Közélet, hírek

A lakótelep-rehabilitáció lehetőségei

1/0
Hirdetés
1/0
Közélet, hírek

A lakótelep-rehabilitáció lehetőségei

2007.01.23. 12:11

A „panel“ nem „hungarikum". Franciaországban például a bevándorlás vezetett a lakótelepek felhúzásához. Magyarországon a lakótelepek kérdése mindenekelőtt műszaki vonatkozásban merül fel, bár a magyar lakótelepek helyzete messze nem olyan rossz, mint más kelet-európai országokban.

A Studio Metropolitana Urbanisztikai Kutató Központ Kht. és a Political Capital Institute közös tanulmánya a fővárosi lakótelepek állapotát az ott élők saját lakóhelyükről kialakított véleménye alapján mutatja be, továbbá ismerteti a különböző panelfelújítási programokat és a lakótelepek rehabilitációjának különböző lehetőségeit. A téma szakirodalmát és a panelben élőkkel készített mélyinterjúkat felhasználó tanulmány legfontosabb megállapításait Ongjerth Richárd, a Studio Metropolitana ügyvezető igazgatója ismertette. A kutatás a témában megjelent műszaki, szociológiai, urbanisztikai, gazdasági szakirodalomra és különböző lakótelepeken élő, 20 és 40 év közötti, egyedülálló, illetve szüleivel, vagy saját családjával élő fiatalokkal készített mélyinterjúkra épül.

A magyar panelállomány nemzetközi viszonylatban

A „panel“ nem „hungarikum". Nyugat-Európában is számos lakótelep épült, a Kelet-Közép-Európában található lakások állományon belüli aránya azonban meghaladja ezt a szintet.
Franciaországban például a bevándorlás vezetett a lakótelepek felhúzásához. A rossz minőségű paneltömbök egy eleve reménytelen szegénységet próbáltak ügyetlenül felszámolni. A berlini tapasztalatok vegyesek, viszont tanulságosak. A lakótelepek komplex rehabilitációjára utalnak azon törekvések, amelyek a környezet gondozását és új városközpontok kialakítását kezdeményezték, vannak azonban negatív tapasztalatok is: néhány lakótelep a felújítás után néptelenedett el.
A volt szocialista országokban, köztük Magyarországon a lakótelepek infrastruktúrája egy politikai ideológiának volt hivatott megfelelni. Magyarországon a lakótelepek kérdése mindenekelőtt műszaki vonatkozásban merül fel, bár a magyar lakótelepek helyzete messze nem olyan rossz, mint más kelet-európai országokban.

A budapesti lakótelepek generációi
A lakótelepek első generációja az 1950-es években épült. A főleg kis alapterületű lakások beépültek a város struktúrájába, vagy saját kiszolgáló létesítményekkel rendelkeztek. Az 1960-as években épült házak már egyre kevésbé, vagy egyáltalán nem épültek be a város szerkezetébe. Az 1970-es években kezdődött meg az óriás, 5 000 -15 000 lakásos lakótelepek építése. A nyolcvanas évek közepén Nyugat-Európában már visszaszorult a lakótelep-építés, Közép-Kelet-Európában viszont folytatódtak az építkezések.

A lakótelepen élők véleménye

Az interjúalanyok kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy eltérő státusú lakótelepek bemutatását tegye lehetővé, ezért a tanulmány készítői különböző helyszíneken, Budapest III., IV., X., XI., XVIII., XIX., XXI. és XXII. kerületében összesen 14 mélyinterjút készítettek.
A budapesti lakótelepeken élők gyakran nyilatkoztak negatívan a lakótelepekről összességében, de majdnem mindenki hozzáteszi, hogy ahol ő él, az nem olyan kellemetlen hely. A lakóteleppel szemben gyakran felhozott vádak közül a magas népsűrűséget csak egy válaszadó említette, a lakótelepek egyhangú külsejét annál többen felhozták.
A lakótelepi otthon bizonyos értelemben kényelmesnek számít, mivel kevés gondozást igényel. A beszámolók a lakások kis méretét és ügyetlen elrendezését említik kellemetlen tényezőkként. Sokszor elhangzik, hogy a „panellakás“ csak egy bizonyos korig, státusig felel meg, később minden értelemben kinövik a családok.
Gyakori probléma a falak vékonysága, ami nem teszi lehetővé a lakók saját, intim terének kialakulását. Ami a fenntartási költségeket illeti általános vélemény, hogy a magas költségek nem állnak egyenes arányban a nyújtott komforttal.
A lakótelepen elérhető szolgáltatások – bevásárlás, szórakozás – tekintetében az alanyok beszámolói alapján nagy különbségek tapasztalhatók. Összességében elmondható, hogy a hiányzó szolgáltatásokért mindenki a belvárosba megy, de igényelnék, hogy legyenek városias hangulatot keltő szolgáltatások.
A tömegközlekedést elsősorban azok dicsérték, akik közelében van HÉV- vagy metrómegálló, vagy jók a busz- illetve villamosjáratok. A közbiztonságot a nagy többség jónak ítélte, és nem is gondolja, hogy veszélyben lenne a lakóhelyén.

A tanulmány készítői arra is kíváncsiak voltak, hogy a lakótelepen élők a gyermeknevelés szempontjából milyennek ítélik lakóhelyüket. Az interjúalanyok, akik gyermekkorukat a lakótelepen töltötték, nagyrészt pozitívan nyilatkoztak életük ezen időszakáról. A gyermeknevelési feltételeket a gyermekesek közül csak egyetlen fiatal (Csepel-Erdősor) tartotta maximálisan kielégítőnek, van, aki nem tartja elég biztonságosnak (Havanna), vannak, mások a játszóterek állapotával nem elégedettek, más pedig túl szűkösnek érzi a lakást.
Amit egységesen értékeltek az alanyok, az a gyermeknevelés infrastrukturális feltételeinek a megfelelő kiépítettsége a lakótelepeken: mindenütt van elég bölcsőde, óvoda, iskola, gyermekorvosi rendelő. Játszótér, park is van a legtöbb lakótelepen, csak a minőségük mutat nagy eltéréseket.
A kommunikáció és közösségi összetartás hiányáról a többség beszámol. Ami a lakók potenciális összefogását illeti, a nagy többség nem nyilatkozott bizakodóan. Sokan nyilatkozták, hogy nem érzik felelősnek magukat a közös területekért, de ügyelnek rá, hogy ne rontsanak az állapotán.
Két alany számolt be a panelprogramban való sikeres részvételről (Kőbánya, Budafok). A sikert a közös képviselői aktivitásnak, a lakóközösség döntésképességének tudják be. Jellemző a panelprogrammal kapcsolatos tájékozatlanság: nagyon keveset tudnak a lakók arról, hogy milyen lehetőségeik vannak.

A lakóhelyek összevetése kapcsán sokszor elhangzott, hogy szívesebben laknak lakótelepen, mint egy belvárosi bérházban, de itt is akadnak kivételek. A másik viszonyítási pont a családi ház, ezzel kapcsolatban már sokkal inkább megoszlott az alanyok véleménye. Volt, aki egyáltalán nem költözne kertes házba, van, aki legfeljebb egy kis kertre vágyik. Elmondható, hogy a családos fiatalok közül mindenki szívesen elfogadna egy kertet. A költözés akadálya azonban a többi közt az, hogy megfelelő áron nehéz eladni a lakótelepi lakást.

sajtóanyag: Studio Metropolitana

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.