Közélet, hírek

Újabb három díjjal ismerték el a Market Építő Zrt. értékteremtő munkáját

2024.12.13. 15:50

A Dorothea Hotel és a Corvinus Gellért Campus beruházást, valamint a történelmi-kulturális értékmentésben élen járó ROM Vándor programot is elismerésben részesítette az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) évzáró ünnepi közgyűlésén. Míg a Dorothea Hotel a rangos Építőipari Nívódíjat érdemelte ki, a ROM Vándor programot Az Év Építőipari Társadalmi Felelősségvállalása Díjjal, a Corvinus Egyetem gellérthegyi kampuszát pedig Az Év Zöld Építménye Különdíjjal jutalmazta a szakmai zsűri.

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége díjairól

Mintegy negyedszázados hagyomány, hogy az ÉVOSZ az évzáró közgyűlésén díjazza az elmúlt egy esztendő legértékesebbnek ítélt építőipari beruházásait, kezdeményezéseit. Az Építőipari Nívódíj pályázatra a hazai vállalatok olyan fejlesztésekkel nevezhetnek, amelyek esetében a végszámla-érték meghaladja a hatszáz millió forintot, illetve a benevezett létesítmény legalább egy éve megkapta a használatba vételi engedélyét. Az Építőipari Marketingkommunikációs Díjakkal pedig az év marketingkommunikációs személyének, kampányának és legjobb társadalmi felelősségvállalási programjának érdemeit ismerik el. 

A magas építészeti-műszaki színvonalon megvalósított építmények, illetve az ezekben közreműködő szervezetek elismerésére meghirdetett pályázatot idén nyolc kategóriában írták ki: többlakásos lakóépület, középület, ipari és energetikai építmény, mezőgazdasági építmény, műemlék-helyreállítás és rehabilitáció, közlekedési létesítmény, komplex infrastrukturális létesítmény, illetve környezetvédelmi és vízügyi létesítmény. A pályázó projekteket komplex módon bírálták el, ami az adott építmény általános építészeti-műszaki értékelésére, a megvalósítás műszaki-technikai színvonalának megítélésére, gazdaságossági kérdéseire és a közreműködők (beruházó, tervező, kivitelező) együttműködésének minősítésére terjedt ki.

Építőipari Nívódíj: Középület – Kereskedelmi és vendéglátó építmény kategória – Dorothea Hotel Budapest

Az Építőipari Nívódíj pályázaton Középület – Kereskedelmi és vendéglátó építmény kategóriában díjjal jutalmazták a Dorothea Hotel Budapest, Marriott Autograph Collection fejlesztést, amelyre a Market Építő Zrt. a BDPST Zrt.-vel közösen nevezett. A zsűri méltatásában kiemelte a két cég professzionális szakmai hozzáállását, amelyet a beruházásban érintett három létesítmény – a helyi védelem alatt álló, art deco stílusjegyekkel bíró Futura-ház; a műemléki besorolású, szecessziós, egykori MAHART-székház; illetve a szintén műemléki, neoreneszánsz stílusú Weber-ház – felújításával és funkcionális átalakításával kapcsolatban tanúsított. A bírálók szerint a történelmi értékeket konzerváló gyönyörű homlokzat megőrzésével és a belső terek igényes, korszerű átalakításával a belvárosi szálloda épületegyüttese túlzás nélkül világszínvonalú lett.

Az ötcsillagos Dorothea Hotel Budapestet egy Magyarországon egyedülállóan összetett ingatlanfejlesztési folyamat után, tavaly adtak át és nyitottak meg a budapesti belvárosban. A 2019-ben indult projekt a Vörösmarty téren, egy négy utcával határolt épülettömb teljes építészeti megújításával valósult meg. A három épület összeolvasztásával létrejött látványos komplexumban kapott helyet a 216 szobás, felsőkategóriás hotel, éttermek, egy konferenciaközpont, illetve 28 exkluzív, dunai panorámás lakás is. A generáltervezést a TSPC, a koncepciót és a belsőépítészeti terveket a milánói Lissoni & Partners jegyzi, amely a magyar szaktervezőkkel együttműködve kiemelt figyelmet fordított az értékes műemléki elemek megőrzésére és felújítására.

