Elhunyt Paulin Pál építész
2020. július 12-án elhunyt Paulin Pál építész, vezető tervező, az építészeti látványtervezés egyik hazai úttörője. A kiváló szakember emléke előtt tisztelegve Fazakas György beszédét közöljük, amely az augusztus 6-án tartott búcsúztatáson hangzott el.
Igazán szerencsésnek mondhatjuk azokat, akiket a természet hajlamossá tett a művészetekre, mert nemcsak tisztességet és hasznot jelentenek, hanem örökös képességet a természetben mindenütt jelen lévő szépség és arányosság egyéni formában történő megjelenítésére. Palinak már fiatal korában nagy öröme telt a rajzolásban, barátjával, Nagy Gáborral (azóta elismert restaurátor művésszel) általános iskolás koruktól kezdve ismerkedtek az alkotás örömével. Együtt tanulták meg a perspektívaszerkesztés geometriai módszereit, Pali rajztáblájára feszített papírján életre keltek a tájak, emberek, házak háromdimenziós képei.
Mint a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Kara Középülettervezési Tanszékének oktatója, 1980-ban találkoztam először Palival, az akkor harmadéves egyetemi hallgatóval. Az építészmérnök hallgatók tervezési készségét, tehetségét a képzés harmadik évében kötelező Középülettervezési tárgy során már érzékelni lehet. A tehetséges hallgatók közötti szakmai verseny e féléves tervezési gyakorlat során vált egyre élesebbé. Pali harmadéves korában véletlenül került hozzám, abban az időben még nem lehetett oktatót-korrektort választani, csak negyedévtől kezdődően. Kiemelkedő képességeit rögtön felismertem, talentumát évfolyamtársai is érzékelték. Örültem, hogy hozzám jelentkezett negyed és ötödéves korában komplex tervezésre és diplomatervezésre is. 1982-ben diplomázott, diplomadíjat nyert.
Az egyetem elvégzése után is tartottuk a kapcsolatot. Pali jó néhány évet dolgozott a Finta Stúdióban, elmélyítve építészeti mesterségbeli tudását, egyre önálóbb tervezési feladatokat kapott. Ebben az időben tervezte Guczogi György építésszel együtt a Salgótarjáni Megyei Könyvtárat. Igyekeztem segíteni érvényesülését, Osskó Judit társrendezővel együtt meghívtuk a nagysikerű „Fiatal Építészek 84" kiállítás kiállítói közé. Kiállítási anyagára sokan felfigyeltek Melocco Miklós szobrászművész is nagyra értékelte. 1989-ben már több éve a New York-i Emery Roth & Sons PC. építésztervező irodánál dolgoztam, az Amerikai Építészek Intézete és a Magyar Építőművészek Szövetsége szakmai egyezménye keretében, mely megállapodás Papp László sikeres amerikai-magyar építész fáradozásának köszönhetően több éven keresztül évente két magyar építész részére tette lehetővé a nemzetközi gyakorlat megszerzését.
Közben egyik hazautazásom során találkoztam Palival, aki elmondta, hogy nagyon szeretne Amerikába eljutni és megismerni a high-tech világ, a Manhattan építészetét. Javaslatomra a cégvezetés felvette Palit először egy évre, majd egy újabb évre, végül Pali tovább maradt, megtanulta a digitális látványterv készítés szakmai fogásait, és a híres I. M. Pei amerikai-kínai építész sok épületéhez készített digitális látványtervek fáradságos munkájával kereste kenyerét. Megismerte a New York-i kapitalizmus lüktető tempóját, a nagy projektek világát, azután hazajött Budapestre, de itthonról is tartotta a kapcsolatot new yorki megrendelőivel. Tehetsége, tudása, kitartó szorgalommal párosult. Belefeledkezett az alkotásba, élvezte ahogy a képernyőn megelevenednek a részletek, újra és újra állította a fényeket, az árnyékokat, hogy valósághű legyen a látványterv.
Itthoni munkái közül is kiemelkedő alkotása a XII. kerületi Osztrák Iskola élénk színvilágú, finom arányrendszerű épülete, melyet Bordás András építésszel közösen terveztek Georg Driendl osztrák építésszel együttműködve. Néhány hónapja matematikus barátjával beszélgettem Paliról, és akkor határoztam el, hogy sok év után ezen a nyáron szeretnék Vele találkozni, de már nem volt rá lehetőségem. Váratlanul ért halálhíre, nem számítottam rá, már nem tudunk leülni egy pohár bor mellett megbeszélni a világ építészeti szakmai újdonságait, a New York-i tervezők érdekes új szakmai ötleteit, hiányozni fog.
Egy kitűnő építészt vesztettünk el, emlékét nem felejtjük.
Budapest, 2020. augusztus 6.
Fazakas György
A nyitóképen Paulin Pál fényképe mögött egyik utolsó munkája, a Nagykovácsiban álló óvodabővítés látható. Fotó: Nagykovácsi.hu