe
Molnár Farkas egyik legkülönlegesebb műve lehetett volna, ha elkészül, de végül csak torzó maradt. A hűvösvölgyi rozsdás fémkapu azonban még ma is egy tekintélyt parancsoló félkész építményt rejt, amely egyelőre hiába kiált új funkció után. A Magyar Szentföld-templom tragikus történetét Bán Dávid írásából ismerhették meg az olvasók.
Felújítják a Kincsem palotát, irodaház lesz belőle
A Reáltanoda utcában álló, neoreneszánsz stílusú palotát Blaskovich Ernő, a legendás magyar versenyló, Kincsem tulajdonosa építtette az 1870-es évek végén, Bukovics Gyula tervei alapján. 2024-re újulhat meg teljesen.
"Mit (t)eszel, ha az erőforrások végesek?"
Ez a kérdésfelvetése a legnagyobb hazai független kortárs művészeti fesztivál, az OFF-Biennále keretében megrendezett MENÜ imaginaire kiállításnak. Bár fő témája az étkezés, ennél sokkal általánosabb, az építészet szempontjából is kulcsfontosságú problémakört feszeget: ember és környezete rohamosan változó viszonyát.
Szolgálat és emlékezet – református templom Tornán
Egy épület különböző történelmi rétegeinek különleges együttélése valósul meg a szlovákiai Torna új református templomán. A főleg műemléki kutatásokkal és helyreállításokkal foglalkozó Krcho János által tervezett épületet Pazár Béla utalásokkal és emlékképekkel tarkított írásából ismerhettük meg.
Szerk.: Paár Eszter Szilvia