Az Építész Stúdió tervezi a kelenföldi indóház felújítását
A Közlekedési Múzeum koncepciója szerint vasúti terepasztalokat és modelleket bemutató új kiállítóhely és közösségi tér születhet a mintegy 130 éves, mára elhagyott kelenföldi állomásépületből – tette közzé Facebook-oldalán Vitézy Dávid, a múzeum igazgatója. A terveket az Építész Stúdió készíti.
Tavaly ősszel Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter jelentette be, hogy a Közlekedési Múzeum vállalkozott arra, hogy megmenti a régi kelenföldi indóházat, melyet a MÁV korábban bezárt. Az épület eredeti, vasúti funkcióit ugyanis az elmúlt években elvesztette, a 4-es metró átadása óta a jegyvásárlást és egyéb vasúti szolgáltatásokat fokozatosan az aluljáróba helyezték át.
A Magyar Közlekedési és Műszaki Múzeum terve, hogy kulturális és közösségi funkciókkal mentsék meg a bezárt épületet, illetve egy olyan vasúti fókuszú kiállítóhelyet alakítsanak ki, amely tematikus programokkal, kiállításokkal, különösen a gyermekes családok és vasútbarátok körében kifejezetten népszerű terepasztalokkal, valamint a múzeum világhírű vasútmodelljeivel méltó funkciót ad a régi állomásépületnek.
A kelenföldi pályaudvart 1861-ben nyitották meg, a központi utasfelvételi épület számos átalakítással, bővítéssel együtt ma is őrzi a Monarchia vasúti típusépületeinek jellegzetes jegyeit. Az épület állapota rendkívül leromlott; a műszaki állapotfelmérések végeztével lehet majd pontosan megmondani, mennyiből és mikorra menthető meg. A tervezést a Közlekedési Múzeum megbízásából az Építész Stúdió végzi. A tervezési és előkészítési munkák 100%-ban kormányzati támogatásból valósulnak meg.
A Múzeum tervei szerint Kelenföldre kerülnek az év elején megszűnt, korábban nagy sikerű Andrássy úti Miniversum Közlekedési Múzeum által megvásárolt egyes terepasztal elemei és modelljei. Emellett a Közlekedési Múzeum gyűjteményének világhírű 1:5 méretarányú vasúti modelljeinek egy részét is itt mutatják majd be. A páratlan és nemzetközi ritkaságnak számító modellek között száz, sőt százötven évvel ezelőtt készült alkotások is vannak. Az új helyszín a tervek szerint arra is alkalmas lesz, hogy a Közlekedési Múzeum kisebb kiállításokkal abban a néhány évben is meg tudjon jelenni Budapesten, amíg az új kőbányai múzeumépület a volt Északi Járműjavító területén elkészül.
Nyitókép: a kelenföldi pályaudvar egykori utasfelvételi és forgalomirányító épülete. Fotó: Párkányi Balázs, via Wikimedia Commons