24 tantermes iskola - Budaörs
23. sz. pályamű - Zsuffa és Kalmár Kft. vezető építész tervező: Zsuffa Zsolt munkatárs: Papp Glória statikus tervező: Harsányi Csaba gépész tervező: Szalóky László
23. sz. pályamű - Zsuffa és Kalmár Kft.
vezető építész tervező: Zsuffa Zsolt
munkatárs: Papp Glória
statikus tervező: Harsányi Csaba
gépész tervező: Szalóky László
Részletes bírálat:
Telepítés
A terv a szabályozási tervi előírásoknak maximálisan megfelel.
A fő közlekedési tengelyre felfűzött 3 oktatási tömbből építkező iskola főbejárata a Hársfa utca felől közelíthető meg. Az épület központi (hosszúkás) aulája – a kiírásban szereplő maximális létszámra méretezve – szűk, közösségi rendezvények megtartására kevéssé alkalmas, így közösségi térként gyakorlatilag a tornatermi egység funkcionál. Az alsó-felső tagozatosok szétbontását a terv jól kezelte, a térelválasztás kellőképpen tagolt. A térszervezés tiszta, az oktatási tömbök gyakorlatilag két külön iskolaként működnek, az általuk közrefogott 2 játszóudvar is kellőképpen és okosan szeparált, saját világgal, jó kertkapcsolattal. A D-K-re tájolt tantermek ideális tájolásúak. A gépjárművel történő megközelítés a Hársfa utcáról történik, a mélygarázs a tornaterem alatt helyezkedik el. A terv szimpatikus megoldást kínál az épülettömeg kialakításakor a köztes terek, átlátások, zsibongók és intimebb sarkokra fektetett hangsúly által, az átjárhatóság, a gyalogos megközelítés kedvező. Az egyes funkciók egymástól jól elkülönülnek. A lelátót célszerűbb lett volna észak-dél irányba tájolni.
Építészet
Telepítés, koncepció
Lazán tömbösített típus Hársfa utca felőli bejárattal, önálló tornatermi egységgel P+F+3 szinten megoldva. Jól érthető építészeti szándékokkal.
Területhasználatát tisztán elválasztott udvarok, jó kertkapcsolat jellemzi. A szabadtéri sportpályák és a tornatermi egység kapcsolat jó, a tervezett lelátó kedvezőtlen tájolású.
Alaprajzi kialakítás
A tornatermi szárny alá pincében kialakított parkoló nehézkesen használható.
A Hársfa utca felőli szűk előtérről nyitott keskeny aula-főlépcsők térsorára fűzi fel a tornatermi egységet és a három szárnyra szervezett tantermi, szaktantermi egységeket. A tornatermi egysége jól szervezett, az öltözők elválasztott forgalma és a kettéválasztás kiszolgálása megoldott.
Az alaprajzi szervezés biztosítja az alsó felső tagozat szétválaszthatóságát. Jó az egyes tantermi szárnyakhoz rendelt tantestületi szobák elhelyezése, a fedett-nyitott alkotó terasz. A tantermek tájolása kelet-északkeleti.
Szép a szaktantermi szárny földszintjén kialakított éttermi-konyha egység.
A terv építészeti nyelve tiszta, a négyszintes tömeg kissé gimnáziumi hangulatot kölcsönöz az épületnek.
Előadásmódja világos, szépen komponált tervlapokkal, modellel. Műszaki leírásában csak az építészeti megoldásokat ismerteti. Az alaprajzi programot a főhelyiségek tekintetében teljesíti.
Adatok
beépített terület: 3484,8 m2
bruttó szintterület: csak szintterületi mutatót ad 1,4
nettó szintterület: 10325,1 m2
közlekedő: 17 %
beépítettség: 32,5 %
zöldterület: 40,1 %
parkolás: 79 gk. pincében ebből 3 használhatatlan
bruttó építési költség: 1 900 080 ezer Ft
Oktatási-nevelési szakmai kritériumok
Ennek az épületnek nincsen aulája, csak egy hosszanti folyosó, tehát közösségi rendezvények megszervezésére itt nincs lehetőség. Viszont gyönyörű a kertkapcsolat. A bejárat után rögtön az étkező, ebédlő kerül elhelyezésre. Az iskolának nem ez a legfontosabb része. Ami viszont nagyon jól megtervezett az a tantermek elosztása. A tantermek 3 szinten 8-8 számban kerültek elhelyezésre, úgy hogy funkcionálisan egy szárnyon az alsós, a másik szárnyon a felsős termek helyezkednek el. A tanárik közvetlenül csatlakoznak az adott tagozathoz, tehát a tanárok közlekedésre fordított ideje jelentősen lecsökken. Nagyon kultúráltan elkülönül az alsós és felsős játszóudvar. Jól átgondolt, szép terv.