Dorottya Ház a Belvárosban
A belvárosi palotát – Palazzo Dorottya · Wurm Udvar · Hauszmann Pavilon – vegyes funkcióval állították helyre: kereskedelem/vendéglátás, iroda és igényes lakások egyaránt találhatók benne.
A belvárosi palotát vegyes funkcióval állították helyre: kereskedelem/vendéglátás, iroda és igényes lakások egyaránt találhatók benne. A Dorottya Ház terveit a Dorottya Kft., mint tulajdonos megbízásából készítette a Zoboki-Demeter és Társai Építésziroda generáltervezőként (koncepcióterv, építési engedélyezési terv, szerzői felügyelet): vezető építész Zoboki Gábor, koordináló építész Országh István. A tender és kiviteli tervek szerzője a KÖZTI Zrt., vezető építész Pottyondy Péter, építész tervező Tarcali László. A közreműködők bővebb listája a műleírás alapján közreadott cikk végén olvasható.
Az épületet irodaháznak használták a '90-es évek közepéig, azóta állt üresen. Hasznosítására korábban már többféle terv született, közöttük az Zoboki-Demeter és Társai Építésziroda által 1999 őszén készült, pozitív OMVH elvi állásfoglalást kapott szállodaterv, de ezek nem valósultak meg.
A tulajdonos az épületben más funkciókkal is rendelkező lakóházat kívánt kialakítani, így az első állásfoglalásban elfogadott, az új állásfoglalásban megerősített koncepció alapján a tervezési folyamatot folytatva készült el az épület átalakításának építési és bontási engedélyezési tervdokumentációja. Ennek során nemzetközi igényeket is kielégítő, az épület eredeti funkcionális elrendezéséhez hű belvárosi lakóépület kialakítása volt a cél:
- a földszinten és az első emeleten igényes kereskedelmi és irodaterületekkel;
- elegáns, a műemléki épület adottságait kihasználó közönségforgalmi tércsoportokkal;
- patinás, műemléki külső megjelenéssel;
- az első emelet felett igényes, tradicionális és mai hangulatú luxuslakásokkal;
- térszín alatt a lakófunkciót kiszolgáló parkoló és tároló területtel.
Tervezési koncepció
A Dorottya utca 6. illetve Apáczai Csere János utca 15. számú épület, melyet egykor Wurm-udvarnak neveztek, három utcára nyíló, körülépített udvaros, utcai szárnyain kéttraktusos, részben négy, részben öt, illetve hatszintes irodaház a pesti Belvárosban, udvarában egykori bankcsarnokkal, homlokzatain klasszicista architektúrával és gazdag plasztikával. A Pollack Mihály által tervezett klasszicista fsz+2 emeletes épület többszöri átépítésen és bővítésen esett át. Az udvari bankcsarnokot a kapcsolódó térsorral Hauszmann Alajos tervezte. Az átalakítás során a földszinten a még fellelhető eredeti klasszicista (Pollack) és a századfordulós neobarokk (Hauszmann), a fölsőbb szinteken pedig a Diescher-féle arhitektúra és részletek megőrzése és helyreállítása volt az irányadó.
A lebontott részek helyén és a Hauszmann csarnok alatt három és fél pinceszintet terveztek félszinteltolással. A földszint alapvetően kereskedelmi hasznosítású, többek között étteremmel és a fitnesz központtal, valamint a Dorottya utca felőli külön üzletekkel. Az első emeleti irodaszinten irodaegységek vannak, alapvetően nagyterű kialakítással. Az újonnan épülő udvari épületszárnyakat a KÖH zsűri állásfoglalásának szellemében mai kialakításúnak tervezték.
A lakófunkciónál visszaállították az eredeti négy lépcsőházas rendszert, a meglévő kapualjak felhasználásával. A második és az ötödik emeleten biztosították a lépcsőházi magok összeköttetését. Az általános szinteken az udvari többlet szint térbeli adottságait kihasználva egyszintes, kétszintes és félszinteltolásos lakásokat terveztek. A tetőtérben az ötödik emeletről nyílóan kétszintes lakásokat helyeztek el, a hatodik emeleten teraszokkal a belső udvar felé.
Kereskedelmi vendégforgalom a földszinten
A földszinti kereskedelmi és vendéglátó terület főbejárata - a műemléki adottságok figyelembevételével - a Dorottya utca felől nyílik, kihasználva a Hauszmann-féle bankcsarnok reprezentatív térsorát.
