Közélet, hírek

A Moszkva tér és jövője - Városházi beszélgetések, előzetes

1/0
Hirdetés
1/0
Közélet, hírek

A Moszkva tér és jövője - Városházi beszélgetések, előzetes

2005.02.16. 19:20

Napirenden a Moszkva tér rendezési tervjavaslata, illetve az érintett önkormányzatok ezzel kapcsolatos elvárásai, tervei, s a lehetséges megvalósítás útjai.

Időpont: 2005. február 22. 15 órakor

Napirenden a Moszkva tér rendezési tervjavaslata, illetve az érintett önkormányzatok ezzel kapcsolatos elvárásai, tervei, s a lehetséges megvalósítás útjai. A témához kapcsolódik Dr. Nagy Béla "Moszkvatér-szindróma" című rövid előtörténeti összefoglalója.

Vendégeink:
Dr. Nagy Béla, a Mű-Hely Rt. vezérigazgatója,
Nagy Gábor Tamás I. kerületi polgármester,
Horváth Csaba II. kerületi polgármester, és
Mitnyán György XII. kerületi polgármester, továbbá
Borsi László, az OLÉH elnöke.

A Fővárosi Közgyűlés Szociálpolitikai és Lakásügyi Bizottsága a múlt évben szakmai beszélgetéssorozatot indított, amelynek egyetlen, de valamennyiünk számára fontos témája van: Budapest. A beszélgetéssorozat havonta – kéthavonta egy-egy, különböző szakmai körök által fontosnak vélt, vagy aktuális kérdést tűz napirendjére, kötetlen formában azzal a céllal, hogy az adott kérdésről véleményt cserélhessenek döntéshozók, fejlesztők, tervezők, a lehető legkülönbözőbb érdeklődésű, értékrendű szakmai és civil csoportok. Bizottságunk fórumot és lehetőséget kíván teremteni ahhoz, hogy ezek a nézetek egymással találkozzanak, annak érdekében, hogy Budapest mindannyiunknak épüljön. A beszélgetéssorozat egy-egy eseményéről az elhangzott álláspontokat, véleményeket be kívánjuk építeni a döntéshozatali folyamatokba annak érdekében, hogy lehetőség szerint egyfajta közösségi tervezési szemlélet és gyakorlat teret nyerhessen fővárosunkban.

Helyszín: Budapest, V., Városház utca 9-11., első emelet


Dr. Nagy Béla: A "Moszkva tér-szindróma"

A Moszkva tér – nevének elhangzásakor akaratlanul is – egy tünetegyüttest ír le. Azt a jelenséget, amit más szakmában az állatorvosi ló esete példáz, melyen egyidejűleg tanulmányozható valamennyi betegség. Itt a városrendezés és városfejlesztés nemzetközi tapasztalatai, elméleti megfontolásai mind igazak és egyidejűleg egyik sem igaz.

1. A tér egy gödör. A szó szoros értelmében és átvitt értelemben is. Korábban agyagbánya működött itt. A tér gödör abban az értelemben is, hogy minél több energiát fektetett bele a város, annál nagyobb lett a probléma mélysége.

