Augusztus végéig lehet szavazni a budapesti közösségi költségvetés ötleteire
Többek között a megmentett neonreklámok kiállítására, Budapest történelmi helyszíneit, épületeit bemutató mobilalkalmazásra, legális streetart-akciókra és a belváros zöldítésére is érkeztek javaslatok.
Idén másodjára hirdette meg a fővárosi önkormányzat a közösségi költségvetést, amelynek keretében egymilliárd forint felhasználásáról dönthetnek a budapestiek. A 2020-ban indult kezdeményezésről mi is beszámoltunk, ahogy a legtöbb szavazatot elért nyertes ötletekről is. Idén három kategóriában, összesen 49 ötletre lehet szavazni augusztus 31-ig, a győztes javaslatokat megvalósítja a főváros.
A fővárosiak tavaly november elejétől idén január végéig adhatták be ötleteiket. A 615 javaslat jogi, pénzügyi és formai szűrésen, ötletösszevonásokon ment át, ezután a versenyben maradt ötletek az 54 fős, budapestiekből álló Közösségi Költségvetési Tanács elé kerültek. A végső válogatást követően állt össze az a "mezőny", ami a szavazólistára is felkerülhetett.
A Zöld Budapest kategória a klímaváltozásra reagáló, mindenki számára elérhető, környezettudatos megoldásokat gyűjti egybe, így például zöldfalak kialakítását a belvárosban, a Gőtés-tó és környezetének rendbetételét, közösségi kertek létrehozását, a Naplás-tavi hulladéklerakó felszámolását, sétálóutca létrehozását vagy épp esőkertek kialakítását budai kerületekben.
Az Esélyteremtő Budapest kategória célja a társadalmi különbségek csökkentése, hátrányos helyzetű közösségek életét támogató ötletekkel. Itt többek között integrált, akadálymentes közösségi- és játszóterek létrehozására, gyalogátkelőhelyek létesítésére is lehet szavazni.
A Nyitott Budapest kategória új, kísérleti megoldásokat, digitális fejlesztéseket, rövid távú, közösségépítő ötleteket tartalmaz. Sok más mellett lehet itt voksolni legális streetart akciókra, amelyek elhanyagolt utcai elemeken valósulhatnak meg, a megmentett neonreklámok tűzfalon való kiállítására, a Petőfi híd és Rákóczi híd között húzódó futópályára és olyan mobilalkalmazásra is, ami Budapest történelmi helyszíneit, épületeit mutatja be.
Az ötletek között megkülönböztetnek maximum 50 millió forintból megvalósíthatókat, illetve olyanokat, amelyek megvalósítása 50 és 133 millió forint közé esik. Voksolni ezen a felületen lehet.