A főbejáratot keretező kőburkolatos mező felújításával (az eredeti Hauszmann-féle architektúrát, melyet fényképek őriznek, igyekeztek teljesen visszaállítani) méltó főbejáratot kaptak a magas igényszintű kereskedelmi területek. A kovácsoltvas kapu eredeti állapotban való megtartása miatt a bejárati előtér nyitott térré vált, a menekülés miatt azt állandóan nyitva kell tartani. Belépve a Hauszmann-féle előcsarnoki térsorba balra az első emeleti irodák elegáns előcsarnoka nyílik az emeletre vezető műemlék lépcsővel. A műemléki terekhez kapcsolódó új közönségforgalmi terek kialakítása mai belsőépítészeti eszközökkel valósult meg, nem historizáló módon, csak hangulatában kapcsolódik a helyreállított eredeti belsőkhöz. Így egyértelműen elkülöníthetővé válik az új építés az eredeti műemléki részektől.
Étterem a földszinten
A Szende Pál utca és az Apáczai Csere János utca sarkán 100 fős éttermet helyeztek el. Az étterem mind az utca felől, mind pedig a fedett-nyitott üzlet előtérből megközelíthető. Az utcai traktus boltozatos tereiben alakították ki a fogyasztóteret, míg a mögöttes új építésű részben található a tálaló konyha és a közönségforgalmi mosdók. Az üzemi területen belül belső lépcső és két szervizlift biztosítja a kapcsolatot a pincében elhelyezett kiszolgáló területtel, melynek közvetlen kapcsolata a -1. szinti parkolóval biztosítja az árufeltöltést és a hulladék elszállítást.
Fitnesz központ
A Dorottya utcáról nyílik a külső közönséget és a lakókat egyaránt kiszolgáló Fitnesz központ. A földszinti bejárathoz az utcáról külön is megközelíthető sportbolt kapcsolódik. A recepció előterében pihenő – várakozó területet alakítottak ki. A sportközpont közönségforgalmi területei három szinten helyezkednek el. A belső közlekedést lépcső, valamint a mozgássérült használatra is alkalmas felvonó biztosítja.
Földszint – a lakó és irodai funkciók megközelítése
A földszint feletti fő funkció, a lakóépület megközelítésére a négy eredeti, meglévő kapualjat használták fel, helyreállítva az épület eredeti Pollack-féle közlekedési rendszerét. Az Apáczai Csere János utcai meglévő kapualjak esetében az eredeti kapunyílás is megmaradt, míg a Dorottya utcai kapualjak esetében a kapunyílást a századfordulón (a Hauszmann-féle eklektikus arhitektúrát követve) átalakították. A bejáratoknál a meglévő és megtartandó lépcsőket is integrálták az épület közlekedési rendszerébe, az északi lépcsők használhatók a lakószintek megközelítésére, valamint innen tárhatóak fel a lakóház üzemeltetéséhez kapcsolódó pincei területek is. A bejáratokhoz kapcsolódóan kialakított új magok tartalmazzák a lifteket és a menekülő lépcsőházakat is (a meglévő íves karú lépcsők nem vehetőek figyelembe menekítésre). A négy bejáratból az irodafunkcióval közösen használt déli bejáratokhoz portaszolgálat is kapcsolódik, míg az északi tisztán lakóház bejáratokat beléptetőrendszer védi.
Az irodák megközelítése a közös kapualjból, de elkülönítetten történik. Az Apáczai Csere János utcai kapualjhoz kapcsolódó eredeti klasszicista lépcső biztosítja az irodaszint nagyvonalú megközelítését. A Dorottya utcai irodai díszlépcső tövébe helyezett eredeti klasszicista kutat felújítás és kiegészítés után az Apáczai Csere János utcai déli kapualjba helyezték el, ahol eredeti klasszicista környezetben viszonylag nagyszámú közönség láthatja.
Pinceszintek
A megtartandó utcai traktuson kívüli területen a Hauszmann-csarnok alatt is új három és fél szintes pincerész épült, mely nagy belmagasságával és tágas tereivel képes fogadni a lakó és az irodai funkcióhoz szükséges parkolókat, a lakásokhoz biztosított tároló területeket, a kereskedelmi funkcióhoz hozzárendelhető raktártereket, valamint az épületgépészeti berendezéseket, melyek az alacsony belmagasságú, szűkös meglévő pinceterekben nem lettek volna elhelyezhetőek. A gépházak pincei elhelyezésével jelentősen csökkenthető volt a tetőn elhelyezendő gépészeti berendezések száma. A gépészeti teret a félszinteltolást követve dupla belmagassággal, alakították ki, mely lehetővé teszi, hogy a berendezéseket acél állványokon egymás felett, a teret legjobban kitöltve helyezzék el.
Első emelet
Az első emeletet a Beruházó irodaként hasznosítja, a két, utcáról megközelíthető közlekedőmagra szervezve, a terv szerint négy irodaegységgel. A Dorottya utcai oldalon a középfőfalat az eredeti nyílásokkal megtartották, míg a Szende Pál utcai és az Apáczai Csere János utcai oldalon a középfőfalat nagyméretű nyílásokkal építették át, biztosítva a nagyteres iroda kialakításának a lehetőségét. Az irodaszintet a meglévő boltozat fölött álpadlóval alakították ki, mely biztosítja mind a gépészeti, mind pedig az elektromos és gyengeáramú ellátás flexibilitását.