2. A Moszkva-tér egy fekete lyuk. A fejlesztési lehetőségeket és szándékokat végtelenül elemésztő Bermuda-háromszög.

3. A Moszkva-tér – mint hely – gazdag történelmi múlttal rendelkezik és mégis történettelen.
Visszalapozva a történelemkönyvben az alábbiakat találjuk:
1990-es évek....munkanélküliek, munkát keresők munkaerő-piaca, társadalmi-gazdasági tünetek, kiszoruló gyalogosok,
1970-es évek...metro2 állomása, villamos-sínek, busztárolók, növekvő felületű utak, a fiatalok kedvelt találkozópontja,
1945 után...tömegközlekedés és a "gomba" a városrész jellegzetes elemévé vált,
XX. század eleje...eleinte korcsolyapálya, később teniszpálya működött itt,
XIX. század...az agyagbánya szélén, a Retek utca és a Moszkva tér között, a Dékán utcával tagolt tömbök épületei ekkor kezdenek épülni,
XIX. század...agyagbánya még működik a tér helyén,
XVIII. század...a Széna téren látható városfalon kívülre telepedtek a várost kiszolgáló környezetszennyező, a lakóterületektől idegen extenzív városi funkciók: légszeszgyár, korabeli KÖJÁL, üzemek, katonai területek,
XVIII. század...a Városmajort – a világ első közparkját (!) – megvette a város,
XVIII. század a környezetben II. József intézkedésére a Budára telepített minisztériumok alkalmazottai számára "tömeges" lakásépítési program indul a Városmajor szélén és a Várhegy oldalában,
XVII. század A királyok – Mátyás is – a budai hegyekben tartott vadászatok előtt és után itt, a Városmajorban gyülekezett és itt került szemlére a teríték is vadászat után,
XVIII. század agyagbánya működik,
XVIII. előtt A környéken nincs említésre méltó beépítés. Természetesen a várfalon kívüli hasonló területek életét élte, de a nevezetesebb eseményeket feltüntető történelemkönyv lapjai lényegében üresek.

4. Városszerkezetileg kiemelkedő értékű hely, és hasznosítása mégis messze elmarad ettől.

5. Hatásterülete többszintű és komplex – a regionális összefüggések, a városrészközi hatások és a közvetlen környezetre gyakorolt hatások egyidejűleg érvényesülnek.

6. Igen nagy forgalmú csomópont, ahol ma is több mint 100.000 fő fordul meg a tömegközlekedési megállók (metro2 – BKV és VOLÁNBUSZ autóbuszok – villamosok) között.

7. A téren naponta kétszer tetemes személygépkocsi forgalom halad át zömében a II. kerület kertvárosai és a Belváros között.

8. A teret övező épületállomány értéke közepes, illetve alacsony: különös tekintettel a Retek utca – Széna tér tömbben, de ez mégsem elég vonzó a fejlesztők számára. A tér rendezetlensége, illetve "állandó ideiglenessége" a befektetések bizonytalanságát, kockázatát növelő tényező.

9. Piaci körülmények között egy metróállomás közelsége önmagában is – Budapesten és mindenütt a világon – meghatározó fejlesztési potenciált hordoz az elsődlegesen a tömegek jelenlétére alapozott vállalkozások számára. Tíz évvel a piacgazdaság alapjainak megteremtése után még mindig nem elég vonzó a terület a fejlesztők számára. Kicsi a hozam és/vagy nagy a kockázat.

10. A területen a metró mellett a 6-os, a 4-es, a 61-es, az 56-os, az 59-es, a 18-as villamosok és számos autóbusz végállomása csak növeli a fejlesztési potenciált. Úgy tűnik, hogy talán túlságosan nagy a koncentráció és a magas sűrűség minden más lehetőséget kiszorít.

11. Gazdag, magas presztízsű városrészek (Rózsadomb, Városmajor, Budai Vár) találkozásában fekszik és mégis a szegény, alacsony presztízsű társadalmi rétegek dominálnak a téren (munkanélküliek, munkaerőpiac, stb.).

12. A vároldal mára lepusztult épületein tanulmányozható a szakszerűtlen helyreállítás szinte valamennyi jegye, a díszes szecessziós épületek a tetőidomainak átalakításától a gazdagon, mívesen megmunkált homlokzatok sivárrá tételéig.

13. A téren és környezetében működő funkciók is – egy-két kivételtől eltekintve – alacsony színvonalúak, nem vonzóak, nem is említve a környezetet kifejezetten terhelő és a területtől idegen tevékenységeket (benzinkút, VOLÁNBUSZ autóbusz-pályaudvar, gumijavító, bódék, környezetidegen (?) pavilonok, stb.).

14. A lakosság sem túlságosan ragaszkodik a területhez, egyfajta átmenetiség, ideiglenesség uralkodik a téren.

A Moszkva tér azonban többre érdemes, Buda Belvárosának szélén, annak részeként.

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.