2 év után ismét készült Építési Piaci Prognózis
A hiánytló, megvásárolható tanulmány átfogó képet igyekszik festeni az építőipar tendenciáit, az azt meghatározó körülményeket illetően; 2017-re, és bizonyos témák esetén 2020-ig számszerű prognózist közöl; véleményt mond a lakáspolitikáról, és javaslatokat is tesz e témában.
A 2016. évi őszi építési szezon elején került nyilvánosság elé az a hiánypótló tanulmány, amelyet évtizedeken át a DEM Iroda jegyzett, és amit az építőipar szereplői – gyártók, kereskedők, kivitelezők és az építőipar állami szereplői - használtak döntéseik megalapozásához. Ami talán a legfontosabb: a növekedés motorjaként az elkövetkező években a lakásépítést emeli ki, de előrejelzése szerint a konjunktúra a korábbinál fele olyan hosszú és fele olyan erős lesz.
Az építőiparban más iparágakhoz képest meglepően kevés hivatalos és megbízható adat áll rendelkezésre a piac megítéléséhez, vagy a jövő és a döntések megalapozott tervezéséhez. Hiánypótló adataival 2 év után ebben nyújt ismét segítséget a Build-Communication felkérésére, a DEM Iroda egykori tulajdonosa és szakértője, Varga Dénes, közgazdász szakmai vezetésével elkészült 115 oldalas tanulmány.
A tartalomból
Az Építési Piaci Prognózis 2017 makrogazdasági elemzéssel kezdődik. 2007-ben Magyarországon megtört a konvergencia folyamat, és éppen az építési piac élénkülése segíthetne a kedvezőtlen világgazdasági folyamatok negatív hatásainak az enyhítésében. A makrogazdasági elemzést az egyes részpiacokra és régiókra vonatkozó helyzetelemzés és előrejelzés követi. Az anyag 2017-re - egyes témákban 2020-ig - számszerű prognózist közöl. Az előrejelzés harmadik része a lakáspiaccal foglalkozik, és számszerű előrejelzést tartalmaz az építési engedélyek és a kész lakások várható számáról régiónként. Ezen belül külön közli az egy-, két- és a többlakásos épületekben megvalósuló lakások várható számát. Véleményt mond a lakáspolitikáról, a lakáspolitikai elképzelésekről, valamint javaslatokat is megfogalmaz.
Az anyag része a kivitelezésben és az önkormányzatok e területén dolgozó szakemberek véleményének elemzése is, amelynek alapja kifejezetten Prognózis készítése során végzett telefonos kérdőíves felmérés volt.
Az Építési Piaci Prognózis 2017 néhány fontos üzenete
A 2016-ra várható GDP adat volt a figyelmeztetés a kormány számára, hogy lehetőség szerint az Uniós támogatásokból minél többet előrehozzon, ha a választásokra magasabb gazdasági növekedést akar. 2016-ban még sem a lakáspiac élénkülése, sem az Uniós támogatások átcsoportosítása (meghitelezése, hiszen a kormány sok esetben előre odaadja, meghitelezi a támogatást) nem lesz elég, hogy a Konvergencia Programban szereplő 2,5 százalékpontot elérje. A növekedést az Építési Piaci Prognózis készítői 2016-ban 1,8 %-ra, 2017-ben 2,6 %-ra, 2018-ban 2,7 %-ra várják a Konvergencia Program 3,1 és 3,4 százalékával szemben. 2019-2020-ban a Prognózis szerint a növekedés üteme tovább lassul.
Magyarországon 2014-ben 0,7 ezer euró volt az egy főre eső építés értéke, Nyugat Európában átlagosan 3,1 ezer, Ausztriában 3,9, vagyis lenne hová növekedni.
Az építés értékét tekintve az anyag 2017-ben, a 2016-os 18 százalékos visszaeséshez képest több mint 10 százalékos növekedést prognosztizál. A részleteket tekintve a növekedés motorja a lakásépítés lesz, és a volumen bővülése nem sokkal marad el a 35 százaléktól. 2017 után a növekedés üteme azonban fokozatosan lassul, 2018-ban 8, míg 2019-ben már csak egy-két százalék lesz. Összefoglalva elmondható, hogy a konjunktúra lassul.
A lakásépítésben négy, a korábbiakhoz képest jó év várható. A 2019-ig folyamatosan emelkedik az évente épített lakások száma, 2019-ben alulról közelíti a 20000 darabos szintet. 2020-ban már ismét kismértékű csökkenés lesz. A várható konjunktúra tehát kevesebb, mint fele olyan hosszúra, és fele olyan intenzívre várható, mint amilyen az 2001-2010-között volt.
forrás: Build Communication