Debreceni Learning Center – nyárra készülhet el az egyetem új tanulóközpontja
2020 áprilisában indult el a Debreceni Egyetem legújabb beruházásának, a Learning Centernek a kivitelezése. A háromszintes, később közösségi központként funkcionáló épületet elsősorban a különböző karok egyre növekvő létszámú tanulói és a más országokból érkező diákok számára hozzák létre.
A Learning Centerben a tervek szerint többek között helyet kap egy 256 fős központi auditórium, szeparált konzultációs terek, elektronikus vizsgáztató helyiség, több mint ezer négyzetméteren térfalakkal elválasztott közösségi tanulóhelyiségek és egy imaterem is. A DEAC Egyetemi Sportcentrummal szemközti telken megvalósuló beruházásnak köszönhetően az intézmény egy 4250 négyzetméter hasznos alapterületű, vasbetonszerkezetű épülettel gazdagodna.
Az egyetem közlése szerint a tanulóközpont vasbeton vázszerkezete már decemberben teljesen elkészült. Hangsúlyozták, hogy a kialakításnál a természetes anyagok használata is kiemelt fontosságú, így az épületben a kerámia, az üveg, a fém, a fa, a gipsz, valamint a síkfelületű háromrétegű üvegfalak váltják majd egymást. A belsőépítészeti tervek esetében az elsődleges szempont az volt, hogy a létesítmény közösségformáló legyen. A megálmodott belső és külső terek a különféle nemzetiségű diákságot egy nagy tanuló kollektívává integrálják, az egyes kultúra egyéni igényeit is figyelembe véve.
De nemcsak a kulturális különbségeket tartották szem előtt: a belső tájékozódást segítő komplex információs rendszernek (taktikus vezető sávok, braille írással is kiegészített, többnyelvű információs táblák, halláskorlátozottaknak smart irányító rendszerek) és a teljes akadálymentesítésnek köszönhetően a fizikailag korlátozott helyzetű diákok számára is optimalizálva lesz az épület, ezzel is az egyenlőség érzését nyújtva. Az központ belsőépítészeti terveit Bényei István, belsőépítész, vezető tervező (B13 Építőművész Kft.) készítette el.
Mindezek mellett a többfunkciós tanulóközpontot úgy tervezték meg, hogy a hallgatók önállóan a boxokban, vagy kisebb-nagyobb csoportokba formálódva, együtt is tanulhassanak. E-learning-, vizsgáztató-, előadó-, és oktatótermeket alakítunk ki, melyek révén előadások és vizsgák helyéül is szolgál majd a center.
Az épületben irodák és kiszolgáló tereket is lesznek, valamint büfé, ajándék- és könyvesbolt is helyet kap majd, a bejárat előtt pedig egy pihenő parkot hoznak létre. A tervezési munkákért a Bakó István, vezető tervező, okleveles építészmérnök (Medmix Center Kft.) felel. A nettó 3,4 milliárd forintos, pályázati és saját forrásból megvalósuló épület 2021 nyarára készülhet el.
Forrás: MTI, Debreceni Egyetem