Az Év Építőipari Társadalmi Felelősségvállalása Díj – ROM Vándor program

Nagy sikert aratott a Market Csoport ROM Vándor elnevezésű CSR programja is, amely Az Év Építőipari Társadalmi Felelősségvállalása Díjat érdemelte ki az ÉVOSZ által delegált szakmai zsűritől. Az értékteremtő program célja az Árpád-kori műemlékek megmentése az utókor számára. Az unikális vállalati kezdeményezés keretében a Market Építő Zrt. eddig négy elhagyatott, pusztulásra ítélt, hazai Árpád-kori templomrom rehabilitációját végezte el, amelyek különleges karakterükkel, atmoszférájukkal, természeti beágyazódásukkal, illetve kultúrtörténeti jelentőségükkel gazdagítják a hazai és európai építészeti örökséget. A helyreállítási munkálatok magukba foglalták a romok szakszerű állagmegóvási, restaurálási munkálatait, valamint a műemlékek környezetének rendezését, további feladatot jelentenek az előzetes tudományos kutatások (építészettörténeti, régészeti, geofizikai és épületdiagnosztikai vizsgálatok), melyek sok esetben teljesen új ismeretekkel gazdagítják a tudományos és kultúrtörténeti diskurzust.

Az Év Zöld Építménye Különdíj – Corvinus Gellért Campus

Az Év Zöld Építménye Különdíjban részesült az immár innovatív, inspiráló tereiről ismert Corvinus Gellért Campus ingatlanfejlesztés. A campus Mányoki és Ménesi út találkozásánál fekvő épületének átépítését 2021-ben indította el a Market Építő Zrt. a Plant - Atelier Péter Kis Kft. tervei alapján, amelyhez a generálterveket a Lean Tech Mérnökiroda készítette. A jelentős megújuláson átesett komplexumot 2024 elején vehették birtokba a hallgatók. A 14 ezer négyzetméteres, 680 hallgató befogadására alkalmas épületben egy új oktatási és innovációs központ létrehozása volt a cél, ennek megfelelően többfunkciós oktatási-kutatási helyiségeket és közösségi tereket alakítottak ki. A kollégiumi rész 180 egyetemistának nyújt lakhatási lehetőséget, emellett egy multifunkciós sportközpont is helyet kapott a campuson. 

Az épületkomplexum tervezésében és kivitelezésében kiemelt szerepet játszott a fenntarthatóság és a minél nagyobb fokú energiahatékonyság elérése, ezáltal egy olyan új, korszerű felsőoktatási létesítmény jöhetett létre, amely hazánkban egyedüliként nyerhette el a LEED Gold minősítést. Az energiahatékonysági szempontok érvényre jutnak az épületburkolatok és a hőszigetelés megválasztásában, a külső árnyékolás, a hőszivattyús fűtési rendszer, a hővisszanyerős légtechnikai berendezések, illetőleg az energiaellátást részben biztosító napelemes rendszerek kialakításában. Mindezek hozzájárulnak ahhoz, hogy a Corvinus Egyetem új, gellérthegyi kampusza az ország legfenntarthatóbb oktatási épületévé válhatott.

A régi épület bontási és építési hulladékának 82%-át szelektíven gyűjtve előkészítették későbbi hasznosításra, az épület tetőszintjein pedig összesen 1800 négyzetméter, 15 centiméternél nagyobb termőréteg vastagságú zöldtető épült. Az egyetemi épületet körülvevő 1,1 hektáros park átalakítása során is szem előtt tartották a környezettudatos és fenntarthatósági szempontokat, ennek fényében a lehető legnagyobb zöldfelületeket, kültéri pihenőket, szabadtéri órák megtartására alkalmas területeket alakítottak ki. A gépjárműforgalmat, ahogy a parkolóhelyek számát is minimálisra korlátozták, így motiválva a hallgatókat a közösségi és kerékpáros közlekedésre.