Általános emeletek
A második, két és feledik, harmadik és negyedik emeleten valamint a kétszintes tetőtérben lakások készültek. Az utcai szárnyak nagy belmagasságát kihasználva a második és az ötödik emelet között az udvari oldalon egy többlet szintet helyeztek el. A lakásokat az utcai traktusban hagyományos, polgári hangulatú terekkel, kialakítással, míg az udvari traktusban modernebb, mai hangvétellel és térstruktúrával tervezték. A lakásméretek 50 m2-től indulva egészen a 200 m2 feletti alapterületig változnak. A lakások belső kialakítása, válaszfal osztása a leendő tulajdonosok igényei szerint változhat.
A lakószintek kialakításánál alapvető szempont volt, hogy az eredeti térstruktúrájában megőrzött utcai traktusba ne kerüljön vizes funkció, az utcai terek maradjanak meg eredeti állapotukban. Az utcai homlokzatokon az első és a második emeleten helyreállították és pótolták az eredeti spalettákat, míg a harmadik és negyedik emeleten az eredeti mintájára megépítették azokat.
Kétszintes tetőtér
A tetőtérben már csak modern lakások találhatók, részben kétszintes részben pedig egyszintes kialakítással. Az utcai oldali lakásoknál alapelv volt, hogy a nyújtott tetőablakokat sehol ne vágja át födém, mindig csak egy lakáshoz tartozzanak. Ez a megoldás galériás kialakítású lakásokat eredményezett, ahol az alsó szint a vendéglátó nappali funkcióké, a felső szint pedig az intimebb funkcióké. A nagyobb méretű lakásoknál a felső szint átnyitásával volt megvalósítható a lakások átláthatósága. A belső udvar felé nagyméretű tetőteraszok kapcsolódnak a lakásokhoz. A saroklakásoknál, mivel azok nem nyithatók meg a belső udvar felé, belső kétszintes pációkat alakítottak ki, ezekkel az érdekes térkapcsolatokat biztosító udvarokkal oldva meg mindkét szinten a helyiségek bevilágítását.
Utcai homlokzatok
A földszinti homlokzatok kialakításánál meghatározó volt, hogy a tervezett kereskedelmi funkció nagyméretű, reklámértékű portálokat, kirakatokat és reklámfelületeket kívánt. Az átépített eklektikus homlokzati szakaszok esetében az alapelvek a következők voltak:
- Az utólagosan beépített parapeteket a Hauszmann-féle főbejárat kivételével mindenhol elbontották, így biztosítva a szükséges portálokat illetve a bejáratok tetszőleges kialakíthatóságát.
- Csak a már átalakított (eklektikus) homlokzati szakaszokon nyúltak hozzá bátrabban a portálok kialakításához, a portálok között a műkőfelületek méretéhez igazodó pontmegfogásos reklámfelületek elhelyezésével.
- Az értékes eklektikus rácsokat megtartották a jelenlegi elhelyezkedésüket megközelítő módon, a padlószinthez közel helyezve, a homlokzat elé kihajtható módon.
Belső udvar, homlokzatok
Az alapvető cél az eredeti udvar arányait visszaidéző egységes, modern plasztikus lakóház belső udvar kialakítása volt, mellyel eleget tettek a KÖH zsűri által megfogalmazott kérésnek is. Ez érinti a Hauszmann-csarnok felépítményét, az udvari homlokzatokat és az udvari szárnyak tetejét is.
Dorottya Ház (Palazzo Dorottya · Wurm Udvar · Hauszmann Pavilon)
Budapest, V., Dorottya utca 6.
Koncepcióterv, építési engedélyezési terv, szerzői felügyelet:
Generáltervező: Zoboki-Demeter és Társai Építésziroda
Vezető építész: Zoboki Gábor
Koordináló építész: Országh István
Építész tervezők: Demeter Nóra, Turi Zoltán, Tóth Zsuzsanna
Építész konzulens: Selcuk Avci - Avci Architects
Tender és kiviteli terv:
Generáltervező: KÖZTI Zrt.
Vezető építész: Pottyondy Péter
Építész tervező: Tarcali László
Belsőépítész tervező:
Vezető tervező: Selcuk Avci - Avci Architects
Belsőépítész tervező: Erdélyi Linda, Nyul Zsolt - Avci Architects
fotók: Fűrjes Viktória
14:31
Wow, nagyon jo példa felujatassal egybekotott bovitésre. Remélem masok is kovetik majd!