Ambona – A Széchenyi István Egyetem építészhallgatóinak projektje Lengyelországban
A győri Széchenyi István Egyetem osztatlan építészmérnöki szakos hallgatói vettek részt 2023 júniusában a Mood for Wood nemzetközi workshopon a lengyelországi Poznańban. Egy nemzetközi csapat tagjaiként, a budapesti Partizan Architecture építésziroda mentorálásában, fából készült kilátót terveztek és alkottak a Malta-tó partjára.
A helyszín nagyobb környezete
A Malta-tó egy mesterséges tó Poznańban, a Cybina folyó duzzasztása révén jött létre. Partja a város egyik legnagyobb rekreációs helyszíne, műjégpályával, mesterséges sípályával, állatkerttel és sok egyéb látnivalóval. A tó a kontinens egyik legnagyobb evezős helyszíne is, számos világ- és Európa-bajnokságot rendeztek már itt.
A tervezési feladat
Minden csapat más feladatot kapott, nekünk egy madár-és természetmegfigyelő helyszínt kellett létrehozni. A madármegfigyelés egyre népszerűbb módja az időtöltésnek, ismerve annak a városlakók jó közérzetére gyakorolt hatásait, kiváló módja a figyelem és a memória fejlesztésének, a hangokra, formákra, színekre és mozgásra való összpontosításnak. Iránymutatásként kaptuk, hogy 2-3 főnek nyújtson kényelmes megfigyelésre alkalmas helyet, rálátást biztosítva a tóra és a környezetére, továbbá előbbi felől elrejtve az embereket.
A konkrét tervezési helyszínünk, koncepció
Az egyik fő célunk az volt, hogy kellemes helyet teremtsünk, ahol a városlakók képesek megpihenni, elszakadni a nyüzsgő élettől és nem csak a madarak, hanem az emberek elől is elrejtőzhetnek. Akikre külön hangsúlyt szerettünk volna fektetni, azok az ornitológusok, hobbi madárfotósok. A város képviselőivel és a helyiekkel való találkozás során lehetőségünk nyílt beszélgetni Paweł Kowalczyk fotóssal és ornitológussal is, akitől sok információt megtudtunk, például a madarak fészkelési szokásairól és a folyamatról, amíg hozzászoknak az emberekhez.
A tóra benyúló, többágú betonmólót választottuk végül helyszínnek. Az egyik kulcsfontosságú alapelvünk az volt, hogy ne vegyünk el zöldterületet, így egy meglévő, mesterséges felületre készült el a kilátó, ezzel funkciót adtunk ennek a kihasználatlan helynek. Nemcsak újrahasznosítottuk, hanem felújítottuk, felfrissítettük, új életet adtunk neki. Építményünk mintha egy fészek lenne, mely kényelmet, árnyékot, pihenőhelyet és biztonságot nyújt a város zajától.
Tervezési folyamat, végső forma
A tervezési folyamat – és a kommunikáció a csapaton belül – angolul zajlott, először mindenki megfogalmazta a saját gondolatait, ötleteit úgy szóban, mind rajzban, hogy aztán egyetlen egységes projektként vonhassuk össze.
Olyan tényezők, mint a méret, a helyigény és a további megkötések figyelembevételével is foglalkoztunk, hogy mind funkcionális, mind esztétikai szempontból egyaránt megfeleljen a környező területnek, az állatvilág és a látogatók követelményeinek.
Formáját tekintve az inspiráció a növényekből, fákból, a víz tükröződéseiből jött, melyek körülvettek minket a Malta-tó partján. A külső borítással a környező magas nádasra igyekeztünk reflektálni, mely az egész területen jelen van, a közte lévő hézagok pedig kintről is lehetővé teszik a látogatók bekukucskálását. A földszinten közvetlen közelről válik megfigyelhetővé a nádas és az élővilága, valamint a végében lefelé is nyitottunk egy kis ablakot, ahonnan az arra úszó halakat lehet megfigyelni. Egy nagyobb kivágáson keresztül a tó felé a vízen úszó madarakat és a szép tájat lehet megcsodálni. Az emelettel pedig újabb nézőpontot igyekeztünk behozni, ahonnan egy átfogóbb képet kaphatunk a tó távolabbi pontjairól.
A fa, melyet a workshop keretében használnunk kellett, könnyedebbé, otthonosabbá teszi a meglévő, keményebb hatású beton mólót, ami eredetileg megzavarja a tavat körülvevő természetes formákat, ezt igyekeztünk tompítani.
Építési folyamat
Magas minőségű faanyagot használtunk, melyet UV- és vízálló olajjal kezeltünk le, a workshop elején pedig lehetőségük volt részt venni egy ács-tréningen, ahol megtanultuk használni a különböző famegmunkáló-eszközöket. Az építési folyamat során két nagyobb keresztmetszetű gerendát (víztaszító anyaggal kezelve) rögzítettünk a mólóhoz, majd egy keretszerkezet összeállítása történt meg. Ez egy szerkezeti gerincként szolgál a beton mólóhoz való kapcsolódására, stabilitást adva az építménynek. Ezt követően a földön nagyobb táblákká összeállított lamellás falak, a padló és a korlát került a helyére, végül újból kezeltük a fát, hogy ellenálljon az időjárás viszontagságainak.
Hatalmas megtiszteltetés volt számunkra, hogy a projektünket jelölték a Nagy-lengyelországi Régió Építészeti Díjátadó Gálára (NAWW 2024), ahol közösségi tér kategóriában – a megmérettetésen egyedüliként – különdíjban részesültünk. Az elismerés azért is különleges, hiszen jelenleg még egyetemi tanulmányainkat folytatjuk, így nagy motivációt jelent ez a későbbiekre nézve is, továbbá a díjátadóra elutazva nagyon sok pozitív visszajelzést kaptunk elismert nemzetközi építészektől. Az építményünket másfél évvel később újra meglátogatva jó érzés volt látni, hogy a helyiek valóban használják, amit egy csapatként a mentorainkkal együtt hoztunk létre.
Az Ambona projekttel igyekeztünk összefogni a természetes és mesterséges elemeket egy egységes összképet létrehozva a Malta-tó területén, miközben felkeltjük az arra járók érdeklődését is. Nem szerettünk volna beleavatkozni a tó élővilágába, hanem épp ellenkezőleg, ahhoz beleolvadva kapcsolódni.
Inczédy Emese